W ramach naboru do programu 9. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice można zgłaszać m.in. fascynujące stanowiska pokazowe, które zachęcą do eksperymentowania i odkrywania tajemnic różnych dziedzin nauki. Jeśli jesteś autorką/autorem takiego przedsięwzięcia i pragniesz podzielić się nim z szerokim gronem odbiorczyń i odbiorców – szukamy właśnie Ciebie! Zaprezentuj interesujące Cię zagadnienie w przyjaznej i inspirującej atmosferze podczas 9. ŚFN Katowice!
Tegoroczna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice odbędzie się w dniach 6–8 grudnia. Także tym razem uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych aktywnościach dostępnych w bogatym i różnorodnym programie, które zostaną poprowadzone przez prawdziwych miłośników nauki.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Eksperymentuj!”. Ma ono zachęcić do zgłaszania propozycji aktywności, które łączą ze sobą różne dziedziny nauki, skłaniają do eksperymentowania oraz w nowy i twórczy sposób podchodzą do poruszanych zagadnień.
Pragniemy ponadto zwrócić uwagę na niezastąpioną rolę uniwersytetu w stawianiu czoła współczesnym wyzwaniom i kształtowaniu przyszłych pokoleń badaczek i badaczy. To właśnie uczelnie są przestrzeniami, w których można próbować nowych rzeczy, sprawdzać działanie różnych mechanizmów i procesów, a także wcielać w życie autorskie koncepcje i idee. Dzięki temu poprzez eksperymenty możemy mieć realny wpływ na rzeczywistość, prowadzić dialog z innymi i zmieniać świat na lepsze!
Nabór do programu 9. ŚFN Katowice
Do 31 marca trwa nabór do programu tegorocznej odsłony Festiwalu. Szczególnie zachęcamy do zgłaszania stanowisk pokazowych, które będą odzwierciedlały motyw przewodni 9. ŚFN Katowice – w ciekawy, eksperymentalny sposób podchodziły do takich obszarów wiedzy, jak nauki humanistyczno-społeczne, nauki ścisłe, przyroda, technika, medycyna i zdrowie oraz sztuka.
Propozycje stanowisk pokazowych oraz innych aktywności przyjmowane są przez formularz. Z kolei na stronie Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice można znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące naboru.
Stanowiska pokazowe w ramach poprzednich edycji ŚFN Katowice
Fascynujące stanowiska stały się nieodłącznym elementemem programu każdej kolejnej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Adresowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych, pozwalają z nowej perspektywy spojrzeć na naukowe zagadnienia i angażują do samodzielnego ich odkrywania. Są źródłem refleksji, a także poszukiwania rozwiązań problemów i wyzwań współczesnego świata.
Podczas minionych odsłon ŚFN Katowice przyglądaliśmy się budowie roślin pod mikroskopem, zgłębialiśmy tajniki japońskiej kosmetologii i działanie efektu placebo, a także odbyliśmy wiele podróży w przeszłość – m.in. poznaliśmy uzbrojenie rycerstwa europejskiego czy tradycyjne stroje Słowian. Nie zabrakło również stanowisk pokazowych, które zaprosiły nas w świat nowoczesnych technologii: uczyliśmy się sterować robotami oraz tego, jak w kreatywny sposób wykorzystywać narzędzia AI w codziennym życiu. Ponadto oglądaliśmy prototyp łazika marsjańskiego oraz pneumatyczny model Jowisza, który barwą, dźwiękiem (a nawet zapachem!) oddawał wygląd największej planety w przestrzeni kosmicznej. Wszyscy chętni mogli również uczestniczyć w ciekawych pokazach chemicznych, zagrać w gry poświęcone ochronie środowiska, wziąć udział w zajęciach dotyczących sztuki kaligrafii czy poznać różne techniki parzenia kawy i skosztować samodzielnie przygotowanych napojów.
A to zaledwie niewielka część długiej listy fascynujących stanowisk pokazowych, które można było odwiedzić w czasie minionych edycji ŚFN Katowice!
Nie czekaj – zgłoś swoją propozycję i wzbogać 9. edycję ŚFN Katowice o wyjątkowe stanowisko pokazowe, które zachęci do twórczego myślenia i eksperymentowania w różnych dziedzinach nauki!
Aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami ze świata nauki, zachęcamy do subskrybowania newslettera „Supernova”.

Fot. Tomasz Kawka

Fot. Julia Agniesza Szymala

Fot. Radek Struzik