Czy o zawiłych naukowych sprawach można mówić prosto i zrozumiale dla szerokiego grona odbiorców? Tak! Udowadniają to laureaci Nagrody POP Science, którzy z wielką pasją opowiadają o nauce i odkrywają jej tajemnice w ciekawy i przystępny sposób. Zwycięzcy konkursu każdego dnia z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą oraz wyjaśniają naukowe kwestie, pokazując, że nauka może być fascynującą (i zrozumiałą!) towarzyszką życia.

Już od czterech lat Śląski Festiwal Nauki KATOWICE dostrzega i docenia pracę popularyzatorów nauki, przyznając zwycięzcom Nagrodę POP Science. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2020 roku podczas 4. ŚFN i od tamtej pory jest on nieodłącznym, wyczekiwanym elementem programu każdej kolejnej edycji Festiwalu.

Poprzez przyznanie Nagrody POP Science pragniemy wyróżnić osoby i przedsięwzięcia, które na co dzień – za pośrednictwem różnych kanałów i form komunikacji – promują naukę, a jej zawiłe treści wyjaśniają w prosty i przystępny dla każdego sposób. 

Proces wyłaniania zwycięzców składa się z dwóch etapów. W pierwszym z nich jury przyznaje punkty nadesłanym zgłoszeniom autorskich inicjatyw i projektów, na podstawie których wyznacza listę nominowanych do nagrody. W następnym etapie odbywa się głosowanie, w którym biorą udział zarówno członkowie jury, jak i internauci. Warto podkreślić, że konkurs ma charakter otwarty – każda osoba zainteresowana może oddać głos na wybranego kandydata! Połączone głosy jury (50%) oraz internautów (50%) wskazują laureatów w poniższych kategoriach:

– ogólnopolskich:

  ● wideoblog;

  ● blog lub strona internetowa;

  ● podcast lub audycja radiowa;

– regionalnych:

  ● myśl globalnie, działaj lokalnie – środowisko akademickie,

  ● myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkańcy województwa śląskiego.


Przypominamy dotychczasowych zwycięzców w poszczególnych kategoriach konkursu:

WIDEOBLOG

  ● Dawid Myśliwiec – „Uwaga! Naukowy Bełkot” (4. ŚFN, 2020);

  ● Huyen Pham oraz Marcin Nguyen – „emce kwadrat” (5. ŚFN, 2021);

  ● Dawid Łasiński – „Pan Belfer” (6. ŚFN, 2022);

  ● Akwarium Gdyńskie MIR i Instytut Oceanologii PAN we współpracy z Sopockim Towarzystwem Naukowym oraz firmą Today we Have – „Niepodręcznik oceaniczny” (7. ŚFN, 2023).

BLOG LUB STRONA INTERNETOWA

  ● Ola i Piotr Stanisławscy – blog „Crazy Nauka” (4. ŚFN, 2020);

  ● zespół redagujący stronę „Szczepienia – rozwiewamy wątpliwości” (5. ŚFN, 2021);

  ● twórcy serwisu internetowego „Nauka o klimacie” (6. ŚFN, 2022);

  ● dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak, prof. IMP PAN oraz dr hab. Katarzyna Grochowska – profil na Instagramie science_mission (7. ŚFN, 2023).

PODCAST LUB AUDYCJA RADIOWA

  ● Ola i Piotr Stanisławscy – audycja „Homo Science” w TOK FM (4. ŚFN, 2020);

  ● dr Maciej Korkuć – audycja „Datownik historyczny” w RMF Classic (5. ŚFN, 2021);

  ● Katarzyna Głuch-Juszkiewicz – audycja i podcast „Nauka Każdego Dnia” Polskiego Radia Katowice (6. ŚFN, 2022);

  ● Karolina Głowacka – twórczyni Radia Naukowego (7. ŚFN, 2023).

MYŚL GLOBALNIE, DZIAŁAJ LOKALNIE – ŚRODOWISKO AKADEMICKIE

  ● prof. dr hab. Piotr Skubała (4. ŚFN, 2020);

  ● dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ (5. ŚFN, 2021);

  ● dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, prof. Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (6. ŚFN, 2022);

  ● dr Bartłomiej J. Gabryś (7. ŚFN, 2023).

MYŚL GLOBALNIE, DZIAŁAJ LOKALNIE – MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

  ● dr Ryszard Kulik (4. ŚFN, 2020);

  ● dr inż. Marcelina Jureczko (5. ŚFN, 2021);

  ● Michał Szydłowski (6. ŚFN, 2022);

  ● Damian Dąbrowski (7. ŚFN, 2023).

Podczas 7. edycji ŚFN po raz pierwszy wręczono także Nagrodę Specjalną POP Science – Wybitny Popularyzator. Tym szczególnym wyróżnieniem doceniono pracę jednego z ambasadorów ŚFN – Wiktora Niedzickiego.

Laureatki i laureaci Nagrody POP Science tworzą jedyne w swoim rodzaju grono miłośników nauki, którzy dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych technik docierają do szerokiej grupy odbiorców. Przygotowywane przez nich treści są oparte na rzetelnych źródłach informacji, co czyni ich profesjonalistami w przybliżaniu tajemnic i ciekawostek ze świata nauki. W przystępny sposób tłumaczą to, co wydaje się niemożliwe do zrozumienia, odpowiadają na nurtujące nas pytania oraz udowadniają, jak ciekawy jest świat, w którym żyjemy, i ile jest jeszcze w nim do odkrycia.

Nagroda POP Science na 8. ŚFN

Do 28 maja br. trwał nabór zgłoszeń do kolejnej, tegorocznej edycji konkursu. Obecnie przygotowujemy listę nominowanych, by z całą okazałością zaprezentować Wam kandydatów, na których już jesienią będziecie mogli oddać głosy w internetowym głosowaniu. To właśnie dzięki niemu wyłonimy zwycięzców, którym wręczymy nagrody na oficjalnej ceremonii podczas wyjątkowej, bo kończącej obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, 8. edycji ŚFN.

Zachęcamy do obserwowania naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych, na których regularnie publikujemy najważniejsze informacje dotyczące Festiwalu! 

8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Laureaci Nagrody POP Science podczas dyskusji na scenie. Fot. materiały ŚFN KATOWICE

Fot. materiały ŚFN KATOWICE

Laureaci nagrody POP Science. materiały ŚFN KATOWICE

Fot. materiały ŚFN KATOWICE

Laureaci nagrody POP Science. materiały ŚFN KATOWICE

Fot. materiały ŚFN KATOWICE

Edycja