Chcielibyście zobaczyć Ziemię z perspektywy kosmosu? Nie musicie zostać astronautami, by mieć taką szansę – wystarczy, że przyjdziecie na 8. Śląski Festiwal Nauki Katowice, gdzie zaprezentujemy jedyną w swoim rodzaju mobilną instalację Gaia!

Projekt autorstwa multidyscyplinarnego artysty Luke’a Jerrama to ogromna, efektowna kula o średnicy 7 metrów, która zostanie powieszona nad salą wielofunkcyjną w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Gaia składa się ze szczegółowych zdjęć powierzchni Ziemi w rozdzielczości 120 dpi, zebranych z bazy NASA zatytułowanej „Visible Earth”. 

Dzięki instalacji będziecie mieli niepowtarzalną okazję, by podziwiać naszą planetę w trójwymiarowej niespotykanej skali! Gaia stwarza wrażenie tzw. overview effect (efekt oglądu, nazywany także „kosmiczną euforią”), który po raz pierwszy został opisany przez Franka White’a w 1987 roku. Poczujecie się zupełnie jak astronauci, w których podziw wzbudza widok naszej planety z tej niecodziennej perspektywy! Projekt ma również zachęcać do pogłębiania wzajemnych powiązań wszelkiego życia oraz odnowienia w nas poczucia odpowiedzialności za środowisko.

Instalacja jest 1,8 miliona razy mniejsza od prawdziwej Ziemi, a każdy centymetr oświetlonej od wewnątrz rzeźby odpowiada 18 km realnej powierzchni. Stojąc w odległości 211 m od dzieła, zobaczycie Ziemię taką, jaką moglibyście zobaczyć z Księżyca!

Jak opowiada autor projektu, Luke Jerram, Gaia powstała z myślą o tym, by pokazać kruchość naszej planety, a co za tym idzie, obudzić w nas świadomość gwałtownych zmian klimatu i masowego wymierania oraz zachęcić do działania na rzecz niezbędnych zmian. Zależy mu na tym, by jego dzieła były prezentowane w miejscach publicznych jak najszerszej i najróżnorodniejszej grupie odbiorców, a poprzez zdjęcia uzyskane z NASA chciał zapewnić widzom najbardziej intymne, osobiste i najbliższe spotkanie z naszą planetą w całej jej okazałości. 

Instalacja powstała jako siostrzane dzieło innej pracy artysty – „Museum of the Moon” (Muzeum Księżyca), którą do tej pory obejrzało ponad 9 mln widzów w ponad 25 krajach na całym świecie.

Gaia to instalacja, która łączy w sobie architekturę przestrzeni, rzeźbę Ziemi i kompozycję dźwięku przestrzennego, przez co zachęca do współpracy i dzielenia się wkładem twórczym. Na 8. ŚFN będziecie mogli posłuchać specjalnie stworzonej kompozycji autorstwa Dana Jonesa – kompozytora nagrodzonego nagrodą BAFTA. Tworzący wyjątkową atmosferę dźwięk pozwoli Wam ukształtować swoją własną interpretację dzieła.

Gaia powstała we współpracy z Radą ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym (NERC), Bluedot oraz brytyjskim Stowarzyszeniem Centrów Nauki i Odkryć.

Luke Jerram tworzy rzeźby, instalacje i projekty artystyczne przedstawiane na żywo. Mieszka w Wielkiej Brytanii, a od 1997 roku pracuje za granicą. Stworzył szereg niezwykłych, wielkoskalowych projektów artystycznych, które ekscytują i inspirują ludzi na całym świecie. Skompletował kolekcję różnorodnych narracji składających się na jego działalność, które równolegle rozwija.

Więcej informacji o instalacji Gaia znajdziecie na stronie internetowej.

Wypatrujcie kolejnych aktualności związanych z 8. ŚFN na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych! Dołączcie do wydarzenia na Facebooku oraz zasubskrybujcie Supernovą – newsletter Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco!

8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Edycja