Katowice – Miasto Gospodarz Śląskiego Festiwalu Nauki

Od zarania idei Śląskiego Festiwalu Nauki Miasto Katowice mocno wspiera ambicje organizatorów, aby to właśnie w stolicy województwa śląskiego tworzyć festiwal nauki z prawdziwego zdarzenia i taki, na jaki zasługuje społeczność całego regionu. Nie ma żadnych wątpliwości, że ŚFN KATOWICE bezbłędnie wpisuje się w tendencję wielkich przemian, jakie nastąpiły w Katowicach na przestrzeni ostatnich lat.

Katowice to oficjalne Miasto Gospodarz ŚFN – dzięki wsparciu Urzędu Miasta festiwal odbywa się w tak nowoczesnym obiekcie jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe, a takiej lokalizacji całego przedsięwzięcia – pozwalającej zebrać w jednej miejscu i w tak komfortowych dla publiczności warunkach tak wiele aktywności – zazdroszczą nam w Polsce i zagranicą.

– Przed nami już czwarta edycja regionalnego święta nauki w Katowicach. Nauka jest dla każdego, tak jak i ten festiwal. Dla grup szkolnych, dla rodzin, dla dzieci, studentów, dorosłych i seniorów – każdy na festiwalu znajdzie coś dla siebie – przekonuje prezydent Katowic Marcin Krupa. – Takie spotkania mogą być inspiracją do wybrania dalszej drogi kształcenia czy ścieżki zawodowej, a często są po prostu znakomitą formą edukacji i dobrej zabawy. Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu brzmi „Nauka jest bliżej” i do tego będą nas przekonywać naukowcy, pasjonaci i fachowcy różnych branż poprzez szereg wykładów, warsztatów i spotkań.

Urząd Miasta Katowice będzie obecny podczas ŚFN także w innych formach. W przestrzeni festiwalowej znajdzie się stoisko gospodarza wydarzenia, a w jego obrębie – poza strefą wypoczynkową – instalacja „Obserwatorium dźwięku” Kacpra Mutkego.

„Obserwatorium dźwięku” to interaktywna edukacyjna instalacja multimedialna, dzięki której można zobaczyć dźwięk. Składa się z dwóch części: pierwsza to animacja dostarczająca użytkownikowi podstawowej wiedzy na temat fizycznych właściwości fal dźwiękowych, druga natomiast jest interaktywna. Generując dźwięk za pomocą kontrolera – syntezatora, otrzymujemy obraz wytwarzanego dźwięku, interpretowanego poprzez specjalnie zaadoptowany do tego ekran Vectrex. Instalacja pozwala zobaczyć nam zmiany zachodzące w przebiegu dźwięku po zmianie podstawowych parametrów, takich jak amplituda czy częstotliwość, dodaniu efektów i filtrów audio lub przy użyciu mikrofonu. Całość doświadczenia przybliża oglądającemu naturę dźwięku oraz pokazuje logikę obrazów drgań harmonicznych znanych w matematyce jako figury Lissajous.

Swoje stoisko – w obrębie strefy klimatu i elektromobilności – będzie miał również Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach. Będzie można zobaczyć na nim wystawę „Pokój w zielonym klimacie” – Małgorzata Żydek-Piątek zaprezentuje rośliny, które szczególnie wpływają na jakość powietrza w twoim domu oraz zapoznać się z badaniami dotyczącymi zdolności akumulacyjnych roślin do pochłaniania metali ciężkich z gleby i  powietrza. ZZM przygotuje dla odwiedzających także warsztaty „Człowiek a mikroklimat” – polegać one będą na stworzeniu mikroklimatu zamkniętego w słoju, jako dobre praktyki na wykorzystanie atutów zieleni miejskiej w ramach zwiększania powierzchni biologicznie czynnej. Las w słoju jest dobrym przykładem, jak szereg czynników m.in. wahania temperatury, wilgotności, ruch powietrza itp. ma realny wpływ na środowisko. Warsztaty prowadzone będą w dwóch turach w 10-osobowych grupach i potrwają około pół godziny. Uczestnicy dostaną materiały i szczegółowe instrukcje, jak stworzyć las w słoiku oraz zapoznają się z  zasadami pielęgnacji niniejszych kompozycji.

Podczas 4. ŚFN reprezentowane będą również Wodociągi Katowickie. Na stoisku tej instytucji będzie można zobaczyć zabytkowe saturatory i napić się wody z jednego z nich, a wszystko w  ramach kampanii społecznej „Kranówka katowicka – szluknij sie z kokotka!”. Ponadto zwiedzający to stoisko obejrzą specjalistyczny samochód, wyposażony w bardzo nowoczesną kamerę telewizyjną, służącą do inspekcji sieci kanalizacyjnej. Bardziej dociekliwi będą mogli z pomocą tej kamery zajrzeć nawet do wnętrza trzymetrowej rury i odkryć, co kryje się w jej wnętrzu.

Zapraszamy do udziału w aktywnościach przygotowanych przez Urząd Miasta Katowice i Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach.

– Zachęcam także do udziału w będącym nieodłączną częścią ŚFN od lat Festiwalu Szkół „Sięgnij po zawód”, gdzie uczniowie i rodzice mogą nie tylko zapoznać się z ofertą 31 szkół średnich, ale również skorzystać z konsultacji prowadzonych przez pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym z Katowickiego Forum Doradców Zawodowych – wyjaśnia prezydent Miasta Gospodarza.

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: