„Eksperyment jest dawniejszy niż nauka. Starsza od niego jest tylko ciekawość – pierwsza i najważniejsza cecha ludzkiego gatunku, odpowiedzialna za nasz pęd do poznania wszystkiego”. Taki punkt widzenia na eksperymentowanie przedstawia prof. Ryszard Koziołek – dyrektor generalny ŚFN Katowice, rektor Uniwersytetu Śląskiego. Przekonajcie się, jak eksperyment może przejawiać się w naszym codziennym życiu i jak możemy go postrzegać.
„Eksperyment to wdrożenie ciekawości.
Pomocny zwłaszcza wtedy, gdy rzeczywisty obiekt naszej ciekawości jest za daleki, za duży, za mały, za szybki albo nie wiadomo, czym jest ani czy w ogóle jest. Kiedy nie mamy odpowiednich narzędzi, żeby zmierzyć obwód i wagę Ziemi, prędkość światła i dźwięku, zasady dziedziczenia, nawigację pszczół czy komunikowanie się drzew, robimy eksperymenty. Zwłaszcza kiedy, oprócz ciekawości, mamy co do TEGO podejrzenie, przeczucie, intuicję, pomysł, hipotezę, a w końcu teorię. Choć wszystkie nauki korzystają dziś z eksperymentalnych metod sprawdzania teorii, to eksperymentuje każdy z nas. Od dzieciństwa sprawdzamy, testujemy, modelujemy, prognozujemy: Czy to gorące? Czy wytrzyma mój ciężar? Co zrobi, jeśli to powiem? A może to ich zachęci do przeczytania? Spróbujmy może tego…
Eksperymentujemy nie tylko z ciekawości, ale i z przezorności. Eksperyment przygotowuje nas na nieznane, zwłaszcza na to, co może być groźne i niebezpieczne. Na choroby, na susze, na powodzie, na głód, na zanieczyszczenia, na wyczerpanie źródeł energii. Ale też na to, jaki zawód chcę wykonywać; co lubię, co mogę, co potrafię. Eksperymentujemy, żeby niepotrzebnie nie ryzykować.
Jeśli szukamy dziś odpowiedzi na pytanie, co najlepszego może dać dzieciom i młodzież kształcenie szkolne i akademickie, to odpowiedź brzmi: nauka eksperymentowania”.
To właśnie hasło „Eksperymentuj!” przewodzi nadchodzącej 9. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, który odbędzie się od 6 do 8 grudnia. Zachęcamy do udziału w naborze do programu 9. ŚFN – zgłaszania eksperymentalnych propozycji, łączących różne dziedziny nauki i sposoby na jej popularyzację. Zgłoszenia można przesyłać do poniedziałku 31 marca. Odważcie się na nowy punkt widzenia!
Aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami ze świata nauki, zachęcamy do subskrybowania newslettera „Supernova”.