Nasi ambasadorzy – badacze, dziennikarze i popularyzatorzy nauki – są wiernymi przyjaciółmi ŚFN i z dumą reprezentują go w kraju oraz na arenie międzynarodowej. To prawdziwi miłośnicy nauki, którzy od lat współpracują z Festiwalem i którym bliska jest idea ŚFN jako miejsca otwartego i dostępnego dla wszystkich chcących zdobyć wiedzę z różnych dziedzin nauki. Poznajcie ludzi, którzy razem z nami tworzą Śląski Festiwal Nauki KATOWICE!
Do wyjątkowego grona ambasadorów ŚFN należą m.in.:
● Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz radiowy, właściciel studia lektorskiego Polish Voices. Od 2021 roku jest częścią zespołu Radia 357, gdzie przygotowuje podcasty i cotygodniową audycję „Rzecz Technologiczna”. Obecnie ściśle współpracuje z Planetarium – Śląskim Parkiem Nauki, w którym organizuje seanse popularnonaukowe. Laureat licznych nagród, m.in. I Nagrody w Konkursie Dziennikarskim Silesia Press za cykl audycji dokumentalnych „Boskie Równanie – w poszukiwaniu Teorii Wszystkiego” (2021).
● Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka – dziennikarka popularnonaukowa, związana m.in. z „National Geographic Polska”, „Focusem” oraz magazynem reporterskim „Weekend.Gazeta.pl”. Jest współautorką książek „Człowiek. Istota kosmiczna”, „Kosmiczne wyzwania” i „Odważ się robić wielkie rzeczy”, a także rzeczniczką Centrum Badań Kosmicznych PAN.
● dr Tomasz Rożek – dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki. Prowadzi autorski program w radiu eM pt. „Labirynty wiedzy”, udziela się także w porannej audycji Radia 357, odpowiadając na zadawane przez słuchaczy „Pytania z księżyca”. Współpracował z wieloma czasopismami ogólnopolskimi, m.in. „Gazetą Wyborczą”, „National Geographic” czy „Gościem Niedzielnym”, gdzie jest obecnie szefem działu „Nauka i gospodarka”. Otrzymał tytuł Popularyzatora nauki w 2008 roku, a jego autorską książkę pt. „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi” uznano za najlepszą publikację popularnonaukową sezonu 2010/2011. Założyciel i prezes Fundacji Nauka. To Lubię, w ramach której popularyzuje wiedzę z różnych dziedzin nauki.
● dr Agata Kołodziejczyk – neurobiolożka i astrobiolożka. W swojej pracy naukowej skupia się na badaniu kosmosu oraz wzajemnych relacjach nauk biologicznych i astronomii. Jest pierwszą Polką, która dostała się do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie jako ekspertka w dziedzinie biomimetyki opracowała rewolucyjne rozwiązanie dla wielomodułowych teleskopów orbitalnych. Współtworzyła również pierwszą analogową bazę kosmiczną, na której przeprowadzane są symulacje misji pozaziemskich. Za swoje osiągnięcia otrzymała m.in. Nagrodę im. Artura Rojszczaka (2013), złoty Medal Fromborskiego (2018) oraz nominację do tytułu Superbohaterki „Wysokich Obcasów” 2017. Obecnie jest członkinią Fundacji forScience, World Research Centre oraz prywatnej agencji kosmicznej Valles Marineris.
● Wiktor Niedzicki – dziennikarz radiowy i telewizyjny, wykładowca akademicki, autor programu „Laboratorium”, w ramach którego popularyzuje wiedzę o fizyce i najważniejszych osiągnięciach techniki. Obecnie jest starszym wykładowcą na Politechnice Warszawskiej i członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce. Popularyzuje naukę zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych – dużym zainteresowaniem cieszą się jego autorskie widowiska, m.in. „Dziedzictwo Einsteina”, „Historia brudu” oraz „Kosmos w naszym domu” (zaprezentowane również w Bułgarii).
● prof. Katarzyna Kłosińska – językoznawczyni, przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Specjalizuje się m.in. w językoznawstwie normatywnym, socjolingwistyce, leksykologii i semantyce, a także etnolingwistyce. Jest związana z Instytutem Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Obserwatorium Językowym UW, które tworzy słownik neologizmów polskich. O języku opowiada również w radiu – prowadziła audycję „Skąd się biorą słowa” oraz cykl „Co w mowie piszczy?” (2005–2020) w Programie Trzecim Polskiego Radia. Obecnie analizuje współczesność polszczyzny oraz odkrywa jej tajemnice w Radiu 357.
● dr Łukasz Lamża – filozof przyrody i dziennikarz naukowy. Jest pracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Prowadzi badania z zakresu biologii teoretycznej, specjalizując się w porównawczej biologii protistów. Jest autorem licznych książek, m.in. „Wszechświat krok po kroku” (2017), „Światy równoległe” (2020), „Trudno powiedzieć” (2022). Został dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press (kategoria: dziennikarstwo specjalistyczne). Prowadzi na YouTubie cotygodniowy przegląd prasy naukowej pt. „Czytamy naturę”, który został nominowany do Nagrody POP Science 2024.
● Łukasz Wilczyński – popularyzator nauki, pomysłodawca i współorganizator projektu European Rover Challenge. Jest prezesem Space Communications Alliance – pierwszej na świecie globalnej sieci PR dla sektora kosmicznego oraz założycielem Planet Partners i Europejskiej Fundacji Kosmicznej. W 2017 roku otrzymał nagrodę Tiuterra Crystal (kryształ zawierający fragmenty Ziemi i Marsa) wręczaną przez Austriackie Forum Kosmiczne za zasługi w promocji i rozwoju tematyki kosmicznej na świecie.
● Jan Pomierny – dyrektor kreatywny, reżyser, producent i przedsiębiorca, który od ponad 20 lat rozwija projekty z pogranicza nauki, edukacji i kultury. Założyciel studia designu strategicznego Science Now i New Space Foundation. Jeden z założycieli SPLOT Institute, obecnie współtworzy SPLOT Artemis Generation związany z programem powrotu ludzi na Księżyc.
Więcej informacji o naszych ambasadorach znajdziecie na stronie internetowej w zakładce „Ambasadorzy”.
Zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych oraz zapisania się do Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dotyczącymi nadchodzącej 8. edycji ŚFN!
8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.