W poniedziałek 30 lipca 2018 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. W konferencji udział wzięli przedstawiciele uczelni – współorganizatorów ŚFN, a także reprezentanci władz miejskich oraz wojewódzkich.

Powody, dla których największe uczelnie regionu postanowiły w 2016 roku połączyć siły przy organizacji ŚFN, przypomniał prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. kształcenia i studentów oraz dyrektor generalny całego przedsięwzięcia:

– Po pierwsze, jesteśmy uczelniami publicznymi, a podatnik ma prawo wiedzieć, co robimy z publicznymi pieniędzmi. Po drugie, spoczywa na nas obowiązek budzenia zainteresowania i szacunku do wiedzy – tworzenia racjonalnych sądów o świecie, budowania kultury rozmowy i szacunku dla faktów. Po trzecie wreszcie, staramy się wzmacniać poczucie dumy z potencjału i dorobku śląskiej nauki oraz z miast – gospodarzy różnych uczelni.

Prof. Koziołek określił sukces drugiej edycji Festiwalu mianem „oszałamiającego”, przyznał również, że powodzenie przedsięwzięcia przerosło nawet oczekiwania samych organizatorów.

– Ale sukces ten jednoznacznie pokazał, że społeczność regionu chce innych, nieco ambitniejszych rozrywek – bo wciąż uważam ŚFN za przedsięwzięcie, które ma przede wszystkim bawić – przekonywał prorektor Uniwersytetu Śląskiego.

Najbliższej edycji będzie towarzyszyć – i jest to istotne novum – hasło przewodnie, którym będzie ENERGIA.

– To bardzo pojemne pojęcie, kategoria, metafora, w której zawarte zostaną różne przejawy ludzkiej działalności. Hasło to koresponduje również z zagadnieniami zbliżającego się szczytu klimatycznego, którego Katowice będą gospodarzem – wyjaśniał dyrektor ŚFN, który z grona festiwalowych nowości wymienił również strefę kosmiczną, a spośród już sprawdzonych elementów programu – przegląd garażowych wynalazków OFF Science. Nabór do drugiej edycji już się rozpoczął.

Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ds. rozwoju i promocji uczelni po krótce przedstawiła wkład swojej uczelni w program 3. ŚFN:

– Jako przedstawiciele nauk medycznych będziemy mówić o profilaktyce w kwestii zdrowia męskiego i profilaktyce fizjoterapeutycznej, o sprawach młodych mam i o problemach kobiet dojrzałych, o zagadnieniach farmaceutycznych i o zagrożeniach behawioralnych, m.in. o tych płynących z nadużywania urządzeń elektronicznych.

Dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prorektor Politechniki Śląskiej ds. studenckich i kształcenia, podkreślał natomiast, że hasło ENERGIA znakomicie koresponduje z zagadnieniami rozważanymi właśnie na politechnice:

– Będziemy chcieli pokazać energię w sposób prosty, znacznie prostszy niż w podręcznikach z mechaniki czy robotyki. A dzięki zaangażowaniu współpracujących z nami przedsiębiorców i reprezentantów świata biznesu przybliżymy, jak poprzez produkt dokonuje się transfer wiedzy do życia codziennego.

Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun akcentował z kolei, że władze miasta za pośrednictwem Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE chcą demonstrować trwającą przemianę Katowic z klasycznego miasta węgla i stali w potężną, nowoczesną metropolię, której nowy, lepszy wizerunek budowany jest na trzech filarach: kulturze, sporcie i nauce.

– Oczywiście z wielką przyjemnością będziemy gościć w MCK-u kolejne edycje ŚFN – zapewniał zastępca prezydenta Marcina Krupy.

O ważności ŚFN w kontekście działań wewnątrz województwa oraz promocji zewnętrznej mówił Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego:

– Uważam, że Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to jedna z najważniejszych inicjatyw spajających województwo śląskie, złożone przecież z różnych części: Śląska, Zagłębia, Podbeskidzia i ziemi częstochowskiej. Warto zwrócić uwagę, że hasłem przewodnim ŚFN jest ENERGIA, a hasłem województwa śląskie – POZYTYWNA ENERGIA, jesteśmy więc pod tym względem kompatybilni.

Konferencji zapowiadającej ŚFN towarzyszyło kilka stanowisk pokazowych, których z pewnością nie zabraknie w przestrzeni festiwalowej. I tak na stanowisku z kuchnią molekularną można było skosztować… ziemi, a na innym wytworzyć wysokie napięcie za pomocą generatora Van de Graaffa. Na stanowisku Koła Naukowego Kryminalistyki UŚ zajmowano się pobieraniem odcisków palców i prezentacją  sprzętu do działań operacyjnych w miejscach przestępstw. W jeszcze innych miejscach przypominano schematy udzielania pierwszej pomocy, odlewano aluminium do kulek hydrożelowych, bawiono się świecącymi luminoforami czy mierzono próg odporności na ból wywoływany impulsem elektrycznym. Swojego robota zaprezentowała również działająca przy Uniwersytecie Śląskim grupa Unibot.

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się od 11 do 14 stycznia 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego. Przy organizacji ŚFN współpracują Miasto Katowice oraz największe uczelnie województwa śląskiego: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,  Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie oraz lider i pomysłodawca przedsięwzięcia Uniwersytet Śląski.


Napisali i powiedzieli o nas: