Jesteś tutaj

Łazik Politechniki Świętokrzyskiej najlepszy w zawodach URC

Łazik marsjański zespołu Impuls reprezentujący Politechnikę Świętokrzyską został zwycięzcą prestiżowych międzynarodowych zawodów University Rover Challenge (URC) rozgrywanych na pustyni w stanie Utah. Łazik Impuls był jednym z czterech pojazdów, które można było oglądać w strefie kosmicznej podczas 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE!

Organizowane co roku URC to zawody, w których udział biorą łaziki marsjańskie skonstruowane przez studentów, a arena rywalizacji zlokalizowana była niedaleko analogowej bazy marsjańskiej Mars Desert Research Station (MDRS). W tegorocznych zmaganiach wystartowało 36 drużyn z dziesięciu krajów, w tym aż osiem ekip z Polski. Najlepiej z licznymi zadaniami, które postawiono przed łazikami, poradziła sobie konstrukcja zespołu Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. 

Goście poprzedniej edycji ŚFN KATOWICE zgromadzili 363 punkty, wyprzedzając projekt Ryerson Rams Robotics z Ryerson University w Toronto (329,5 pkt) oraz przedstawicieli słynnego Uniwersytetu Stanforda – team Stanford Student Robotics (323 pkt). Tuż za podium uplasowali się zeszłoroczni triumfatorzy URC, czyli studenci z Politechniki Częstochowskiej, których konstrukcja PCz Rover Team zdobyła 312 pkt. Oni także w styczniu przyjechali do Międzynarodowego Centrum Kongresowego i prezentowali swój pojazd w strefie kosmicznej. Warto wspomnieć, że przed rokiem Impuls zameldował się na trzeciej pozycji, a zaraz za nim zawody ukończyła wywodząca się z Politechniki Łódzkiej ekipa Raptors.

Polskie łaziki marsjańskie rywalizują w University Rover Challenge od 2009 roku i jak do tej pory zapisały na sowim koncie w sumie siedem triumfów: poza zwycięstwami Politechniki Świętokrzyskiej (2019) i Politechniki Częstochowskiej (2018), trzykrotnie najlepsi okazywali się studenci Politechniki Białostockiej (2011, 2013, 2014), a dwukrotnie – reprezentanci Politechniki Rzeszowskiej (2015, 2016). Można więc bez przesady powiedzieć, że w tym „sporcie” Polacy to potęga.

Całemu zespołowi Impuls serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy! Podobnie jak za inne polskie zespoły konstruktorskie!

Szczegółowe wyniki University Rover Challenge 2019

Polski
Główna grafika: 

Nazwa użytkownika