5. ŚFN KATOWICE: ogłaszamy datę kolejnej edycji!

Z radością możemy oficjalnie już poinformować, że piąta, jubileuszowa, edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się między 10 a 12 kwietnia 2021 roku.

Termin kolejnej odsłony święta śląskiej nauki ogłaszamy z ogromną radością. Bardzo zabiegaliśmy o to, aby następny ŚFN odbywał się na wiosnę, a nie – jak to było dotychczas – w miesiącach jesienno-zimowych. I tak też będzie: festiwal zainaugurujemy w sobotę 10 kwietnia, a zasadnicza część wydarzenia przypadnie na niedzielę i poniedziałek, czyli 11 i 12 kwietnia. Pod kilkoma względami pora wiosenna powinna być dla nas bardziej sprzyjająca: dobra pogoda może zachęcić jeszcze więcej osób do odwiedzenia festiwalu, szatnie nie będą obłożone tak bardzo, jak się dzieje to w styczniu, możliwe stanie się także zaplanowanie kilku aktywności w formie plenerowej, poza budynkiem Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Oprócz radości towarzyszy nam oczywiście jednak także niepewność. W pierwszej kolejności mamy wielką nadzieję, że sytuacja epidemiczna w Polsce i na świecie będzie się systematycznie poprawiać, a jeśli nie – to, że przynajmniej nie zostaniemy jako społeczeństwo zmuszeni do tak poważnego wyhamowania, jakiego doświadczyliśmy wiosną bieżącego roku. Ponowny ogólnokrajowy lockdown i powszechna izolacja społeczna prawie na pewno uniemożliwiłaby nam przygotowanie ŚFN w jakiejkolwiek formie.

Bardzo chcielibyśmy, aby piąta edycja naszego przedsięwzięcia doszła do skutku na takich samych zasadach, jak cztery poprzednie. A zatem chcielibyśmy móc znów tradycyjnie gościć Was w gmachu MCK (który w ramach ŚFN odwiedziło dotychczas ponad 146 tysięcy osób!). Chcielibyśmy dać Wam pełen dostęp do wszystkich festiwalowych atrakcji: stanowisk pokazowych, wykładów, warsztatów, koncertów, stref specjalnych i spotkań z gośćmi. Chcielibyśmy umożliwić Wam spotkanie w wielotysięcznym gronie i przez to po raz kolejny wzmocnić w Was poczucie dumy z tego, jak wspaniałe środowisko naukowe mamy w województwie śląskim. Niestety, dziś żadna odpowiedzialna osoba nie może obiecać, że z całą pewnością za kilka miesięcy sytuacja będzie na tyle dobra, żeby ŚFN będzie mógł się odbyć w takiej, nazwijmy ją – klasycznej, formule.

Już na początku pandemii stało się dla nas jasne, że musimy brać pod uwagę różne scenariusze i przygotować się na różne ewentualności. Dlatego też od kilku miesięcy działamy w kierunku przeprowadzenia ŚFN w formule hybrydowej, która, jak łatwo się domyślić, polegałaby na częściowym przeniesieniu niektórych aktywności festiwalowych (np. wykładów czy warsztatów) w przestrzeń internetową – na miejscu w MCK mogłaby w nich brać udział określona liczba osób, a pozostali chętni musieliby skorzystać z transmisji online (wszystko po to, aby spełnić wymogi reżimu sanitarnego). Pod tym kątem będziemy prowadzili nabór owych aktywności, który rozpocznie się już w drugiej połowie września. Zastanawiamy się również nad rozwiązaniem często stosowanym przez zagraniczne festiwale nauki, czyli „rozproszeniu” programu festiwalowego na kilka mniejszych lokalizacji – ale wciąż w obrębie MCK! – tak aby nie tworzyć w jednym miejscu wielotysięcznego tłumu – niebezpiecznego z perspektywy epidemiologicznej. Trzeba przyznać, że na dzisiaj formuła hybrydowa jest najbardziej prawdopodobna.

Dopuszczamy jeszcze trzecią możliwość, a więc formułę w całości zdalną, z wszystkimi atrakcjami przeniesionymi do sieci i bez jakichkolwiek zgromadzeń. Będziemy gotowi także na taką okoliczność.

Decyzja o ostatecznej formule piątego Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE wciąż jeszcze przed nami, ale jesteśmy przekonani, że nawet w tych nadzwyczajnych czasach damy radę! Na razie zastanawiamy się nad uczynieniem festiwalu jeszcze ciekawszym i wygodniejszym z perspektywy publiczności, selekcjonujemy potencjalnych polskich i zagranicznych gości specjalnych, zabezpieczamy rozwiązania techniczne, dzięki którym możliwa będzie formuła hybrydowa lub całkowicie zdalna.

Po kolei będziemy odsłaniać elementy programu festiwalowego – już teraz możemy zdradzić, że strefa specjalna 5. ŚFN będzie poświęcona Stanisławowi Lemowi, a to z okazji przypadających na przyszły rok setnych urodzin tego wybitnego pisarza science fiction. Zaproponujemy również strefę węgla, w której pokażemy, jak przemysłowe dziedzictwo naszego regionu przełożyło się na jego unowocześnienie, a także jakie szanse, ale i zagrożenia związane są z tym procesem. W przestrzeni festiwalowej znajdzie się także strefa, w której będziemy się chcieli zastanowić, jak pandemia koronowirusa wpłynęła na nas jako społeczeństwo.

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: