Niezastąpioną częścią programu każdej kolejnej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE są setki warsztatów, wykładów, stanowisk pokazowych i konkursów. Przede wszystkim jednak tym, co czyni ŚFN tak wyjątkowym wydarzeniem, są spotkania z zaproszonymi gośćmi, którzy – dzieląc się swoją pasją do nauki – inspirują nas i zachęcają do pogłębiania wiedzy. Co roku zapraszamy do udziału w Festiwalu gości specjalnych o międzynarodowej renomie, reprezentujących zagraniczne uniwersytety oraz ośrodki naukowe. Wkładają oni całe swoje serca w opowiadanie o tajemnicach i ciekawostkach ze świata sztuki, kultury, sportu, a nawet polityki.

Od pierwszej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, która odbyła się w 2016 roku, wydarzenie odwiedziło 399 gości specjalnych, w tym 63 gości zagranicznych. Przedstawiciele międzynarodowych instytutów nauki i uczelni, a także reprezentanci świata kultury, sztuki, literatury, sportu i polityki regularnie odwiedzają Międzynarodowe Centrum Kongresowe, gdzie odbyło się większość edycji Festiwalu. Podczas ŚFN goście specjalni biorą udział w licznych spotkaniach autorskich oraz sami prowadzą własne, niepowtarzalne wykłady i warsztaty – to właśnie podczas nich przybliżają uczestnikom tajemnice dziedziny naukowej, którą się zajmują. Dzięki temu każdy odwiedzający Festiwal ma możliwość bliskiego spotkania i rozmowy z ludźmi uznanymi na scenie międzynarodowej i docenianymi za prowadzenie rzetelnych badań, których wyniki mają wpływ na istotne decyzje podejmowane w naukowym świecie.

Przedstawiamy wybrane gościnie i wybranych gości, którzy pojawili się na scenach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE na przestrzeni kolejnych edycji:

Nicole Stott

Amerykańska astronautka NASA, ambasadorka Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Jako oficjalny członek załogi brała udział w dwóch lotach kosmicznych – na pokładzie wahadłowca STS-128 Discovery (2009) oraz STS-133 Discovery (2011). Pełniła również funkcję inżyniera pokładowego i specjalistki misji 20. i 21. ekspedycji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sumie spędziła w kosmosie 103 dni, 5 godzin, 48 minut i 37 sekund. Jest również artystką, która w swojej twórczości inspiruje się przestrzenią kosmiczną.

Nicole Stott była głównym gościem specjalnym podczas 3. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Pojawiła się na oficjalnej ceremonii otwarcia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, gdzie rozmawiała z dr. Tomaszem Rożkiem. W następnych dniach wygłosiła dwa wykłady pt. „Living on the orbit – going to space and the ISS” oraz brała udział w wielu spotkaniach z publicznością.

Nicole Scott podczas wystąpienia na scenie głównej ŚFN | Fot. Julia Agnieszka Szymala

Nicole Scott | Fot. Julia Agnieszka Szymala

Daniel Tammet

Brytyjski pisarz, sawant autystyczny, ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Jest ponadprzeciętnie uzdolniony językowo, biegle posługuje się aż 11 językami, m.in. angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, litewskim, islandzkim, a ponadto pracuje nad swoim własnym – Mänti, który wzoruje na estońskim i fińskim. Jako sawant autystyczny ma wybitne umiejętności w dziedzinie arytmetyki oraz posiada zdolności synestetyczne, tzn. potrafi słyszeć słowa i liczby, którym następnie przypisuje określone barwy, dźwięki, kształty czy teksturę. Ze wszystkich zna najlepiej liczbę π – potrafi z pamięci wyrecytować 22 514 znaków po przecinku, co przyniosło mu tytuł rekordzisty Europy.

