Słowa tradycyjny i tradycja kojarzą się zwykle z tym, co minione i przestarzałe. Czy podobnie jest z tradycją w literaturze? - Jak należy ją definiować? Jak przeszłość literacka wpływa na nowe dzieło? I czy dzieło, które przechowuje w sobie swoją literacką historię może zainspirować twórców kolejnych epok?
To pytania, które od dawna towarzyszą badaniom nad literaturą. Różni teoretycy proponują odmienne definicje tradycji literackiej lub pojedynczego utworu. Dla jednych tradycja to cała, szeroko rozumiana, przeszłość literacka, inni zaś - skupiają się na relacji danego tekstu z konkretnym tekstem wobec niego prekursorskim. Część badaczy (i czytelników) za najlepsze cząstki dzieła uznaje te, w których zmarli twórcy epok wcześniejszych najsilniej manifestują swoją obecność część natomiast - poszukuje w dziele oryginalności. Tekst bywa poza tym nazywany przekrwioną tkanką w żywym organizmie sztuki bądź tkaniną utkaną z wcześniejszych doświadczeń literackich autora...
Co z tego wszystkiego wynika dla interpretacji utworu? I jaką rolę odgrywa tutaj czytelnik? - Podczas wykładu wspólnie spróbujemy znaleźć odpowiedzi!

Edycja (pole do usunięcia)
2. ŚFN [ grudzień 2017 ]
Typ wydarzenia
Wykład
Prowadzący
Joanna Sapa
Przedmiot