Wszechświat powstał 13,8 miliardów lat temu, a zaczątki Ziemi w rodzącym się Układzie Słonecznym datowane są na 4,6 mld l.t. Wśród 92 znanych pierwiastków naturalnych 25% to pierwiastki biogenne czyli wchodzące w skład struktur wykazujących oznaki życia. Spośród pierwszych pięciu najpowszechniejszych pierwiastków we Wszechświecie poza szlachetnym helem, który jest prawie nieaktywny chemicznie, pozostałe cztery – czyli H, C, O i N stanowią podstawowy budulec ciał organizmów ziemskich, w tym aż 96.3 % masy organizmu człowieka.
Prawie cały wodór i nieco helu powstały wraz z rodzącym się Wszechświatem. Wszystkie pozostałe pierwiastki budujące nasz świat utworzone zostały podczas syntezy jądrowej w termonuklearnych piecach kolejnych generacji gwiazd i agonii supernowych.
Spośród około 300 naturalnych aminokwasów, w ciałach organizmów istotnych dla życia białkowego występuje tylko 20. Te i inne podstawowe substancje organiczne budujące struktury żywe powstają spontanicznie nie tylko w laboratoriach naukowców ale także w otoczeniu wulkanów, w gorących źródłach. Odkryto je w meteorytach i w kometach.
To nieprzypadkowa porcja wiedzy, która Cię zaskoczy.
Edycja (pole do usunięcia)
3. ŚFN [ styczeń 2019 ]
Typ wydarzenia
Wykład
Prowadzący
dr Andrzej Boczarowski
Obszar
Przedmiot