Kreatywne wyzwania, naukowe ciekawostki, spotkania z naukowczyniami i naukowcami oraz triumfy młodych talentów – ostatni dzień 9. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice dostarczył nam mnóstwa niezapomnianych emocji! Sprawdźcie, co działo się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Tradycyjnie już Śląski Festiwal Nauki Katowice wypełniony był po brzegi rozmaitymi aktywnościami – m.in. wykładami, eksperymentami i warsztatami – które przyciągnęły tysiące zainteresowanych uczestniczek i uczestników. Podczas trzeciego dnia Festiwalu nie zwolniliśmy tempa i zapewniliśmy wszystkim naukową rozrywkę na najwyższym poziomie!
Co działo się podczas trzeciego dnia 9. ŚFN Katowice?
Przedpołudniowy blok aktywności skupiał się wokół edukacji i twórczego podejścia do nauki. Dr Ginny Smith na swoich warsztatach pokazała, jak pobudzić swoją kreatywność, i zachęciła uczestników do szukania połączeń między nauką i sztuką. Dr Katie Steckles odkryła matematyczną stronę magii i pokazała, jak dzięki królowej nauk możemy stać się magikami, a dr Mikołaj Marcela przyglądał się współczesnej edukacji w trakcie wykładu „Edukacja jako… transgresja. O przekraczaniu granic, przebijaniu murów i tworzeniu przestrzeni”.
Z kolei prof. Tadeusz Sławek i prof. Ryszard Koziołek porozmawiali z laureatami Nagrody im. Profesora Józefa Pietera, przyznawanej wybitnym nauczycielkom i nauczycielom. Tematem rozmowy były kulisy codziennej pracy w sektorze edukacji oraz stojące przed nim wyzwania. W południe rozpoczęło się natomiast kolejne w ramach tej edycji ŚFN Katowice dyktando, w trakcie którego uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne.
W Strefie Science Fiction odbył się wykład „Jak być bezpiecznym w dobie rozwoju nowych technologii? Świadomi w Internecie”, który przeprowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W Strefie Warsztatów La Rotonde Kathleen Gillet, Alicja Tardy i Claire Guillet poprowadziły ćwiczenia „Operacja: Most! Nauka w praktyce”, w trakcie których zmierzyliśmy się m.in. z wyzwaniem zbudowania mostu z wykorzystaniem papieru i gumki recepturki.
„Czy można kontrolować Wielki Zderzacz Hadronów?” – na to pytanie starał się odpowiedzieć dr Sam Gregson w trakcie interaktywnego pokazu naukowego na Scenie Doliny Rawy. Później na tej samej scenie wystąpił David Price, który zaangażował publiczność do wspólnego wykonywania naukowych doświadczeń w ramach „Science busking”. Z kolei w Strefie Filmowej mogliśmy posłuchać rozmowy z Piotrem Jaxą – operatorem filmowym i fotografem, który opowiedział o najważniejszych elementach pracy fotografa i o tym, jakimi cechami powinien charakteryzować się przyszły operator filmowy.
Nagrodziliśmy zwyciężczynie i zwycięzców aż trzech konkursów!
Ostatniego dnia 9. ŚFN Katowice poznaliśmy również laureatki i laureatów aż trzech konkursów dla młodych naukowców i innowatorów. Oto zwyciężczynie i zwycięzcy poszczególnych inicjatyw.
sChOOL Science – Fundusze Europejskie dla Młodych – konkurs realizowany był przez Uniwersytet Śląski i Departament Rozwoju i Transformacji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwo Śląskie pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego.
Kategoria wiekowa – szkoły ponadpodstawowe
● I miejsce: Anna Buszka i Emilia Kwiecień z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu za projekt „From Waste to Waist – przedmioty wytworzone z wykorzystaniem bioplastiku stworzonego z odpadów”.
● II miejsce: Oliwia Hikiel, Maja Wronowicz, Natalia Masłowska i Hanna Motyka z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu za projekt „Aplikacja wykrywająca zmiany nowotworowe w jamie ustnej”.
● III miejsce: Dawid Milata, Paweł Klos i Antoni Lorek z Zespołu Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera w Cieszynie za projekt „Elektryczny ogar 200”.
