Odkryj fascynujący świat literatury podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice! Przygotowaliśmy dla starszych i młodszych fanów książek Kawiarnię Literacką, w ramach której odbywać się będą spotkania ze znanymi autorami, warsztaty literackie oraz widowiska muzyczne. Nie może Was tam zabraknąć!
Kawiarnia Literacka to wyjątkowe przedsięwzięcie, które stworzyliśmy we współpracy z festiwalami literackimi: Aglo Festiwalem, Festiwalem Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej oraz Festiwalem Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”. Zobaczcie, co nas czeka!
Scena Aglo Festiwal
Jedną z atrakcji w ramach Kawiarni Literackiej jest Scena Aglo Festiwalu. Będzie ona przestrzenią do dyskusji o ważnych zagadnieniach dotyczących naszego regionu (i nie tylko). To również okazja do spotkania wyjątkowych osobistości – autorów książek oraz ekspertów z zakresu literatury i innych dziedzin.
Na Scenie Aglo Festiwalu posłuchacie m.in. następujących gości:
● Ewa Winnicka (autorka książki „Miasteczko Panna Maria”) – przedstawi fascynującą opowieść o Ślązakach, którzy w XIX wieku założyli miasteczko na Dzikim Zachodzie;
● Leszek Jodliński i Karolina Pospiszil-Hoffmańska – opowiedzą o tym, co dzieje się po czeskiej stronie Górnego Śląska;
● Monika Glosowitz i Beata Piecha-Van Schagen – przybliżą sylwetki kobiet z rodzin górniczych oraz kobiet-górniczek;
● Anna Dudzińska – zaprezentuje fragmenty swojego audioserialu „Saamowie. Wyrzut sumienia Skandynawii” i opowie o związkach Saamów i Ślązaków;
● Zbigniew Rokita i Arkadiusz Gola – porozmawiają o swoim projekcie „Życia nigdy dość”, czyli fotoreportażu o polskiej transplantologii;
● Kuba Benedyczak – opowie o swojej najnowszej książce „Oddział chorych na Rosję”.
Scena Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej
Jednym ze współtwórców Kawiarni Literackiej na 8. ŚFN Katowice jest Biblioteka Śląska, będąca również współorganizatorem Festiwalu Przestrzeń Słowa. To innowacyjny, międzynarodowy projekt literacko-muzyczny, w którym biorą udział czołowi zagraniczni oraz polscy artyści, pisarze, poeci, muzycy i happenerzy.
Prezentacja Festiwalu Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej na 8. ŚFN podzielona została na cztery części, które nawiązują do motywów przewodnich dotychczasowych edycji wydarzenia: Bliskość, Nieznane, Przebudzenie i Dzikość. Do udziału w aktywnościach w ramach sceny zaproszono wiele znanych pisarek i pisarzy, m.in. Ryszarda Krynickiego, Artura Domosławskiego, Grzegorza Jankowicza, Weronikę Murek, Paulinę Małochleb, Jerzego Jarniewicza, Krzysztofa Bartnickiego czy Karola Maliszewskiego.
W ramach Sceny Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej odbędą się również widowiska muzyczne. Usłyszycie m.in. Tymona Tymańskiego – znanego wokalistę, kompozytora i multiinstrumentalistę, ukraińskiego songwritera Postmana, grupę Rdzeń 2 z towarzyszeniem Ryszarda Krynickiego oraz Drendo.
Scena Festiwalu Przestrzeń Słowa 8.12.2024
Scena Festiwalu Słowa „Granatowe Góry”
Kolejną wyjątkową propozycją w ramach Kawiarni Literackiej jest Scena Festiwalu Słowa „Granatowe Góry”, odbywającego się w Wiśle od 2021 roku. To już kolejna odsłona współpracy Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” ze Śląskim Festiwalem Nauki Katowice!
Tym razem twórcy wiślańskiego wydarzenia przygotowali propozycję dla najmłodszych uczestników ŚFN. Zapraszamy do udziału w „Granatowych pagórkach”, w trakcie których odbędą się spotkania z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej, nauka opowieści i inne aktywności promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.
Organizatorzy zaplanowali również ciekawe warsztaty oswajające z literaturą. Uczestnicy będą mogli m.in. spróbować swoich sił w tworzeniu książki z elementami pop-upu oraz napisać zielone haiku – krótki wiersz inspirowany przyrodą. Posłuchamy także opowieści i baśni na dzień dobry, poznamy dzieje Księstwa Cieszyńskiego, zgłębimy sylwetkę psychologa Juliana Ochorowicza oraz wejdziemy do świata Kociej Szajki.
Pobierz bezpłatną wejściówkę na 8. ŚFN Katowice!
Ósma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.
Zachęcamy do rejestracji na Festiwal i zapisywania się na aktywności objęte limitem! Bezpłatna wejściówka (indywidualna lub dla grup zorganizowanych) pozwala na skorzystanie z większości aktywności. Wybrane sceny, warsztaty i część wykładów objęte są dodatkowymi zapisami z uwagi na konieczność wprowadzenia limitu miejsc. Formularze rejestracyjne znajdziecie w zakładce „Zarejestruj się na 8. ŚFN”.
Wszystkie informacje o aktywnościach, które odbędą się w ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, są dostępne w zakładce „Program Festiwalu”.
Dołączcie do wydarzenia na Facebooku i bądźcie z nami w dniach 7–9 grudnia!