Trwa coroczne święto nauki w Międzynarodowym Centrum Kongresowym! Sprawdźcie, w jakich aktywnościach wzięliśmy udział w ramach drugiego dnia 8. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice!
Drugi dzień Festiwalu otworzył wykład prof. Andrzeja Dragana pt. „Czy teraźniejszość istnieje?”, podczas którego mogliśmy poznać najnowsze informacje ze świata nauki dotyczące teorii względności. Przez cały dzień uczestniczyliśmy w wielu ciekawych spotkaniach z gośćmi specjalnymi Festiwalu, a także w prowadzonych przez nich warsztatach i pokazach naukowych. W ramach wystąpienia dr. Sama Gregsona („Polowanie na Higgsa”), dzięki zabawom ruchowym, łamigłówkom i grom mobilnym, próbowaliśmy odkryć nieuchwytny bozon Higgsa. Następnie Scenę Główną przejął prof. Lewis Dartnell, z którym odbyliśmy fascynującą podróż po planetach i księżycach Układu Słonecznego, szukając oznak życia w przestrzeni kosmicznej („Astrobiologia – polowanie na obce życie”). Jednym z kolejnych punktów programu był wykład dr. inż. Adama Mirka oraz spotkanie autorskie wokół jego najnowszej książki „Glutologia”.
W sali audytoryjnej odbyło się Dyktando Śląskiego Festiwalu Nauki dla Rodzin. W czasie sprawdzania prac konkursowych przewodnicząca Rady Języka Polskiego dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. UW porozmawiała z dr. Tomaszem Rożkiem o zmianach w polskiej ortografii. Z kolei na Scenie Woda – Ziemia – Powietrze – Człowiek dr hab. Edyta Sierka prowadziła rozmowę z gośćmi ŚFN na temat nowej aktywności uruchomionej w ramach EMNK 2024 – Citizen Science (CS), czyli nauki obywatelskiej. Podczas rozmowy zaprezentowane zostały rezultaty czterech pilotażowych projektów CS realizowanych w 2024 roku.
Poznaliśmy również laureatki i laureatów prestiżowych konkursów organizowanych w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice – Śląskiej Nagrody Naukowej, przyznawanej przez uczelnie współorganizujące ŚFN, oraz OFF Science – Przeglądu Garażowych Wynalazków.
Zobaczcie fotorelację z dzisiejszego dnia!
https://www.flickr.com/photos/katowice_ecs_2024/albums/72177720322435626/
Zachęcamy, by dzielić się również swoimi zdjęciami z Festiwalu! Szczegółowe informacje o 8. ŚFN znajdziecie na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych – możecie nas śledzić na Facebooku i Instagramie. Dołączcie do wydarzenia na Facebooku, subskrybujcie Supernovą – newsletter Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 i podpiszcie Deklarację Miasta Nauki!