12 lutego rozpoczął się Tydzień Miłości w Mieście Nauki – siódmy spośród 50 Tygodni w Mieście Nauki. Przez siedem dni specjaliści z różnych dziedzin będą naukowo mówić o miłości, a jednocześnie swoją miłością do nauki spróbują zarazić uczestników.

Jeśli wydaje Wam się, że w sprawach miłości zależność człowieka od maszyn zaczęła się dopiero wraz z nastaniem internetu i ery cyfryzacji, to możecie być zaskoczeni! Okazuje się, że ta relacja jest dużo starsza, o czym wspomina dr hab. Anna Malinowska, prof. UŚ z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – kuratorka Tygodnia Miłości, zajmująca się badaniami z zakresu love studies.

Poza emocjami i psychiczną kwestią relacji ważne jest też pochylenie się nad fizjologią człowieka. Tym z kolei, zajmuje się dr hab. n. med. Maciej Wybraniec ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadził badania na temat znaczenia klinicznego różnych rzadkich typów zawałów serca występujących u młodych ludzi. Badacz będzie miał wykład w ramach Tygodnia Miłości.

Naukowcy ze śląskich uczelni pochylają się w swoich pracach nad różnymi aspektami miłości, o czym przekonacie się, czytając artykuł Agnieszki Kliks-Pudlik „Badawcze spojrzenie na testery miłości i złamane serce”.

W ramach Tygodnia Miłości w Mieście Nauki, trwającego od 12 do 18 lutego, odbywają się liczne spotkania i wykłady odnoszące się do miłości, relacji międzyludzkich i innych. Poza tym uczestnicy mogą wziąć udział w wystawach, pokazach i występie artystycznym. Pełen harmonogram można znaleźć na stronie wydarzenia.

Edycja