Egiptolog, adiunkt w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, tłumacz i popularyzator nauki.

Jego zainteresowania badawcze ogniskują się wokół egipskiej ideologii władzy królewskiej (szczególnie w czasach panowania Hatszepsut), wypraw do Puntu, pisma i piśmiennictwa kraju faraonów oraz obecności Egiptu w kulturze popularnej. Od kilku lat prowadzi otwarte seminarium z metodologii badań nad starożytnością według autorskiego pomysłu. Autor licznych publikacji, m.in. książki „Opowieści znad Nilu. Opowiadania egipskie z okresu Średniego Państwa” (Warszawa 2017).

Podczas 8. ŚFN dr Filip Taterka wygłosi dwa wykłady:

    ● „Tajemnice hieroglifów”

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów cywilizacji starożytnego Egiptu jest jej niezwykłe pismo – hieroglify. Używane przez ponad 3500 lat, stanowią prawdziwy klucz do zrozumienia tej niezwykłej kultury. Jakie tajemnice skrywają rzeźbione na ścianach świątyń i grobowców znaki przedstawiające elementy świata, który otaczał mieszkańców kraju nad Nilem? Kiedy i w jaki sposób rozszyfrowano zagadkę hieroglifów? Czy wszystkie inskrypcje zostały już odczytane? Na te i inne pytania dr Filip Taterka postara się odpowiedzieć w trakcie wykładu.

    ● „Spiski haremowe w starożytnym Egipcie”

Źródła egipskie z reguły przedstawiają władcę od jak najlepszej strony. Niekiedy można w nich znaleźć jednak również informacje o ciemniejszej stronie sprawowania władzy. Jednym z takich przypadków są teksty mówiące o spiskach haremowych. Najbardziej znany miał miejsce w czasach króla Ramzesa III z XX dynastii, który panował w XII wieku p.n.e., ale wygląda na to, że spiski przeciwko królowi organizowano już w czasach wielkich piramid, a więc w III tysiącleciu p.n.e. Kto spiskował przeciwko faraonowi? Co chciał osiągnąć i czy tego rodzaju spiski kończyły się powodzeniem? Odpowiedź poznacie podczas wykładu.

Edycja
6. ŚFN [ grudzień 2022 ]
Kod
255