Na 8. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice po kilkuletniej przerwie ponownie zagości Strefa Kosmosu! Znajdzie się w niej wiele atrakcji: od łazików marsjańskich i mobilnego planetarium należącego do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki, w którym będzie okazja zobaczyć niesamowite pokazy astronomiczne, po pneumatyczną planetę Jowisz, gdzie będzie można nie tylko wejść, ale również dowiedzieć się, jak działa największa planeta Układu Słonecznego oraz jakie misje były dotąd kierowane do jej badania, a wszystkiemu będą towarzyszyć efekty specjalne (dźwiękowe i wizualne).
W obszarze warsztatowym przygotowaliśmy wiele warsztatów skierowanych głównie do dzieci i młodzieży. Uczestnicy będą mieli okazję zbudować rakietę i samodzielnie ją wystrzelić, skonstruować Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba z klocków Lego czy zmierzyć się z przygotowaniem misji łazika marsjańskiego.
Scena Pana Twardowskiego
W Strefie Kosmosu pojawi się także Scena Pana Twardowskiego. Jej nazwa nawiązuje do postaci z legendy, wedle której Twardowski był szlachcicem mieszkającym w Krakowie w XVI wieku. W zamian za wielką wiedzę zaprzedał duszę diabłu, jednak na szczęście go przechytrzył. Jak głosi legenda, bohater trafił na Księżyc, gdzie przebywa po dziś dzień, obserwując poczynania ludzi na Ziemi. Postać ta, choć fikcyjna, może być symbolem łączącym dawne fascynacje ludzi (w tym wielu Polaków) przestrzenią kosmiczną oraz pragnienia przekraczania granic poznania z aktualnymi dokonaniami polskich naukowców w dziedzinie eksploracji kosmosu.
Scena Pana Twardowskiego wpisuje się w kontekst współczesnych wyzwań, szczególnie zbliżającej się misji Artemis, w ramach której planowany jest w najbliższych latach powrót człowieka na Księżyc. Ponadto Polska Agencja Kosmiczna, w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), aranżuje działania wspierające eksplorację kosmosu, biznes kosmiczny oraz badania naukowe. Na festiwalowej Scenie Pana Twardowskiego uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej o misjach i programach NASA i ESA, polskich badaniach Układu Słonecznego i głębokiego kosmosu, a także wkładzie polskiego sektora w rozwój światowych technologii kosmicznych.
W 2024 roku przypada 150. rocznica urodzin Jerzego Żuławskiego – prekursora polskiej literatury fantastycznonaukowej, autora trylogii księżycowej. Pisarz już na początku XX wieku wyobrażał sobie podróże na Księżyc. Jego wizje, choć odległe od naukowych realiów, były niezwykle inspirujące i pobudzały wyobraźnię wielu pokoleń naukowców, pokazywały naszą potrzebę zrozumienia Wszechświata i odkrywania jego tajemnic. Scena Pana Twardowskiego ma udowodnić, że na początku nawet najambitniejszych przedsięwzięć naukowych stoją marzenia i pomysły, które mogą wydawać się szalone. Dlatego porozmawiamy także o edukacji kosmicznej wspierającej rozwój kosmicznych pasji u młodych ludzi.
Dzięki rozmowom i wykładom na Scenie Pana Twardowskiego będzie okazja do przeniesienia się myślami w najdalsze rubieże Układu Słonecznego, zdobycia wiedzy o trwających i przyszłych misjach kosmicznych, dyskusji na temat cywilizacji pozaziemskich, a przede wszystkim poczucia ducha odkrywcy – tego samego, który inspirował Pana Twardowskiego, Jerzego Żuławskiego czy wszystkich astronautów.
Koordynatorami merytorycznymi strefy są dr Milena Ratajczak, zastępca dyrektora w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego, oraz Jan Pomierny z New Space Foundation.
Producentem strefy kosmosu jest dr Agnieszka Sikora
Partnerem Strefy Kosmosu i Sceny Pana Twardowskiego jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, mediów społecznościowych i wydarzenia na Facebooku, a także do subskrybowania Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami!
8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.