Podczas 4. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE Daniel Tammet wygłosił wykład pod tym samym tytułem, co jedna z jego książek – „Każde słowo jest ptakiem, którego uczymy śpiewać”. Był również gościem specjalnym na 6. ŚFN – wygłosił prelekcję pt. „O neuroróżnorodności” oraz spotkał się z publicznością na Przystanku Nauka im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Daniel Tammet podczas wystąpienia na ŚFN

Daniel Tammet | Mat. ŚFN KATOWICE

dr Seth Shostak

Amerykański astronom związany z California Institute of Technology (Caltech) oraz projektem SETI, w obrębie którego bada możliwości nawiązania kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami. Naukowiec jest redaktorem naukowym czasopisma „The Explorer”, a także popularyzatorem nauki w programach radiowych „Big Picture Science” i „Czy jesteśmy sami?”. W 2004 roku za osiągnięcia w swojej dziedzinie otrzymał nagrodę Doroty Klumpke-Roberts.

Podczas ceremonii otwarcia 4. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE dr Seth Shostak uczestniczył w naukowym talk-show prowadzonym przez dr. Tomasza Rożka. W następnych dniach wygłosił dwa wykłady – „Co przyniesie nam XXI wiek?” i „Looking for Life in Universe”, a także brał udział w spotkaniach z festiwalową publicznością.

dr Seth Shostak

dr Seth Shostak | Mat. ŚFN KATOWICE

prof. Mark McCaughrean

Brytyjski astrofizyk, doradca ds. nauki i eksploracji w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jest odpowiedzialny za przekazywanie wyników misji astronomicznych, planetarnych, heliozoficznych i eksploracyjnych ESA społeczności naukowej i szerszej opinii publicznej. Pracuje również przy Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba oraz jest współzałożycielem agencji Space Rocks, która łączy odkrywanie kosmosu, naukę i najnowsze technologie z muzyką, filmem i kulturą poprzez organizowanie różnych wydarzeń publicznych.

Podczas 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE prof. Mark McCaughrean wygłosił dwa wykłady pt. „The James Webb Space Telescope: from first lights to new planets”, w ramach których opowiadał o działaniu tytułowego teleskopu i jego znaczeniu w kontekście odkrywania przestrzeni kosmicznej.

Mark McCaughrean podczas wystąpienia na ŚFN

Mark McCaughrean | Mat. ŚFN KATOWICE

dr Niamh Shaw

Irlandzka pisarka, popularyzatorka nauk STEAM, członkini The Explorers Club. Od ponad 12 lat poprzez różne kanały komunikacji – filmy, konferencje, warsztaty, podcasty – dzieli się z publicznością miłością do nauki i kosmosu. Posiada prestiżowy tytuł przyznawany przez Europejską Agencję Kosmiczną: ESA Champion for Education. Była członkiem analogowej misji marsjańskiej na pustyni w Utah, przeżyła lot w stanie nieważkości w moskiewskim Star City oraz prowadziła relację z wystrzelenia astronautów w przestrzeń kosmiczną z NASA Kennedy Space Center i kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Podczas 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE dr Niamh Shaw wygłosiła dwa wykłady: „W kosmos! Aby niemożliwe stało się możliwym” oraz „Życie w ekstremach”. Spotkania, które odbyły się na scenie głównej, przybliżyły uczestnikom tajniki życia w kosmosie… i na Antarktydzie, na którą reporterka odbyła misję badawczą.

Niamh Shaw na scenie głównej ŚFN | Fot. Tomasz Kiełkowski

dr Niamh Shaw | Fot. Tomasz Kiełkowski

prof. Mike Berners-Lee

Pionier ekologii oraz badań śladu węglowego, czołowy myśliciel na temat zmian klimatu i wyzwań XXI wieku. Jest profesorem na Lancaster University, gdzie zajmuje się badaniem modelowania emisji dwutlenku węgla w łańcuchu dostaw oraz działania zrównoważonych systemów żywnościowych.

Podczas 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE prof. Mike Berners-Lee wygłosił dwa wykłady – „Wyzwania antropocenu” oraz „Nie ma planety B”. W ramach obu prelekcji badacz przedstawił wielowymiarowy charakter wyzwań stojących przed ludzkością w 2024 roku.

