W oczekiwaniu na 8. edycję Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice przedstawiamy kolejnych gości specjalnych, którzy już w grudniu wezmą udział w inspirujących spotkaniach oraz poprowadzą wyjątkowe wykłady i warsztaty.

Uczestnicy Festiwalu będą mogli wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach popularyzujących wiedzę z różnych dziedzin nauki. Zaproszeni badacze i badaczki przybliżą wiadomości z zakresu astronomii, fizyki i matematyki, a także opowiedzą o tajnikach działania sztucznej inteligencji oraz prowadzenia profilu książkowego w mediach społecznościowych.


Wśród gości polskich na 8. ŚFN pojawią się m.in.:

     Emilia Jachimczyk – miłośniczka książek i sztuki. Absolwentka Liceum Filmowego oraz studentka kinematografii na rzymskim uniwersytecie RUFA (Rome University of Fine Arts). Jako booktokerka prowadzi profil @mrukbooki (7 mln polubień i 270 tys. obserwatorów), na którym każdego dnia dzieli się swoją książkową pasją.

     mgr inż. Karolina Pondel-Sycz – elektroakustyk, pracownik badawczo-dydaktyczny Politechniki Warszawskiej, popularyzatorka nauki. Razem z „Dziennikiem Gazetą Prawną” tworzyła podcast popularnonaukowy DGPTalk: Eureka! (nominowany do Nagrody POP Science 2024). Obecnie w ramach doktoratu analizuje modele sztucznej inteligencji oparte na głębokich sieciach neuronowych, które uczą się rozumieć mowę człowieka. 

     Natalia Bujak – socjolożka, zawodowo od ponad siedmiu lat związana z AGH. Producentka Bunkra Nauki – popularnonaukowego wideobloga tworzonego w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i dostępnego na YouTubie oraz Spotify (nominowanego do Nagrody POP Science 2024). Ma duże doświadczenie w obszarze budowania relacji z mediami, kreowania wizerunku, obsługi kanałów w mediach społecznościowych oraz tworzenia treści popularnonaukowych.

     Grzegorz Przybyła – astrofizyk, nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. Członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – Oddział Śląski. Od ponad 20 lat prowadzi Koło Astronomiczne Albireo przy Szkole Podstawowej w Jankowicach, a od trzech lat także zajęcia w ramach Akademii Planetarium w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie. Razem z młodzieżą bierze ponadto udział w Międzynarodowej Kampanii Poszukiwania Planetoid.

     dr Tomasz Miller – fizyk matematyczny, popularyzator nauki. Pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie bada struktury geometryczne leżące na pograniczu ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej. Prowadzi kanał na YouTubie Copernicus, gdzie opowiada o fizyce, kosmologii i matematyce (m.in. w serii miniwykładów „Zacznijmy od zera”).


Z kolei spośród gości zagranicznych 8. ŚFN odwiedzą m.in.:

     prof. Alicja Tardy – wykładowczyni i badaczka w École nationale supérieure des mines we Francji. Ma wieloletnie doświadczenie w kierowaniu projektami w dziedzinie ryzyka przemysłowego i zarządzania kryzysowego, w swojej pracy wykorzystuje także innowacyjne narzędzia dydaktyczne oparte na współczesnej inżynierii edukacyjnej. Jest współzałożycielką i prezeską stowarzyszenia „Saint-Etienne Métropole Katowice (ASEMKA)” oraz współzałożycielką stowarzyszenia „Maison de Saint-Étienne à Katowice (DMSEK)”, które działają w Domu Miasta Saint-Étienne w Katowicach.

     Galanne Cestre-Lambert – zajmuje się komunikacją naukową i kieruje projektami w La Rotonde – Centre de culture scientifique, technique et industrielle (Centrum kultury naukowej, technicznej i przemysłowej) w Mines Saint-Étienne, które jest francuskim miastem partnerskim Katowic. Wraz z zespołem w centrum La Rotonde organizuje i koordynuje wydarzenia o charakterze popularnonaukowym, spotkania i debaty z naukowcami, a także wystawy i warsztaty.

     dr Sarah Hurtado-Bagès – ekspertka w dziedzinie inżynierii kulturowej poświęconej naukom ścisłym. Jest zaangażowana w popularyzację nauki w ramach inicjatywy La Rotonde – Centre de culture scientifique, technique et industrielle (Centrum kultury naukowej, technicznej i przemysłowej) w Mines Saint-Étienne – francuskim mieście partnerskim Katowic. Prowadzi również własną firmę zajmującą się komunikacją naukową scisters.editions.

     dr Yolanda Ohene – naukowczyni w dziedzinie neuroobrazowania, popularyzatorka nauki z zakresu STEM, dyrektorka kolektywu The Blackett Lab Family. Przemawiała na Royal Institution, londyńskim Cambridge Theatre oraz na największych wydarzeniach naukowych w Wielkiej Brytanii, m.in. British Science Festival (2021), gdzie zdobyła nagrodę British Science Festival Award Lecture.


Więcej informacji o gościach specjalnych, którzy pojawią się na 8. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice, znajdziecie w zakładce „Goście specjalni 8. ŚFN” na naszej stronie internetowej.

Zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych oraz zapisania się do Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami!

8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Edycja