Wręczenie nagród laureatkom i laureatom Nagrody POP Science 2024 odbyło się w sobotę 7 grudnia na Scenie Głównej 8. ŚFN w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Ceremonię poprowadzili Jarosław Juszkiewicz i Marta Paluch. Nagrody wręczali Dyrektor generalny ŚFN Katowice prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Dyrektor wykonawcza ŚFN Katowice Justyna Szostek-Aksamit oraz Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – partnera konkursu o Nagrodę POP Science. 

Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia Nagrody Specjalnej POP Science – Wybitny Popularyzator Nauki, którą otrzymał dr Tomasz Rożek. Jego działalność od lat obejmuje szerokie spektrum form i miejsc popularyzacji nauki – od pisania cenionych przez czytelników książek popularnonaukowych i artykułów, tworzenia filmów i programów oraz prowadzenia spotkań, wykładów, pokazów i warsztatów po obecność w przestrzeni internetowej za sprawą prowadzonego od ponad dekady kanału Nauka. To Lubię. Więcej informacji we wcześniejszej wiadomości na naszej stronie.

Grafika z napisem Wybitny Popularyzator Nauki dr Tomasz Rożek
Następnie ogłoszone zostały wyniki piątej edycji konkursu o Nagrodę POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2024. Przypomnijmy, że w pierwszym jego etapie spośród nadesłanych zgłoszeń, dzięki punktom przyznawanym przez Jury, wyłonione zostały nominacje. W każdej kategorii były trzy kandydatury – a zatem łącznie w konkursie POP Science, tradycyjnie już, nominowanych zostało 15 osób i inicjatyw. Do początku listopada trwało głosowanie Jury oraz internautów za pośrednictwem strony Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice z zachowaniem proporcji 50% głosów internautów i 50% głosów Jury. Łącznie we wszystkich kategoriach oddano ponad 23 tysiące głosów! Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu!


W kategorii strona lub blog laureatem POP Science 2024 został Karol Wójcicki za stronę i profil „Z głową w gwiazdach” – pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i podróżnik, który inspiruje i dzieli się pasją do astronomii od ponad 20 lat.

Grafika z napisem Laureat Z głową w gwiazdach, Karol Wójcicki, kategoria strona internetowa lub blog

Laureatem nagrody POP Science 2024 w kategorii wideoblog został dr Łukasz Lamża – twórca wideobloga Czytamy naturę, który ukazuje się regularnie od pięciu lat. W tym czasie dr Lamża opowiedział widzom o ponad 600 artykułach naukowych z niemal każdej dziedziny nauki. Czytamy naturę to wyjątkowa szansa, aby dowiedzieć się nie tylko o tym, co zostało właśnie opisane przez najlepsze zespoły naukowe świata, ale też jak wyglądały te badania „od kuchni” oraz jakie są słabe punkty badań.

Grafika z napisem Laureat dr Łukasz Lamża, Czytamy Naturę, kategoria wideoblog

Laureatem nagrody POP Science 2024 w kategorii podcast lub audycja radiowa został podcast „Pogadajmy o nauce”, realizowany przez Centrum Promocji i Komunikacji Politechniki Śląskiej. Uświadamia on słuchaczy, że nauka ma wpływ na ich codzienne życie. Tematami rozmów są aktualne problemy, m.in. transformacja energetyczna, zmiany klimatyczne, wpływ sztucznej inteligencji na naszą codzienność czy edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Grafika z napisem: Laureat, Pogadajmy o nauce, Centrum Promocji i Komunikacji Politechniki Śląskiej, kategoria podcast lub audycja radiowa

W kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – uczelnie zatriumfowała dr inż. Anna Byczek-Wyrostek z Politechniki Śląskiej, która od prawie dziesięciu lat popularyzuje naukę, głównie poprzez pokazy i warsztaty obejmujące wiedzę z takich dziedzin jak biologia, chemia czy fizyka. Przygotowuje zajęcia dla szerokiego grona odbiorców – od przedszkolaków po osoby dorosłe. Jest również m.in. koordynatorem zajęć „Politechnika Juniora i Seniora”.

Grafika z napisem Laureatka, dr inż Anna Byczek-Wyrostek, Politechnika Śląska, kategoria myśl globalnie działaj lokalnie - uczelnie

W kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkańcy województwa śląskiego Nagrodę POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2024 otrzymała dr inż. Edyta Łaskawiec, która popularyzacją nauki zajmuje się od 2016 roku. Była organizatorką i koordynatorką licznych inicjatyw popularnonaukowych. Prowadzi miniblog na Instagramie wastewater_based.doctor (nominowany do Nagrody POP Science 2023 w kategorii strona lub blog), jest autorką podcastu „Około Ściekowo”, współpracuje m.in. z czasopismem „Wodne Sprawy” oraz portalem Nauka o klimacie. W ramach popularyzacji nauki skupia się na tematach związanych z jakością i technologią wody i ścieków oraz zdrowiem środowiskowym, często w kontekście narastającej zmiany klimatu.

Grafika z napisem: Laureatka, dr inż. Edyta Łaskawiec, Instytut Technologii i Energii w Zabrzu, kategoria myśl globalnie, działaj lokalnie - mieszkańcy województwa śląskiego

Partnerem konkursu POP Science 2024 była Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska.

Edycja