30 listopada rozpoczynamy Śląski Festiwal Nauki KATOWICE 2017 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego!

 

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w Science on Stage. Na gości czekać będą spektakle teatralne, przedstawienie taneczne „Obertaniec-oberwaniec” oraz „myślenie na scenie”, czyli debata podczas której zastanowimy się, czy nauka może nas uratować.

DATA: 30.11.2017

MIEJSCE: Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach (duża scena) 

W PROGRAMIE:  

  • 10.30–13.00 – Młodzieżowe Teatry Naukowe (rejestracja)
  • 13.30–16.00 – Młodzieżowe Teatry Naukowe (rejestracja)
  • 18.30–20:00 – Myślenie na scenie: „Czy nauka może nas uratować?” (brak rejestracji, bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie Teatru od 17 listopada)
  • 20:30 – 21:30 – Spektakl muzyczny „Obertaniec-Oberwaniec” (brak rejestracji, bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie Teatru od 17 listopada)

Przy odbiorze wejściówek w kasie Teatru należy posługiwać się hasłem

  1. W przypadku wejścia na Młodzieżowe Teatry Naukowe: „Śląski Festiwal Nauki – Science On Stage – Młodzieżowe Teatry Naukowe”
  2. W przypadku wejścia na Myślenie na scenie i spektakl muzyczny: „Śląski Festiwal Nauki –
    Science On Stage – Wieczór w Teatrze”

O WYDARZENIU: Science on Stage jest nowością w repertuarze Festiwalu. Teatr Śląski udostępnia scenę i widownię dla młodzieżowych teatrów naukowych. W tym dniu odbędzie się także „myślenie na scenie” – debata naukowa ze znakomitymi gośćmi, prowadzona przez prof. Tadeusza Sławka. Po wytężeniu umysłów, przyjdzie czas na wydarzenie artystyczne, którym będzie spektakl „Obertaniec-oberwaniec” przygotowany przez Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”.


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

CZĘŚĆ I – MŁODZIEŻOWE TEATRY NAUKOWE

  (rejestracja na godz. 10.30–13.00, bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie Teatru od 17 listopada, hasło: „Młodzieżowe Teatry Naukowe”)

g. 10.30–11.10 „Mały książe”

O spektaklu: Spektakl teatralny zrealizowany na podstawie książki „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry’ego.  „Mały Książę” opowiada o dorastaniu do wiernej miłości, do prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Stawia pytania o hierarchię wartości czy sens więzi między ludźmi. Wyjątkowość tego utworu należy rozpatrywać w szerszym kontekście: tylko pozornie jest to lektura przeznaczona dla dzieci. Pod warstwą baśniowej fabuły pełnej wieloznaczności, znajduje się też wątek realistyczny i psychologiczny.

Reżyseria: Lidia Bień

Grupa: Mała Akademia Teatru i Tańca Flooreski Uniwersytetu Śląskiego Dzieci oraz Laboratorium Ekspresji Dziecięcej to grupy twórcze, które powstały w 2013 r. Skupiają one studentów Uniwersytetu Śląskiego Dzieci w różnym wieku, utalentowanych aktorsko, tanecznie i muzycznie, a także pełnych twórczego zapału oraz pragnących prezentować się na scenie przed szeroką publicznością.

g. 11.30–12.00 „Cyrkowe Show”

O spektaklu: „Cyrkowe show” jest przedstawieniem na scenie, które przenosi widzów do cyrku Copernicus i próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy chodzenie po linie, żonglowanie, rzucanie kapeluszem, pokazy ekwilibrystyki czy akrobatyki to umiejętności nadprzyrodzone, nadzwyczajne czy to tylko czysta fizyka.

Reżyseria: Konstancja Nowakowska, Gabriela Pluciak

Grupa: Grupa Copernicus wystąpiła na konkursie „Nauki Przyrodnicze na Scenie” i 40-leciu nadania imienia Szkole Podstawowej w Złotym Stoku oraz na XV Szkolnym Festiwalu Nauki.

g. 12.20 - 13.00 Nie zadzieraj z maszynami prostymi"

O spektaklu: Uczniowie nie chcą słuchać na lekcji poświęconej maszynom prostym. Twierdzą,że w XXI wieku maszyny proste to przeżytek. Czy aby na pewno? Co na to maszyny proste?Jaką nauczkę przygotowały niesfornym uczniom?

Reżyseria: Teresa Wróbel

Grupa: Młodsze Herberciaki

g. 13.00–13.30 Przerwa


(rejestracja na godz. 13.30–16.00, bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie Teatru od 17 listopada, hasło: „Młodzieżowe Teatry Naukowe”)

g. 13.30–13.55 „Mały książę w świecie nauki”

O spektaklu: „Mały książę w świecie nauki” jest próbą wyjaśnienia, czym zajmują się nauki przyrodnicze, matematyka i informatyka. Mały Książę spotyka naukowców (fizyków, biologów, chemików, matematyka i informatyka) i prosi ich o wyjaśnienie czym się zajmują. Naukowcy próbują wytłumaczyć podstawy poszczególnych nauk posługując się różą, którą Mały Książę kocha przecież najbardziej.

