Czy grzyby mogą dołączyć do Avengersów? Jak działa magnes mniejszy niż główka od szpilki? Czy ludzki organizm możemy porównać do metropolii? I, co najważniejsze – czy o skomplikowanych badaniach naukowych da się opowiedzieć w zaledwie kilka minut? Uczestnicy konkursu FameLab udowadniają, że się da. I to jak! Wspominamy konkurs FameLab, który odbył się 4 czerwca na Uniwersytecie Śląskim w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Już w grudniu spotkamy się z uczestnikami tego wyjątkowego konkursu podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

 

FameLab to wydarzenie skupiające aspirujących popularyzatorów nauki. Naukowcy biorący udział w konkursie mają jedynie trzy minuty na to, by zainteresować jurorów i publiczność wybranym zagadnieniem naukowym. Przełożenie wielu lat badań i niezliczonych artykułów naukowych na tak krótką prezentację to bardzo trudne zadanie, ale uczestnicy konkursu jak nikt inny potrafią pokazać, że świat nauki jest niezwykle fascynujący.

 

FameLab – konkurs dla popularyzatorów nauki na całym świecie

Konkurs FameLab ma bogatą historię. Po raz pierwszy uczestnicy mogli spróbować swoich sił w zawodach w 2005 roku w trakcie odbywającego się w brytyjskim Cheltenham festiwalu nauki. Koncepcja konkursu szybko jednak zyskała sławę poza granicami Wielkiej Brytanii – do tej pory lokalne edycje FameLab odbyły się już w ponad 30 krajach, a o swojej naukowej pasji opowiedziało ponad 40 tys. naukowców.

 

Konkurs organizowano również w Polsce – w latach 2012–2021 gospodarzem wydarzenia była Fundacja British Council we współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przez prawie 10 lat na scenie FameLab zaprezentowało się blisko 650 naukowców.

 

Konkurs FameLab na Uniwersytecie Śląskim!

W 2024 roku Uniwersytet Śląski postanowił reaktywować polską edycję FameLab. Konkurs odbył się 4 czerwca w spinPLACE – nowoczesnym centrum kreatywności i coworkingu przy ul. Bankowej 5 w Katowicach. FameLab został zorganizowany w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 i okazał się olbrzymim sukcesem. W półfinałach wzięło udział 24 uczestników z całej Polski, a do finału zakwalifikowano 12 z nich. W gronie finalistów znaleźli się: 

   ● mgr Adam Czempik – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

   ● mgr Aleksandra Dębińska – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

   ● dr inż. Marcelina Jureczko – Politechnika Śląska,

   ● mgr Zuzanna Kamykowska – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,

   ● lek. Alicja Kawalec – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,

   ● mgr Daniel Niemiec – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,

   ● mgr Monika Pieniawska – Instytut Genetyki Człowieka PAN,

   ● dr Grant Strachan – Uniwersytet Warszawski,

   ● mgr Natalia Szkop – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

   ● mgr Bartosz Szóstak – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

   ● mgr Emilie Szwajnoch – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

   ● mgr Magni Szymaniak-Arnesen – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Jak opowiedzieć o nauce w trzy minuty? To możliwe!

Naukowcy stanęli przed bardzo trudnym zadaniem – w jedynie trzy minuty musieli zainteresować jurorów zagadnieniem naukowym, wykorzystując do tego tylko ustną prezentację. Wystąpienia uczestników oceniali uznani przedstawiciele świata nauki: 

   ● dr Bartłomiej Gabryś (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach),

   ● prof. dr hab. Zbigniew Nawrat (Śląski Uniwersytet Medyczny),

   ● David Price (EUSEA, Science Made Simple UK),

   ● dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach),

   ● dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ (Politechnika Śląska).

 

Jurorzy oceniali prezentacje uczestników pod względem trzech kryteriów: content (poprawność prezentowanej treści pod względem merytorycznym), clarity (jasność przekazu) oraz charisma (atrakcyjność wystąpienia).

 

Poziom wystąpień był niezwykle wyrównany, ale niekwestionowaną zwyciężczynią tegorocznej edycji FameLab została dr inż. Marcelina Jureczko z Politechniki Śląskiej. Naukowczyni opowiedziała o swoich badaniach nad wykorzystywaniem grzybów w usuwaniu leków przeciwnowotworowych z wody. Zwyciężczyni będzie reprezentowała nasz kraj w międzynarodowym finale FameLab. Drugie i trzecie miejsce zajęło dwoje naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – mgr Emilie Szwajnoch i mgr Bartosz Szóstak. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody pieniężne.

 

Wyjątkowe spotkania na 8. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE

Już w dniach 7–9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się 8. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE! Do udziału w święcie nauki zaprosiliśmy uczestników FameLab. W trakcie Festiwalu będziecie mogli spotkać m.in. laureatkę Nagrody Publiczności tegorocznej polskiej edycji, mgr Monikę Pieniawską z Instytutu Genetyki człowieka PAN, oraz zwycięzców brytyjskiej i europejskiej odsłony konkursu.

 

Do zobaczenia na 8. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE!

 

Scena konkursu Famelab | fot. Katarzyna Suchańska

Scena konkursu Famelab | fot. Katarzyna Suchańska

Zwycięzcy konkursu Famelab | fot. Katarzyna Suchańska

Laureaci konkursu FameLab | fot. Katarzyna Suchańska

Uczestnicy finału Famelab | fot. Katarzyna Suchańska

Uczestnicy konkursu FameLab | fot. Katarzyna Suchańska

Podgląd z kamery podczas konkursu Famelab | fot. Katarzyna Suchańska

Podgląd z kamery podczas konkursu FameLab | fot. Katarzyna Suchańska

Edycja