Jak funkcjonują rośliny w stresie? Kolejne webinarium ŚFN

Kontynuujemy cykl webinariów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, które tak znakomicie sprawdzały się w czasach społecznej izolacji i które sprawdzają się wciąż, kiedy zrobiło się w społeczeństwie nieco luźniej. Trzynaste już spotkanie poprowadzi dr Agata Daszkowska-Golec, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

Link do wydarzeniu na Facebooku dostępny jest TUTAJ. Link do streamu pojawi się tuż przed spotkaniem, czyli o godz. 20.00 w środę 8 lipca.

W ekspozycji na stres rośliny – w przeciwieństwie do organizmów zwierzęcych – zdają się być na przegranej pozycji. Nic bardziej mylnego. Osiadły tryb życia i wymogi z nim związane na poziomie morfologii i fizjologii stanowił od milionów lat oczko w głowie ewolucji organizmów roślinnych. Wydaje się, że właśnie brak możliwości przemieszczania się roślin spowodował, że ich reakcja na stres musi być zdefiniowana szybko i musi wydajnie zapewnić ochronę w kilkuwątkowym scenariuszu – ucieczka, adaptacja, tolerancja. Jak zatem badać to zjawisko, skoro samo w sobie stanowi wielowymiarową kompozycję przenikających się przyczyn i efektów? To wyzwanie – ale właśnie dlatego fascynujące! Okazuje się, że wszystko (prawie) jest w genach. „Jak funkcjonują rośliny w stresie? – wszystko jest w genach!” to opowieść o badaniach genetycznych u roślin w ekstremalnych środowiskach – od stresu suszy na Ziemi, po pozbawione grawitacji zakątki Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w przestrzeni kosmicznej.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Podczas ostatniej edycji zaproponowano kilkaset atrakcji naukowych, a wśród nich: 215 stanowiska pokazowe, 165 wykładów i 133 warsztatów, ponad 152 różnorodnych wydarzeń na 6 scenach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Za prezentowanie różnych oblicz nauki odpowiedzialnych było ponad 2200 wystawców i 330 prelegentów. 4. edycję ŚFN odwiedziło w ciągu dwóch dni w MCK ponad 50 tysięcy uczestników, a 38 300 odbiorców oglądało transmisje online. Dotychczasowe edycje przyciągnęły już ponad 150 tysięcy osób. Zapraszamy do obejrzenia filmowego podsumowania 4. ŚFN KATOWICE:

#Zostańwdomu i zobacz, że #naukajestbliżej.

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: