Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Kultury Polskiej UW, wykładowca w Zakładzie Skandynawistyki Uniwersytetu SWPS. Kulturoznawca, skandynawista, badacz kultury miejskiej, infrastruktury i urbanomarginaliów.
Wiceprzewodniczący Komitetu Nauk o Kulturze PAN. W latach 2020–2022 wicekierownik, a w latach 2022–2024 kierownik konsorcjum Studia Miejskie na UW. Członek Management Committee w ramach grantu COST CA22122 „Rethinking the Blue Economy”. Ostatnio interesuje się również polityką problematyką miasta portowego i mierzy się z tematem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną i przyszłości Elbląga.
Laureat Nagrody Klio I stopnia (2020) w kategorii monografia naukowa za pracę „Czerwono-biali i Biało-Czerwoni. Dania, Polska, Północ”. Przełożył z języka duńskiego nową biografię Astrid Lindgren (Jens Andersen, „Żyje się tylko dziś”). Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. Współpracuje ze środowiskiem regionalnym na północnym Mazowszu poprzez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka”.
Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE prof. Włodzimierz Pessel wygłosi dwa wykłady:
● „Historia rzeczywista przekopu Mierzei Wiślanej” (niedziela 8 grudnia)
Spojrzymy na budowaną drogę wodną łączącą Bałtyk z Zalewem Wiślanym i Elblągiem, traktując ją nie jako dzieło i przedmiot sporu osobistości znanych z dzisiejszej sceny medialno-politycznej, ale pomysł, który ma już 450 lat. Wyjaśnimy, na czym polega podejście fronetyczne (phronetic social science) do nowej infrastruktury tzw. megaprojektów. Nawiązując do ugruntowanego w myśli humanistycznej i społecznej konceptu historii rzeczywistej, zastanowimy się, co mówi ta arcyciekawa przeszłość o uważanej za kontrowersyjną inwestycji, czego nie mówią tabelki ani przewidywania ekonomistów, a także jaką rolę odgrywają w tym przedsięwzięciu stare i zarzucone tradycje morskie Elbląga – miasta niebylejakiego, jednego z najstarszych w Polsce.
● „Mazurek Dąbrowskiego dla skandynawistów” – wykład dla szkół (poniedziałek 9 grudnia)
Trzecia zwrotka Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej jest szczególnie interesująca dla skandynawistów. Wcale nie tylko ze względu na wspomniany w niej potop szwedzki! Wykład pokaże, ile w jednym czterowierszu może być zapisanej historii wydarzeniowej, a przede wszystkim kulturowej historii duńsko-polskiego spotkania. Słuchacze dowiedzą się, co dokładnie Czarniecki robił na Północy, jakie morze i w jakich okolicznościach pokonywali jego żołnierze oraz jak te czyny zapisały się w duńskiej pamięci.