Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest jednym z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie. Za jego sukces odpowiadają prawdziwi miłośnicy nauki, którzy przeznaczają swoją energię i czas na jak najlepszą organizację przedsięwzięcia. To ludzie chętnie dzielący się swoimi pasjami z szerokim gronem odbiorców – studenci, wykładowcy, wystawcy oraz popularyzatorzy nauki z Polski, ale także ze świata. ŚFN z zaangażowaniem tworzy sieć współpracy, w ramach której zaprasza gości o międzynarodowej renomie do rozpowszechniania najnowszej wiedzy w naszym kraju. Od pierwszej edycji Festiwal odwiedziło aż 63 naukowców z zagranicy!

Naszym celem jest budowanie świadomości wśród mieszkańców województwa śląskiego w zakresie wielkiego bogactwa naukowego regionu, a także aktywnego działania na jego terenie wielu uznanych ośrodków akademickich. Dlatego też na początku istnienia Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE postanowiliśmy, że organizując tak wielkie wydarzenie, będziemy uczyć się od najlepszych oraz mających większe doświadczenie inicjatyw, które popularyzują naukę.


Współpraca międzynarodowa ŚFN

W 2018 roku staliśmy się częścią sieci European Science Engagement Association (EUSEA) – organizacji, która stowarzysza europejskie festiwale naukowe. Dzięki członkostwu i aktywnemu działaniu mamy szansę promować w jej ramach ŚFN, a także rozwijać współpracę z wieloma zagranicznymi festiwalami.

Przypominamy niektóre z zagranicznych wydarzeń naukowych, w których uczestniczyli nasi przedstawiciele:

    ● Vetenskapsfestivalen (Göteborg, Szwecja),

    ● Edinburgh Science Festival oraz Midlothian Science Fetival (Edynburg, Szkocja),

    ● Cheltenham Science Festival (Cheltenham, Wielka Brytania),

    ● Trieste Next (Triest, Włochy),

    ● Northern Ireland (NI) Science Festival (Belfast, Irlandia Północna),

    ● World Science Festival (Nowy Jork, USA).

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE należy także do Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki (The European Network of Science Centres and Museums – ECSITE). To agencja, która zrzesza ponad 320 organizacji działających na rzecz nauki oraz jej popularyzacji. Ponadto ECSITE jest realizatorem corocznej konferencji, którą kieruje do wszystkich osób zajmujących się nauką. Dzięki takim inspirującym spotkaniom mamy szansę poznawać nowych pasjonatów nauki i zawiązywać cenne kontakty zawodowe, a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Podczas konferencji wspólnie przyglądamy się m.in. relacji między nauką a społeczeństwem oraz temu, jak uczynić ją atrakcyjniejszą i dostępniejszą dla szerokiego grona odbiorców.

Co więcej, w 2020 roku wspólnie z innymi polskimi festiwalami nauki powołaliśmy do życia Forum Polskich Organizatorów Festiwali Naukowych. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest liderem tego przedsięwzięcia, do którego należy 25 wydarzeń naukowych!

Uczelnie organizujące ŚFN współtworzą również Uniwersytety Europejskie. Są to międzynarodowe partnerstwa uczelni, które stanowią wspólny europejski „kampus” szkolnictwa wyższego.

    ● Uniwersytet Śląski jest zrzeszony w ramach inicjatywy Transform4Europe razem z dziesięcioma zagranicznymi szkołami wyższymi. Co roku sojusz bierze udział w organizacji ŚFN;

    ● Politechnika Śląska należy do sieci EURECA-PRO;

    ● Uniwersytet Ekonomiczny jest częścią aliansu BAUHAUS4EU.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze).

8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Edycja