Reżyseria: Teresa Wróbel

Grupa: Herberciaki z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Herberta STO w Częstochowie.

g. 14.10–14.40 „Brzydotę pańskiego krawata można wytłumaczyć matematycznie”

O spektaklu: Spektakl poświęcimy bohaterowi filmu „Piękny umysł” – Johnowi Forbesowi Nashowi. John Nash był wybitnym matematykiem. Jego przełomowe dokonania w zakresie teorii równowagi w grach niekooperacyjnych zostały uhonorowane nagrodą Nobla. Podczas spektaklu zobaczymy, jak matematyczny geniusz miesza się z szaleństwem, i zaobserwujemy, jak człowiek o niesamowitych predyspozycjach intelektualnych zmaga się z własnym wyimaginowanym światem.

Reżyseria: Jolanta Stamburska, Sonia Wójcik

Grupa: Koło Teatralne „Z Melpomeną na Ty” szczęśliwie działa od 7 lat. W orbicie zainteresowań grupy znajduje się klasyka literatury, którą starają się zainscenizować
w sposób nieszablonowy, wzbogacając o elementy kultury współczesnej.

g. 15.00–15.25 „To, co najważniejsze”

O spektaklu: Spektakl  opiera się na wizualizacji kinestetycznej, w której jedynym medium jest ciało aktora, czasem zaopatrzone w rekwizyt. Istotą działania jest przeżycie wyobrażone, mimetycznie naśladujące dostrzeganą powszedniość, ale i wychodzącego poza codzienne doświadczenia. Celem jest próba porozumienia  z sobą i innymi.

Reżyseria: Spektakl ma charakter wizualizacji – jest autorstwa wszystkich uczestników.

Grupa: ARTE z Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Zespół powstał w ramach działalności artystycznej studentów II roku kierunku arteterapia.

g. 15.40–16.20 „(Nie)winna. Ty zadecydujesz o jej losie”

O spektaklu: Sztuka stanowi symulację procesu sądowego policjantki, oskarżonej o torturowanie górnika, którego wyłącznie ona podejrzewała o możliwość usiłowania zamachu bombowego w trakcie wizyty Prezydenta RP na Śląsku w listopadzie 2016 r.

Reżyseria: Michał Grudecki

Grupa: Skazani na spektakl – debiut studentów i doktorantów z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego

g. 16.30–18.30 Przerwa techniczna


CZĘŚĆ II – MYŚLENIE NA SCENIE

(brak rejestracji, bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie Teatru od 17 listopada, hasło: „Wieczór w Teatrze” 

g. 18.30–20.00  Debata pt.: „Czy nauka może nas uratować?”

Uczestnicy debaty naukowej:

Prof. Ewa Bartnik – genetyk, pracownik Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Tadeusz Sławek – wybitny filolog polski i angielski, poeta, eseista i tłumacz (przekładał m.in. twórczość Allena Ginsberga, Williama Blake’a czy Thomasa Mertona oraz teksty Pete’a Sinfielda, Johna Lennona i Jima Morrisona). Profesor Sławek jest pracownikiem Katedry Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym UŚ, a w latach 1996–2002 był rektorem Uniwersytetu Śląskiego.

Prof. Krzysztof Antoni Meissner – fizyk teoretyczny, pracownik Katedry Teorii Cząstek i Oddziaływań Elementarnych Uniwersytetu Warszawskiego

Prof. Bogdan Dembiński – filozof z Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej Uniwersytetu Śląskiego. Profesorowie Bartnik i Dembiński pracują również w Polskiej Akademii Nauk.


CZĘŚĆ III – SPEKTAKL MUZYCZNY

(brak rejestracji, bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie Teatru od 17 listopada, hasło: „Wieczór w Teatrze” 

g. 20.30–21.30 Spektakl muzyczny „Obertaniec-Oberwaniec”

O spektaklu: „Obertaniec-oberwaniec” to spektakl taneczny w wykonaniu artystów, kochających folklor, pasjonatów ze środowisk akademickich miasta Katowice. Spektakl realizowany jest za pomocą tzw. choreo – techniki twórczej. Jego głównym celem jest poszukiwanie nowej jakości ruchu, istoty tańca w przestrzeni współczesnej. W występie odnaleźć można liczne metafory przemijania. To, co charakterystyczne dla tego widowiska, to nowatorskie brzmienie muzyczne – wkomponowanie folkloru we współczesną linię melodyczną.

Choreografia i reżyseria: Zofia Czechlewska

Opracowanie muzyczne: Adam Kawa

Scenografia: Barbara Kowaczek-Jędrasik

Kostiumy: Janina Łubkowska

Szef kapeli: Szymon Wieczorkowski

Koordynator: Barbara Uracz

 

g. 21.30 Zakończenie


REJESTRACJA

Wymagana rejestracja:

  • Młodzieżowe Teatry Naukowe (2 odrębne części rejestracji) 
  • Rejestracja w terminie 15–26.11, limit miejsc – decyduje kolejność zgłoszeń. 

Ogólnodostępne:

  • Debata naukowa
  • Spektakl muzyczny

Limit miejsc, bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie Teatru od 17 listopadaPrzy odbiorze wejściówek w kasie Teatru należy posługiwać się hasłem

  1. W przypadku wejścia na Młodzieżowe Teatry Naukowe: „Śląski Festiwal Nauki Science On Stage Młodzieżowe Teatry Naukowe”
  2. W przypadku wejścia na Myślenie na scenie i spektakl muzyczny: „Śląski Festiwal Nauki Science On Stage Wieczór w Teatrze”​ 

Zapraszamy do obejrzenia materiału, w którym Dyrektor Generalny ŚFN 2017 zaprasza na
„Science on Stage”!

Edycja