Mike Berners-Lee podczas wystąpienia na ŚFN | Fot. Tomasz Kiełkowski

prof. Mike Berners-Lee | Fot. Tomasz Kiełkowski

Alaina Wood

Naukowczyni zajmująca się zrównoważonym rozwojem i popularyzacją wiedzy o klimacie. Twórczyni platformy edukacyjnej Garbage Queen, która ma na celu zwalczanie zagłady klimatycznej oraz lęku przed katastrofą ekologiczną poprzez wykorzystanie optymizmu klimatycznego. Jest również autorką materiałów wideo, które mają podtrzymywać i wciąż rozpalać zaangażowanie w aktywizm klimatyczny. Przygotowywane przez nią treści ogląda ponad 500 tys. widzów na całym świecie.

Podczas 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE Alaina Wood wygłosiła dwa wykłady – „Jak ważne są opowieści o klimacie” oraz „Powód do optymizmu klimatycznego”. Obie prelekcje udzieliły uczestnikom wielu cennych odpowiedzi na pytania o zagadnienia klimatyczne i sposoby ochrony naszej planety.

Alaina Wood podczas wystąpienia na ŚFN | Fot. Szymon Nawrat

Alaina Wood | Fot. Szymon Nawrat

Greg Foot

Popularyzator nauki, dziennikarz i prezenter związany z BBC. Od ponad 15 lat tworzy treści naukowe w telewizji, radiu, na scenie oraz YouTubie. Reprezentuje nauki przyrodnicze na Uniwersytecie w Cambridge, jest także dyrektorem kreatywnym cyfrowego studia produkcyjnego sciencemedia.studio i Wellcome Trust Public Engagement Fellow.

Podczas 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE Greg Foot poprowadził dwa wykłady: „Przyszłość jedzenia” oraz „Laboratorium lasu deszczowego”. W pierwszym z nich opowiedział o nowoczesnym menu, jakim będą ryż odporny na suszę czy burgery hodowane w laboratoriach, w drugim natomiast przedstawił słuchaczom swoją przygodę naukową w sercu lasu deszczowego Amazonii.

Greg Foot podczas wystąpienia na ŚFN

Greg Foot | Mat. ŚFN KATOWICE

Ginny Smith

Pisarka, prezenterka naukowa. Od ponad 10 lat bierze udział w największych brytyjskich, ale także międzynarodowych wydarzeniach naukowych, m.in. w muzeum Frost Science w Miami (USA) czy na festiwalu Rand Show w Johannesburgu (RPA). Jest założycielką platformy Braintastic! Science, na której przybliża odbiorcom tajemnice naukowe dotyczące działania ludzkiego mózgu. Pasją do neurobiologii dzieli się również w swoich  książkach – „Overloaded” i „How the Brain Works” – które zostały szeroko nagrodzone przez krytyków i czytelników doceniających rzetelność prowadzonych przez nią badań.

Podczas 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE Ginny Smith wygłosiła wykład pt. „That’s Non-Sense Show”, a później przeprowadziła warsztaty „Nauka i kreatywność”, w ramach których pokazywała młodym uczestnikom bliskie relacje między sztuką a nauką, a także zwracała uwagę na wielką rolę kreatywności w codziennym życiu.

Ginny Smith podczas wystąpienia na ŚFN | Fot. Szymon Nawrat

Ginny Smith | Fot. Szymon Nawrat

Rozmowy, wykłady i prelekcje prowadzone przez gości specjalnych stanowią serce każdej kolejnej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Bliskie spotkania z nimi inspirują, zachęcają do poszerzania wiedzy i odkrywania tajemnic różnych dziedzin nauki. Zaproszeni goście przybliżają aktualne naukowe problemy i wyjaśniają je w przystępny i zrozumiały sposób, a także dzielą się ciekawostkami, odsłaniając przed nami wciąż nowe światy.

Już wkrótce poinformujemy, jacy zagraniczni goście pojawią się na 8. ŚFN. Zachęcamy do obserwowania naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi kolejnej edycji Festiwalu!

8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Edycja