Śląski Festiwal Nauki Katowice to nie tylko jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Europie, ale też szereg ciekawych wydarzeń, które angażują do aktywnego odkrywania świata nauki. Jedną z takich inicjatyw jest ŚFN on Tour – „Dom Nauki”, w ramach której w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie województwa śląskiego organizowane są inspirujące spotkania z naukowczyniami i naukowcami.

W ramach akcji ŚFN on Tour  „Dom Nauki” odwiedziliśmy dzieci i młodzież w ośmiu instytucjach prowadzących działalność opiekuńczo-wychowawczą w naszym regionie. Ideą tych spotkań było ułatwienie dostępu do wiedzy podopiecznym ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Warsztaty i inne aktywności zaproponowane przez naukowców zachęcały uczestników do zabawy z nauką i odkrywania tajemnic otaczającego nas świata.

W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2024 roku oraz 27 lutego 2025 roku ŚFN on Tour  „Dom Nauki” dotarł do:

 ●  Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” w Katowicach,

 ●  Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej DOM Dziecka nr 10 w Katowicach,

 ●  Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej DOM Dziecka nr 9 w Katowicach,

 ●  świetlicy środowiskowej KRAINA Przyjaźni Stowarzyszenie Dar Serca w Dąbrowie Górniczej,

 ●  placówki w formie pracy podwórkowej w Chorzowie,

 ●  Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej DOM Dziecka nr 11 w Katowicach,

 ●  Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej DOM Dziecka nr 12 w Katowicach,

 ●  Powiatowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Gorzyczkach.

W spotkaniach wzięło udział blisko 80 podopiecznych wymienionych placówek. Przedstawiciele młodego pokolenia pasjonatów nauki mieli okazję wziąć udział w ciekawych warsztatach zorganizowanych przez członków Studenckiego Koła Naukowego ,,MediujeMy” oraz Koła Naukowego Zoologów „Faunatycy” z Uniwersytetu Śląskiego.

Co działo się podczas spotkań zorganizowanych w ramach ŚFN on Tour – „Dom Nauki”?

Czemu służą emocje? Co to znaczy „aktywnie słuchać”? Jak oznaczyć gatunek owada przy pomocy specjalnego klucza? Co kryje się w mikroświecie pod naszymi stopami? To właśnie te i inne fascynujące zagadnienia były tematem warsztatów zorganizowanych w ramach inicjatywy ŚFN on Tour  „Dom Nauki”! 

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego „MediujeMy” zaproponowali podopiecznym śląskich placówek opiekuńczo-wychowawczych dwa ciekawe warsztaty dotyczące pracy z emocjami oraz komunikowaniem się z innymi ludźmi. Uczestnicy zajęć nauczyli się, czym tak naprawdę są emocje i jak zarządzać nimi w trudnych sytuacjach, jak aktywnie odbierać i interpretować komunikaty przekazywane przez koleżanki i kolegów oraz jak wykorzystać tę praktyczną wiedzę w teorii.

Z kolei członkowie Koła Naukowego Zoologów „Faunatycy” zaprosili uczestników spotkań do pełnego tajemnic świata zwierząt. Dzieci i młodzież sprawdzili, czym różnią się od siebie czaszki różnych zwierząt oraz jak wygląda mumia kota, a także przyjrzeli się bliżej mikroświatowi kryjącemu się w trawniku. Atrakcją warsztatów była również zabawa w naukowca odkrywającego i nazywającego gatunki owadów przy pomocy specjalnego klucza.

Te wyjątkowe spotkania miały na celu pokazanie, że nawet niepozorna trawa pod naszymi stopami może okazać się źródłem fascynujących ciekawostek i zachęcić do naukowego eksplorowania otaczającego nas świata! Jesteście głodni wiedzy? Zapraszamy do udziału w 9. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice, który odbędzie się w dniach 6–8 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Nie może Was tam zabraknąć!

Aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami ze świata nauki, zachęcamy do subskrybowania newslettera „Supernova”.

Usiołek oraz osoby w bluzach uniwersytetu Śląskiego

Fot. materiały ŚFN Katowice

Dwie osoby pokazujące dzieciom okazy owadów, jedna osoba opowiada

Fot. materiały ŚFN Katowice

Kartka z napisem

Fot. materiały ŚFN Katowice

Dzieci oglądające rekwizyty zoologiczne

Fot. materiały ŚFN Katowice

Uczestnicy zajęć siedzący na krzesełkach w okręgu, jedna osoba prowadząca stoi w środku, na pierwszym planie laptop z napisem aktywne słuchanie

Fot. materiały ŚFN Katowice

Rekwizyty zoologiczne w gablotach

Fot. materiały ŚFN Katowice

Dzieci i prowadzący na ŚFN on Tour

Fot. materiały ŚFN Katowice

Edycja