Obszary miejskie mierzą się z dwoma skrajnymi zjawiskami związanymi z wodami opadowymi – ich nadmiarem oraz brakiem. Skutki tych zjawisk można ograniczyć poprzez racjonalne gospodarowanie wodami opadowymi w mieście. W czasie upalnego lata pragniemy schronić się w chłodnym miejscu, najlepiej w pobliżu zieleni, w czasie intensywnych opadów martwimy się o nasze mienie. Czy możemy podnieść komfort i jakość życia mieszkańców? Oczywiście że tak, a możliwości działań jest wiele. Woda deszczowa, która obecnie w przestrzeni miasta często jest problemem, jest również darmowym regulatorem mikroklimatu, dlatego powinna być traktowana jako cenny zasób środowiska i racjonalnie spożytkowana.
Na naszym stanowisku będzie można zobaczyć i sprawdzić w jaki sposób uszczelnione powierzchnie na dużych obszarach miasta mogą powodować lokalne podtopienia, ale również jak stają się przyczyną deficytu wody. Zademonstrujemy różne nawierzchnie umożliwiając przesączanie się wody, jednocześnie obniżając tempo spływu wody deszczowej do kanalizacji. Ponieważ zieleń odgrywa kluczową rolę w zatrzymywaniu wód opadowych i poprawia komfort funkcjonowania w mieście, szczególnie w strefach zabetonowanych, zademonstrujemy i umożliwimy skonstruowanie „ogrodu deszczowego”.
Ogród taki umożliwia zatrzymanie wody opadowej (np. pochodzącej z rynny), tworzy zieloną enklawę w naszym najbliższym otoczeniu. Może stanowić jeden z elementów „parków kieszonkowych”, łagodząc skutki wysokiej temperatury w gorące dni. W okresie upałów, różnice temperatur pomiędzy terenami zielonymi i pozbawionymi zieleni mogą sięgać nawet kilkunastu stopni, a różnice w wilgotności ponad kilkudziesięciu procent. Ogrody deszczowe to również korzyści zdrowotne – szczególnie dla osób obciążonych chorobami krążeniowo-oddechowymi.
Zacznij już dzisiaj zmieniać swoje otoczenie – zobacz jak to zrobić na naszym stanowisku.
Zapraszamy – Śląskie Centrum Wody.
Edycja (pole do usunięcia)
3. ŚFN [ styczeń 2019 ]
Typ wydarzenia
Stanowisko pokazowe
Obszar
Przedmiot