Jesteś tutaj

Konferencja prasowa poświęcona ŚFN oraz strefie Off Science

W rektoracie Uniwersytetu Śląskiego odbyła się dzisiaj konferencja prasowa zapowiadająca Śląski Festiwal Nauki Katowice 2017. Udział w niej wzięli dyrektor generalny festiwalu prof. Ryszard Koziołek oraz dyrektor programowy przedsięwzięcia dr Jerzy Jarosz.

– Podczas pierwszej edycji festiwalu chcieliśmy pokazać, czym zajmują się naukowcy śląskich uczelni oraz przekonać ludność naszego regionu, że nauką można się pobawić. Te idee przyświecają nam również w tym roku, ale program ŚFN poszerzamy o kilka nowości – wyjaśniał prof. Koziołek. 

Tegoroczna edycja festiwalu będzie bogatsza nie tylko o jeden dzień – 30 listopada swoisty prolog festiwalu będzie miał miejsce w Teatrze Śląskim – ale również o dodatkowe atrakcje usytuowane już w przestrzeni wystawowej Międzynarodowego Centrum Kongresowego: strefa e-sportowa E-point, Przystanek Nauka czy strefa Off Science. Najwięcej miejsca poświęcił temu ostatniemu elementowi.

– Stwierdziliśmy, że skoro mamy w Katowicach Off Festival, może warto by pokazać offową naukę. Mieszkańcy Śląska od dziesięcioleci przejawiali szczególne skłonności do majsterkowania i wynalazczości. Teraz chcemy pokazać dokonania wynalazców amatorów szerszej publiczności – publiczności Śląskiego Festiwalu Nauki – relacjonował dyrektor generalny, który dodał, że z tej specyficznej kultury technicznej długo pokpiwano, a dzisiaj wiemy, że wiele osiągnięć technologii informacyjnych zostało wypracowanych właśnie w ten sposób.

Dr Jarosz przekonywał, że wszystko amatorskie wynalazki znajdą swoje miejsce w strefie Off Science, nawet jeśli koncepcjom daleko urzeczywistnienia, ponieważ – jak podkreślił dyrektor programowy – Uniwersytet to miejsce poszukiwania „wolnej myśli”. – Spodziewamy się rozwiązań w obrębie technologii informacyjnych, bo dzisiaj wiele osób zajmuje się udoskonalaniem tej dziedziny życia, ale ucieszymy się tak samo z wynalazków mechanicznych, takich jak lodówka niezużywająca prądu czy latająca deskorolka – podsumował.

Zgłoszenia do strefy Off Science można przesyłać do 10 listopada, a formularz rejestracyjny znajdziecie tutaj.

Foto: Krzysztof Pająk

Polski
Główna grafika: 

Nazwa użytkownika