Nauka powinna być dostępna dla wszystkich! Zobaczcie, co robimy na Śląskim Festiwalu Nauki Katowice, by nie utrudniać dostępu do wiedzy osobom z niepełnosprawnościami i niestandardowi potrzebami.

Budynek dostępny dla wózków

Na miejsce Festiwalu wybraliśmy Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które umożliwia dojazd wózkiem dziecięcym i wózkiem inwalidzkim do każdego pomieszczenia. Dokładny opis dostępności budynku można znaleźć na stronie MCK.


Dostępne toalety

W obiekcie znajdują się toalety dostępne dla osób poruszających się na wózkach oraz toalety, w których można przewinąć niemowlę.


Odpowiednia wysokość i szerokość

Projektując punkty obsługi i stanowiska pokazowe, dbamy o to, by obsługa zawsze była na wysokości dostępnej dla dzieci i osób siedzących na wózkach. Projektując ciągi komunikacyjne, staramy zachować szerokość umożliwiającą przejazd osobie na wózku i przejście z osobą asystującą.


Dostępność cyfrowa

Festiwalowe multimedia są regularnie weryfikowane pod kątem dostępności cyfrowej. Sprawdzamy, czy nasze materiały są dostępne dla osób niewidomych i słabosłyszących. Staramy się uzupełniać grafiki o opisy alternatywne, a filmy o napisy, pomocne dla obcokrajowców i osób z niedosłuchem.


Mówimy zrozumiałym językiem

Nauka wychodzi poza mury uniwersytetów, a naukowcy starają się prezentować ją w formie dostępnej dla wszystkich. Zachęcamy do zadawania pytań!


Pomagamy doświadczać

Niektórych eksponatów można dotknąć, powąchać je i zobaczyć z bliska, dzięki czemu nauka staje się dostępna również dla osób niewidomych i słabowidzących!


Miejsca odpoczynku

Zostały usytuowane w różnych przestrzeniach Festiwalu. Można w nich usiąść i pozwolić sobie na chwilę relaksu.


Pokój wyciszenia

W sali konferencyjnej nr 5 stworzyliśmy przestrzeń, która pozwala w komfortowych warunkach odciąć się od nadmiaru bodźców. Zapraszamy tam szczególnie osoby w spektrum autyzmu, a także osoby, które potrzebują nakarmić i wyciszyć dziecko oraz pomóc mu zasnąć.


Tłumaczymy na język migowy

Wszystkie wystąpienia na festiwalowej Scenie Głównej – zarówno na żywo, jak i w transmisji – tłumaczone są na język migowy. Tłumacza można zamówić na wszystkie wydarzenia wymagające rejestracji. Na terenie Festiwalu w Holu Dolnym zawsze dostępny jest tłumacz języka migowego. Zachęcamy do korzystania z jego usług!


Technologie wspomagające słyszenie

Wszystkie sceny festiwalowe wyposażone zostały w system komunikujący się bezpośrednio z aparatami lub implantami słuchowymi. Dzięki temu każda osoba słabosłysząca może słuchać wykładów, odcinając się od zakłóceń z otoczenia.


Punkt Dostępności

W Holu Dolnym uruchomiliśmy punkt, w którym staramy się odpowiadać na wszystkie niestandardowe pytania. Będą tam na Was czekać gotowi do wsparcia wolontariusze.

Grafika z napisem Dostępny Festiwal

Edycja