Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to przedsięwzięcie wyjątkowe pod każdym względem. Wydarzenie corocznie przyciąga tysiące naukowych pasjonatów – w trakcie siedmiu dotychczasowych edycji odwiedziło nas łącznie ponad 600 tys. osób!
ŚFN to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie, co wielokrotnie zostało docenione poza granicami naszego kraju. Sprawdźcie, jak działamy na rzecz międzynarodowej współpracy środowisk naukowych!
„Złota róża” dla ŚFN KATOWICE
Tak liczne grono odbiorców Festiwalu jest m.in. zasługą naszych działań marketingowych. Zaangażowanie w promocję ŚFN zostało dostrzeżone i uhonorowane przez EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education). To największa w Europie organizacja zajmująca się m.in. komunikacją i promocją działań popularyzujących naukę. W 2019 roku podczas konferencji EUPRIO nasz Festiwal został wyróżniony „Złotą różą” – nagrodą za najlepszą akcję marketingową wydarzenia popularnonaukowego.
ŚFN KATOWICE z wizytą na Bliskim Wschodzie
W 2022 roku delegacja Festiwalu otrzymała zaproszenie na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju. ŚFN wziął udział w wystawie w ramach Śląskiego Tygodnia Regionalnego odbywającego się w Pawilonie Polskim. Na czele festiwalowej delegacji stał rektor Uniwersytetu Śląskiego i dyrektor generalny Festiwalu prof. dr hab. Ryszard Koziołek, który wystąpił na międzynarodowej konferencji gospodarczej dla przedstawicieli świata nauki i biznesu. W Expo 2020 wzięli również udział naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego, którzy przygotowali cieszące się ogromnym zainteresowaniem kreatywne warsztaty dla gości z całego świata.
Udział reprezentacji ŚFN w tak prestiżowym wydarzeniu był okazją do nawiązania nowych relacji z międzynarodowym środowiskiem naukowym i zaprezentowania naszych możliwości. Nieustannie pracujemy nad tworzeniem stosunków z organizacjami zrzeszającymi podmioty, które zajmują się popularyzacją nauki, by wzajemnie wymieniać się doświadczeniami.
ŚFN KATOWICE na arenie międzynarodowej
Międzynarodowa współpraca na rzecz rozwoju nauki to jeden z głównych celów ŚFN. Festiwal należy do stowarzyszenia EUSEA (European Science Engagement Association), które łączy europejskie organizacje działające na rzecz popularyzacji nauki. Festiwal jest również częścią Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki (Ecsite – The European Network of Science Centres and Museums). Razem z 320 organizacjami z całego kontynentu działamy na rzecz upowszechniania nauki i nawiązujemy cenne relacje z zagranicznymi festiwalami popularnonaukowymi.
To nie jedyne działania w tym kierunku – przedstawiciele ŚFN regularnie upowszechniają jego ideę podczas wydarzeń naukowych na całym świecie. Do tej pory gościliśmy m.in. w Göteborgu, Edynburgu, Cheltenham, Trieście, Dublinie, Belfaście oraz Nowym Jorku.
Goście z całego świata na ŚFN KATOWICE
Czym byłby ŚFN bez naszych wyjątkowych gości? W trakcie siedmiu dotychczasowych edycji swoją wiedzą podzieliło się z uczestnikami wielu uznanych ekspertów zarówno z naszego rodzimego naukowego podwórka, jak i z całego świata. W latach 2016–2023 na scenach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE wystąpiło 63 gości specjalnych o międzynarodowej sławie. Wśród nich znaleźli się m.in. astronautka NASA Nicole Stott, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Johannes Georg Bednorz, astrofizyk prof. Mark McCaughrean czy astronom i astrobiolog prof. Seth Shostak.
Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024
Trwający 2024 rok jest rokiem Katowic – otrzymały one prestiżowy tytuł Europejskiego Miasta Nauki! Stolica województwa śląskiego jest pierwszym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, które zostało w ten sposób wyróżnione.
Ogromne znaczenie w kwestii przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki miał międzynarodowy sukces Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Siódma edycja Festiwalu oraz widowisko KATOPOLIS oficjalnie zainicjowały obchody EMNK 2024. Zwieńczeniem całorocznej celebracji będzie natomiast 8. ŚFN, który odbędzie się już w dniach 7–9 grudnia.
Uczestnicy 7. ŚFN | Fot. Matylda Klos
Robot humanoidalny na 7. ŚFN | Fot. Julia Agnieszka Szymala
Rektor UŚ Prof. Ryszard Koziołek, Dyrektor Generalny ŚFN na scene głównej | Fot. Tomasz Kiełkowski