Marcin Łukomski
Brudełkomierz to prosty przyrząd do szybkich pomiarów przejrzystości wody. Jest elektronicznym odpowiednikiem krążka Secchiego, który umożliwia dokładną, powtarzalną ocenę stopnia przejrzystości wody.
Jakość wód powierzchniowych i gruntowych ma ogromny wpływ na bioróżnorodność oraz na zdrowie ludzi. Istnieją organizacje (np. WWF Polska Strażnicy Rzek, do której należę) zajmujące się na co dzień monitoringiem jakości wód. W codziennej praktyce badamy parametry fizykochemiczne wód: pH, przewodność elektrolityczną, zawartość jonów itp. oraz przejrzystość.
Przyrządy pomiarowe są stosunkowo tanie poza jednym — przyrządem do badania przejrzystości. Nefelometry dostępne w handlu są bardzo drogie i dlatego nie mogą być powszechnie stosowane przez wolontariuszy.
Ponieważ jestem biofizykiem z wykształcenia, a na co dzień zajmuję się elektroniką, zrodził się pomysł skonstruowania odpowiedniego przyrządu. Przedstawiam w pełni działający i funkcjonalny prototyp, którego już używam w swoich pomiarach porównawczych.
Proste urządzenie składa się z cylindra pomiarowego, w którym umieszczone są: precyzyjne źródło światła oraz czuły fotodetektor. Mikrokontroler mierzy natężenie światła docierającego do detektora przez słup wody (próby) i odpowiednim algorytmem oblicza stopień zanieczyszczenia optycznego próby. Dokładniejszy opis budowy, działania i przykładowe pomiary oraz pomysły rozwoju projektu zamieszczone są w załączonej prezentacji.
Upowszechnienie takiego urządzenia usprawni pracę osób monitorujących jakość wód i może się przyczynić do wczesnego wykrywania zagrożeń środowiskowych, co z kolei ułatwi zapobieganie im lub pomoże zmniejszyć ich skalę.
ODDAJ GŁOS W KONKURSIE
POWRÓT DO LISTY WYNALAZKÓW