Ruszamy z marcową odsłoną ŚFN on Tour – Seeds of Science! W piątek 21 marca w godz. 9:30–13:30 będziemy popularyzować wiedzę, opowiadać o Śląskim Festiwalu Nauki Katowice i zachęcać do studiowania na Uniwersytecie Śląskim podczas VI Festiwalu Wiedzy w I Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śląskim.

Na uczestniczki i uczestników czekać będą liczne atrakcje: stanowisko ŚFN Katowice, strefa informacyjna Biura Kandydata i Absolwenta Uniwersytetu Śląskiego, a także interesujące wykłady prowadzone przez naukowców z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych oraz Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.

Strefa Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice – Seeds of Science

Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie, które co roku przyciąga tłumy miłośników i entuzjastów nauki. Podczas każdej edycji udowadniamy, że popularyzowana w odpowiedni sposób nauka może rozbudzić w społeczeństwie zainteresowanie różnymi dziedzinami, a także skłonić do rozwijania swoich zainteresowań i pasji, by dzielić się nimi z szerokim gronem odbiorców. Na stanowisku opowiemy, jak wygląda organizacja ŚFN Katowice i dlaczego warto wziąć udział w jego nadchodzącej 9. edycji.

Strefa informacyjno-promocyjna Biura Kandydata i Absolwenta Uniwersytetu Śląskiego

ŚFN on Tour – Seeds of Science to również doskonała okazja dla uczestniczek i uczestników Festiwalu Wiedzy, by zapoznać się z ofertą kierunków na Uniwersytecie Śląskim. Pracowniczki Biura chętnie udzielą informacji na takie tematy, jak zasady rekrutacji, kryteria przyjęć czy terminy naboru na dany rok akademicki. W strefie będzie można również dowiedzieć się więcej o stypendiach, akademikach, organizacjach studenckich i możliwościach, jakie stwarza studiowanie na UŚ. Dla zainteresowanych przewidziane jest także spotkanie z doradczyniami kariery.

ŚFN on Tour
ŚFN on Tour

Inspirujące wykłady

„Skąd się biorą leki?”

Wykład prof. dr. hab. Roberta Musioła przybliży nam drogę, jaką muszą przejść leki, by znaleźć się na aptecznej półce. Profesor opowie o współpracy podejmowanej przez naukowców, by zaakceptować nowy lek, oraz o wymaganiach, jakie stawia temu procesowi współczesna medycyna. Podczas spotkania poznamy także historię osobliwych XVI-wiecznych metod leczenia oraz charakterystykę pierwszych chemicznych leków oddanych do użytku.

prof. dr hab. Robert Musioł – dyrektor Instytutu Chemii na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. W swojej pracy badawczej koncentruje się na badaniu mechanizmów działania potencjalnych leków przeciwnowotworowych oraz przeciwmikrobiologicznych. Jest współautorem ponad 120 publikacji naukowych oraz 40 patentów.

 

„Rozpoznawanie groźnych zjawisk pogodowych za pomocą współczesnych metod teledetekcyjnych”

Podczas wykładu dr Artur Widawski opowie o problemie postępującego globalnego ocieplenia, które powoduje zwiększenie częstości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych na Ziemi. Naukowiec przybliży proces rozpoznawania (detekcji) niebezpiecznych zjawisk pogodowych za pomocą analiz zdjęć satelitarnych, obrazów radarowych oraz map wyładowań atmosferycznych. Zaprezentuje także wybrane przykłady ekstremalnych zdarzeń meteorologicznych, które następnie zostaną dokładnie omówione w rozmowie z publicznością.

dr Artur Widawski – geograf, klimatolog, adiunkt na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, członek zespołu badawczego Klimat i Zmiany Klimatu. W swojej pracy badawczej zajmuje się analizą obrazów satelitarnych i radarowych pod kątem detekcji niebezpiecznych zjawisk pogodowych oraz klimatologią obszarów górskich i wyżynnych.

Zachęcamy do śledzenia inicjatywy ŚFN on Tour, a także zapraszamy do udziału w 9. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice, który odbędzie się w dniach 6–8 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami ze świata nauki, zachęcamy do subskrybowania newslettera „Supernova”.

 

Edycja