● Nagrody specjalne: Zuzanna Bartoszewska i Magdalena Zjeżdżałka z X Liceum Ogólnokształcącego im I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach za projekt „Zieleń dla pokoleń” oraz Amelia Osiecka i Agata Lipka z I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach za projekt „Wspólne Lekcje”.
Kategoria wiekowa – szkoły podstawowe – klasy V-VIII
● Miłosz Kukien i Szymon Krosny z Prywatnej Szkoły Podstawowej ŻOREK za projekt „Moje Smart City”.
● Zofia Godawa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wiśle za projekt „The city of cooperation”.
● Łucja Ciemniewska, Antoni Ciemniewski, Michał Leja i Bartosz Wrzecionka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wiśle za projekt „Odkorkowana Wisła”.
● Alicja Włodarska i Natalia Wicher ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Będzinie za projekt „Miasto Przyszłości”.
● Szymon Matysiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej za projekt „Eko-Miasto”.
Kategoria wiekowa – szkoły podstawowe – klasy I–IV
● Ewa Semla ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gliwicach za projekt „Evo Sfera City”.
● Pola Ziemińska ze Szkoły Podstawowej nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza w Gliwicach za projekt „Kapsuły przyszłości”.
● Bartłomiej Kirmes ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszczynie za projekt „Ekologia – boisko szkolne”.
● Jakub Januszek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kłobucku za projekt „WIATROMOBIL – pojazd przyszłości”.
● Nina Tomczyk ze Szkoły Podstawowej nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza w Gliwicach za projekt „Ekusio placusio”.
Invent the Future. Katowice – Miasto Nauki Przyszłości – organizatorami konkursu byli Uniwersytet Śląski i Miasto Katowice.
● I miejsce: zespół nr 7 – Lucy Future w składzie: Kacper Romanowski, Oliwer Lipok, Gabriel Gola i Łukasz Buryan (opiekun – Agata Hofelmayer-Roś) za projekt: „Katowickie hikikomori a symbioza demograficzna”.
● Wyróżnienie Publiczności: zespół nr 9 – Team KOSTKA w składzie: Julia Herbuś, Matylda Klos, Artur Szlęzak i Piotr Buczek (opiekun – Weronika Jurczyk) za projekt: „KOSTKA – Kreatywna Otwarta Strefa Twórczej Komunikacji i Aktywności”.
● Wyróżnienie Mentorów: zespół nr 7 – Lucky Future.
Zespoły mocy. Konkurs projektów studenckich
● I miejsce: SKN Mikromechatroników za projekt „Inteligentne systemy w ruchu”. Mentorka: dr Jolanta Makowska, prof. UŚ. Członkowie: Aleksander Giemza, German Goor, Michał Szadziewski, Jakub Kozłowski, Igor Torbus, Norbert Leśniak.
● II miejsce: zespół Hug a Bug. Mentor: dr Artur Taszakowski. Członkowie: Leonard Bartkowski, Wiktoria Kowolik, Dominika Palinker, Aleksandra Poźniak, Michelle Sitnik, Piotr Wierzbanowski.
● III miejsce: zespół Hezky česky za wystąpienie „Zróbmy to po czesku!”. Mentorka: dr Małgorzata Kalita, prof. UŚ. Członkowie: Julia Machej, Natalia Jurkowska, Małgorzata Otorowska, Kamila Dróżdż, Karol Federowicz, Dawid Rogus, Magdalena Komraus, Robert Kajstura.
● Nagroda Publiczności: SKN Mikromechatroników.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z trzeciego dnia 9. ŚFN Katowice!
Zakończyliśmy 9. Śląski Festiwal Nauki Katowice!
Trzy dni pełne niesamowitych emocji za nami! Dziękujemy za udział w 9. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice. Chętnie dowiemy się, jak podobał się Wam tegoroczny Festiwal!
Zachęcamy do wypełnienia krótkiej ankiety
Już teraz zapraszamy Was także do udziału w jubileuszowej, 10. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, która odbędzie się w dniach 5–7 grudnia 2026 roku! Zachęcamy do subskrybowania „Supernovej” – newslettera naukowego Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, aby być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami.