Jesteś tutaj

Bardziej międzynarodowo, bardziej POP, bardziej (radio)aktywnie – ŚFN taki sam, a jednak trochę inny

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE już na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeń odbywających się zimą w stolicy województwa śląskiego. Czwartą edycję ŚFN zaplanowano na 25–27 stycznia 2020, czyli o dwa tygodnie później niż przed rokiem. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i jego liderem od początku jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Trzecia odsłona ŚFN przyciągnęła do Międzynarodowego Centrum Kongresowe w Katowicach – areny zasadniczej część festiwalu – aż 35 tysięcy osób, kilka kolejnych tysięcy śledziło przebieg wydarzenia za pośrednictwem transmisji internetowej. Dane te potwierdzają tylko, że zapotrzebowanie na taką formę prezentowania i przybliżania nauki jest w naszym regionie ogromne. 

– Tak imponująca liczba osób, które odwiedziły trzecią edycją festiwalu, to niezaprzeczalny sukces. Już teraz jesteśmy największym w Polsce wydarzeniem o charakterze popularyzującym naukę w kategorii tych odbywających się w jednym miejscu i pod dachem, a nasze ambicje sięgają jeszcze wyżej – mówi prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor UŚ ds. kształcenia i studentów, a także dyrektor generalny ŚFN. – Doskonale wiemy jednak, że aby festiwal wciąż się rozwijał, potrzebne są, przynajmniej, trzy rzeczy: ciężka praca, pokora i nieustanna analiza, tego co w ŚFN może być ciekawsze i bardziej funkcjonalne – przyznaje.

Organizatorzy festiwalu postanowili ponownie skorzystać z modelu, który sprawdził się znakomicie w styczniu kończącego się roku. ŚFN rozpocznie zatem po raz kolejny sobotnia uroczysta inauguracja w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, w niedzielę natomiast i w poniedziałek na rzecz festiwalu zostanie zagospodarowana praktycznie cała ogromna powierzchnia gmachu MCK.

– Nie zmieni się również to, że w niedzielę 26 stycznia zapraszamy do MCK szczególnie rodziny z dziećmi, grupy znajomych i osoby indywidualne, a program poniedziałku 27 stycznia, pierwszego dnia szkolnego po powrocie z ferii zimowych, układamy z myślą o szkolnych grupach zorganizowanych. Wprowadzimy jednak do ogólnego festiwalowego harmonogramu kilka istotnych modyfikacji i nowości – zapewnia dyrektor wykonawczy ŚFN Justyna Szostek-Aksamit.

I tak na przykład w programie inauguracji znajdzie inscenizacja dramatu Radiance: The Passion of Marie Curie. Sztukę o życiu i pracy Marii Skłodowskiej-Curie napisał amerykański aktor Alan Alda.

– W Polsce znamy go przede wszystkim z roli Sokolego Oka Pierce’a w bardzo popularnym w latach 90. serialu komediowym M*A*S*H – uśmiecha się prof. Koziołek. – Pamiętajmy jednak, że jest to laureat nagród Emmy i Złotego Globu, a także – co może być dość zaskakujące – popularyzator nauki. Jestem ogromnie ciekaw, jak sztuka Aldy o naszej wybitnej rodaczce wypadnie w polskim przekładzie – zastanawia się prorektor Uniwersytetu Śląskiego.

Na pewno 4. ŚFN nabierze o wiele bardziej międzynarodowego charakteru, a to ze względu na bardzo liczną reprezentację gości zagranicznych. Czterech z nich będzie miało status gościa specjalnego (w kolejności alfabetycznej): austriacki pisarz science fiction Marc Elsberg (którego najnowsza powieść zatytułowana Chciwość ukazała się w tym roku), amerykański astronom i popularyzator nauki Seth Shostak (m.in. były dyrektor Instytutu SETI zajmującego się poszukiwaniem inteligencji pozaziemskiej), Brytyjczyk Daniel Tammet (sawant obdarzony ponadprzeciętnymi umiejętnościami arytmetycznymi i językowymi, aktualny rekordzista Europy w recytowaniu z pamięci rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi) oraz amerykański inżynier lotniczy i astronautyczny i pisarz Robert Zubrin (propagator idei kolonizacji i eksploracji Marsa). Ponadto do Katowic przyjadą m.in. przedstawiciele zaprzyjaźnionych festiwalu nauki z Wielkiej Brytanii.

Organizatorzy festiwalu postanowili również rozszerzyć grono ambasadorów ŚFN – rok temu funkcję tę pełnił kwartet Wiktor Niedzicki, Piotr Baron, Tomasz Rożek i Łukasz Lamża, teraz grono to tworzy jedenaścioro osób.

– Naszą propozycję objęcia funkcji ambasadorskiej przyjęły trzy panie: prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego, dr Agata Kołodziejczyk, pracująca m.in. dla Analog Astronaut Training Center, i astronautka NASA Nicole Stott, która była głównym zagranicznym gościem specjalnym podczas trzeciej edycji. Ambasadorami idei festiwalowej zostali również: dziennikarz Polskiego Radia Katowice Jarosław Juszkiewicz, dr Arkadiusz Gorzawski – polski fizyk na co dzień pracujący w CERN-ie, oraz Marek Hucz i Jan Jurkowski, czyli członkowie Grupy Filmowej Darwin – wylicza Justyna Szostek-Aksamit.

Wszystkie te osoby brały udział we wcześniejszych odsłonach ŚFN, niewykluczone więc, że za rok ambasadorski skład rozszerzy się o nazwiska obecne na zbliżającej się edycji – swój udział zapowiedzieli m.in prof. Jerzy Bralczyk, Zbigniew Libera (artysta, fotografik i performer), Edwin Bendyk (dziennikarz zajmujący się wpływem technologii na życie społeczne) czy Marcin Popkiewicz (fizyk, klimatolog i analityk megatrendów).

4. ŚFN KATOWICE to także powrót do wyjątkowych pokazów naukowych w sześciu obszarach wiedzy (przyroda, nauki ścisłe, nauki techniczne, nauki humanistyczno-społeczne, medycyna i zdrowie, sztuka), które odbywają się na liczącej ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych sali wielofunkcyjnej MCK. To tam można będzie spotkać się z naukowcami i zachwycić się efektami ich pracy. Przed rokiem wyjątkowe miejsce wśród stref specjalnych przyznano kosmosowi – stąd obecność w Katowicach m.in. Nicole Stott oraz Mirosława Hermaszewskiego – pierwszego i wciąż jedynego Polaka, który znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Tym razem organizatorzy ŚFN chcą zwrócić szczególną uwagę na zagadnienie elektromobilności i to jej poświęcą specjalną strefę w sali wielofunkcyjnej MCK.

– To temat niezwykle ważny, nie sposób od niego uciec, kiedy debata o stanie środowiska naszej planety staje się coraz bardziej intensywna. Elektromobilność to jednak nie tylko medialne pomysły Elona Muska – to setki mniejszych i nie tak nagłośnionych inicjatyw, o których warto powiedzieć szerszemu kręgowi odbiorców. Przynajmniej kilka z nich chcemy zaprezentować podczas ŚFN – przekonuje prof. Ryszard Koziołek.

Świetnie w ramach festiwalu sprawdziła się strefa OFF Science i odbywający się w niej Przegląd Garażowych Wynalazków. Organizatorzy postanowili zaproponować więc kolejny element poszerzający festiwalową formułę – konkurs POP Science ma z kolei honorować popularyzatorów nauki.

– Przeprowadzimy plebiscyt w pięciu kategoriach: wideoblog, blog lub strona internetowa, audycja radiowa lub podcast, naukowiec z instytucji działającej w naszym województwie oraz mieszkaniec naszego województwa. Chcemy w ten sposób docenić osoby, które de facto działają na rzecz idei festiwalowych, czyli rozbudzania ciekawości poznawczej u ludzi w każdym wieku – mówi rzecznik prasowy ŚFN Radosław Aksamit.

Do kilku istotnych modyfikacji dojdzie w organizacji przestrzeni festiwalowej, m.in. lepiej wykorzystane zostaną konstrukcje wielopiętrowe w sali wielofunkcyjnej, strefa dziecka będzie połączona ze strefą sportu i zaplanowana według zupełnie nowej koncepcji, zaaranżowana zostanie również księgarnia naukowa z kawiarnią.

– Obecnie pracujemy intensywnie nad całościowym programem festiwalu, bo chcemy ogłosić go jak najszybciej. Na pewno wiele sił włożymy w najbliższych tygodniach w informowanie społeczności całego regionu o gościach, którzy do nas przyjadę, ponieważ jesteśmy przekonani, że okazja do spotkania z na przykład Sethem Shostakiem jest absolutnie niepowtarzalna. Proszę zatem szukać festiwalu w przestrzeni medialnej i nasłuchiwać, bo do końca stycznia będziemy mówić o nim cały czas. Już teraz bardzo serdecznie zapraszam na czwarty Śląski Festiwal Nauki. Przypominam, że udział w nim jest całkowicie bezpłatny – podsumowuje prof. Ryszard Koziołek, dyrektor generalny ŚFN i prorektor Uniwersytetu Śląskiego. Już teraz została uruchomiona rejestracja dla grup zorganizowanych – muszą one zgłosić swoją obecność w budynku MCK (co ważne nie muszą tego robić indywidualni zwiedzający). Po ogłoszeniu programu uruchomione zostaną także zapisy na wybrane punkty programu, które wymagają rejestracji (np. warsztaty czy niektóre wykłady).


4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (po raz pierwszy) oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 

Nazwa użytkownika