Karen Lancel i Hermen Maat – duet artystyczno-naukowy z Amsterdamu, uważany za pionierów w odkrywaniu poczucia więzi i bliskości w naszym świecie coraz bardziej zdominowanym przez zdobycze technologii.

Ich interdyscyplinarny projekt na styku sztuki, nauki i społeczeństwa zyskał międzynarodowe uznanie oraz zdobył międzynarodowe nagrody. Badają, w jaki sposób technologia kształtuje nasze postrzeganie doświadczeń związanych z okazywaniem i przyjmowaniem empatii, czułości, intymności, tożsamości, prywatności oraz zaufania. 

Od 2000 roku tworzą żywe miejsca do spotkań, które funkcjonują jako artystyczne laboratoria społeczne „Artistic Social Labs”. Pokazują publiczności możliwości, jakie dają nam techniki biometryczne i pomiarowe, w tym interfejsy mózg-komputer, rozpoznawanie twarzy, technologia haptyczna, urządzenia ubieralne, platformy internetowe, estetyczna sztuczna inteligencja i robotyka. Za pośrednictwem tych przestrzeni proponują nowe scenariusze na potrzeby „rytuałów zaufania”, innowacyjnych „systemów zaufania” oraz immersyjnych wielosensorowych systemów wizualizacji danych, które zmuszają do refleksji. Ich praca pobudza wyobraźnię, a także zachęca do dialogu oraz storytellingu w różnych kulturach na całym świecie poprzez tworzenie nowych narracji o pokrewieństwie w postantropocenowych, zrównoważonych ekologiach.
 

Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice Karen Lancel i Hermen Maat przeprowadzą eksperyment naukowo-artystyczny EEG KISS.

Czy możemy oddać akt pocałunku i jego intymność za pomocą internetu? Czy możemy zmierzyć pocałunek i uczucia dwojga całujących się osób? Czy chcielibyśmy móc zapisywać nasze prywatne pocałunki w otwartej bazie danych – tak by inni mogli z nich korzystać?

W EEG KISS artyści badają, w jaki sposób pocałunek można przełożyć na dane biologicznego sprzężenia zwrotnego. Dekonstruują akt pocałunku, aby na nowo skonstruować jego synestetyczną wersję. W Global Kiss-In – poprzez odczuwanie oraz zmysły wzroku, słuchu i dotyku – wszyscy uczestnicy dzielą pocałunek.

Jak mówią autorzy eksperymentu: „Technologie teleobecności pozwalają naszym ciałom przekroczyć biologiczne granice osadzone w czasie i przestrzeni, ale uniemożliwiają doświadczenie dotyku. W poetyckim, naelektryzowanym środowisku skupionym na całowaniu i mierzeniu oraz synchronizacji i łączeniu badamy wspólny system neurosprzężenia zwrotnego na potrzeby sieci pocałunku”.

Podczas wystąpień i pocałunkowych eksperymentów na żywo z użyciem interfejsów mózg-komputer uczestnicy będą zachęcani do całowania. Podczas pocałunku fale mózgowe będą mierzone za pomocą urządzenia do elektroencefalografii (EEG) i przetwarzane na widoczne dane. Całujących się będzie otaczać projekcja podłogowa, a obraz EEG przesyłany w czasie rzeczywistym przybierze postać krajobrazu danych, w którym będzie mógł zanurzyć się każdy uczestnik.

Dodatkowo interfejs mózg-komputer przetwarza sygnał EEG „całujących się mózgów” w czasie rzeczywistym, tworząc na jego podstawie algorytm, z którego następnie powstaje utwór muzyczny: symfonia EEG KISS. Publiczność staje się częścią pocałunku, dźwięku i pochłaniającej wizualizacji danych EEG – zarówno w warstwie estetycznej, jak i będąc świadkami aktu pocałunku odzwierciedlonego w mózgu.

Wydarzenie przeznaczone jest dla uczestników powyżej 16 roku życia. Osoby chcące wziąć udział w eksperymencie muszą mieć ukończone 18 lat.

Kod
328