Jesteś tutaj

dr Milena Ratajczak

Doktor astronomii, adiunkt w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół tematyki gwiazd podwójnych oraz planet pozasłonecznych.

Ukończyła studia magisterskie na UAM w Poznaniu, stopień doktora uzyskała w CAMK PAN w Toruniu. Była związana naukowo z Uniwersytetem Wrocławskim i Uniwersytetem Karola w Pradze. Jest członkiem grupy OGLE – wielkoskalowego przeglądu nieba przy użyciu polskiego teleskopu zlokalizowanego w Chile, a także projektu Solaris – mającego na celu poszukiwanie egzoplanet za pomocą sieci robotycznych teleskopów na południowej półkuli. Współpracuje z międzynarodowym konsorcjum programu BRITE wykorzystującym konstelację nano-satelitów do obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce.

W 2020 roku znalazła się na liście Kobiety Roku Forbes Women. W wolnych chwilach popularyzuje naukę jako koordynator edukacyjnego program UNAWE w Polsce oraz członek zarządu fundacji New Space, MultiŚwiat i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Współzałożycielka studia kreatywnego Science Now specjalizującego się w komunikacji naukowej oraz rozwoju nowych przedsięwzięć na styku nauki, edukacji, sztuki i rozrywki. Współpracuje z pismami popularnonaukowymi, redaguje książki i gry o tematyce astronomicznej. W weekendy biega, najchętniej po górach.

Polski
Portret: 
Krótka charakterystyka: 
astronomka
Waga: 
45
Edycja: 
5. ŚFN [ październik 2021 ]
6. ŚFN [ grudzień 2022 ]
Dzień festiwalu: 
Niedziela, 10.10
Kod: 
person_94

Nazwa użytkownika