Jesteś tutaj

Najważniejsze informacje

Polski
Bloki: 
Zawartość: 
Treść: 

Wszystkie najważniejsze informacje logistyczne w jednym miejscu!

Poniżej zebraliśmy dla Was najistotniejsze informacje dotyczące dotarcia na 5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, wejścia na teren festiwalu oraz przyjemnego korzystania z festiwalowych atrakcji.

Accordion: 
Zakładki accordiona: 
Nagłówek: 
WEJŚCIE DO MIASTA NAUKI NAD RAWĄ 10.10
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

Jak dostać się do plenerowego Miasta Nauki nad Rawą?

Przypominamy, że dostęp do plenerowego Miasta Nauki nad Rawą jest bezpłatny dla wszystkich uczestników! Żeby skorzystać z 14 scen, ponad 200 pokazów i spotkać ponad 1000 naukowców konieczne będzie posiadanie wejściówki (wydrukowanej lub w telefonie). Wejściówkę należy wymienić na opaskę w dowolnym punkcie informacyjnym festiwalu.

KROK PO KROKU – CO ZROBIĆ, ŻEBY WEJŚĆ DO MIASTA NAUKI NAD RAWĄ 10 października 2021 r.?

1. Zarejestruj się na bezpłatną wejściówkę ze strony 5sfn.systemcoffee.pl (obowiązuje powyżej 3. roku życia). Otrzymasz ją od nas na adres mailowy podany podczas rejestracji.

2. Wydrukuj wejściówkę lub zapisz w telefonie.

3. Przedstaw wejściówkę w dowolnym punkcie informacyjnym festiwalu (mapę punktów znajdziesz na mapie ogólnej festiwalu, dostępnej TUTAJ).

4. Załóż opaskę, którą otrzymasz na podstawie potwierdzenia.

5. Opaskę pokazuj zawsze na wejściu do wybranej strefy.

6. Ciesz się wszystkimi atrakcjami plenerowego Miasta Nauki nad Rawą.

 

Co się stanie, jeśli przyjdę na Festiwal bez wejściówki?
Nic nie szkodzi, będziesz musiał tylko spędzić trochę więcej czasu przy punkcie informacyjnym. Jeżeli nie będziesz dysponował/dysponowała wejściówką, zostaniesz poproszony/poproszona o wypełnienie oświadczenia zdrowotnego w formie papierowej. Na tej podstawie otrzymasz opaskę. Ten proces może się jednak wiązać z koniecznością dłuższego oczekiwania w kolejce. Zdecydowanie lepiej wypełnić niezbędne informacje online!

 

Planowane lokalizacje punktów informacyjnych na terenie Miasta Nauki nad Rawą przedstawiamy poniżej:
● punkt informacyjny na rynku w Katowicach w pobliżu dawnej siedziby Muzeum Śląskiego
● punkt informacyjny w pobliżu Teatru Śląskiego
● punkt informacyjny w pobliżu skrzyżowania ulic Moniuszki i Szkolnej
● punkt informacyjny przy ulicy Uniwersyteckiej 4 (tzw. strefa dostępności 5. ŚFN KATOWICE)
● punkt informacyjny na ulicy Bankowej od strony ulicy Warszawskiej
● punkt informacyjny na ulicy Bankowej od strony ulicy Uniwersyteckiej
● centralny punkt informacyjny w pobliżu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (kampus UŚ)
● punkt informacyjny na ulicy Pańki od strony ulicy Dudy-Gracza 
● punkt informacyjny dla strefy warsztatowej za Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (kampus UŚ)

Nagłówek: 
5. ŚFN KATOWICE A COVID-19
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

Podczas 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE chcemy zapewnić wszystkim zwiedzającym pełne bezpieczeństwo. Właśnie dlatego podjęliśmy następujące działania:

1. Monitorujemy liczbę uczestników wydarzenia poprzez zastosowanie systemu bezpłatnych wejściówek, o których więcej możesz przeczytać TUTAJ. Wejściówkę należy okazać w punkcie informacyjnym, gdzie zostanie ona wymieniona na opaskę. Posiadanie opaski jest warunkiem dostępu do poszczególnych stref festiwalu. 

2. Obowiązywać będą limity dostępu do poszczególnych stref festiwalowych zgodne z wytycznymi rządowymi.

3. W halach namiotowych będą udostępnione aplikatory z płynem do dezynfekcji rąk.

4. Uczestnicy wydarzenia będą proszeni o korzystanie z maseczek (zwłaszcza w halach namiotowych) oraz o zachowywanie niezbędnego dystansu.

 

Jednocześnie zapraszamy uczestników 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE do skorzystania z możliwości zaszczepienia się w szczepionkobusie, który zostanie ustawiony na parkingu Wydziału Prawa i Administracji UŚ.

 

Osoby zainteresowane tematami związanymi ze szczepieniami, pandemią COVID-19 i wpływem pandemii na społeczeństwo zapraszamy do skorzystania z następujących aktywności festiwalowych:

● Ścieżka zdalnego życia – łączącej ze sobą stanowiska pokazowe w różnych obszarach wiedzy: ich elementem wspólnych jest odnoszenie się do tematyki pandemii, zdalnego życia, zmian, które wymogła na nas pandemia itp.;

● Scena COVID Impact – jest ona zwieńczeniem Ścieżki zdalnego życia, a będzie można na niej posłuchać o starożytnych epidemiach, wpływie pandemii na naszą psychikę czy o wpływie pandemii na edukację. Jednocześnie będziemy się zastanawiać nad tym, dlaczego niektórzy z nas nie wierzą w pandemię oraz zadamy trudne pytania o szczepienia. Szczegółowy plan wydarzeń na scenie można znaleźć TUTAJ;

● „Trudne pytania o szczepienia” to tytuł rozmowy, którą dr Łukasz Lamża przeprowadzi z dr. Bartoszem Fiałkiem oraz prof. Krzysztofem Pyrciem i prof. Wojciechem Szczeklikiem. Na rozmowę zapraszamy od godz. 15.10 na Scenę COVID Impact. Uwaga! Zapraszamy do zadawania pytań do debaty w poście na Facebooku.

Nagłówek: 
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

Od 7 października na terenie plenerowego Miasta Nauki nad Rawą obowiązuje zmieniona organizacja ruchu.

 

Ponieważ na obszarze rynku w Katowicach, ulicy Teatralnej, ulicy Szkolnej, ulicy Moniuszki oraz kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach budujemy dla was plenerowe Miasto Nauki nad Rawą, konieczna jest zmiana organizacji ruchu. 

 

Planowane zmiany obejmują:
● 7.10–12.10 – wyłączenie możliwości parkowania na ulicy W. Pańki
● 8.10–11.10 – zakaz wjazdu w ulicę W. Pańki
● 9.10–11.10 – wyłączenie możliwości parkowania na ulicy Moniuszki (na odcinku od skrzyżowania z ulica Bankową do skrzyżowania z ulicą Szkolną)
● 9.10–11.10 – wyłączenie możliwości parkowania na ulicy Teatralnej
● 10.10 – zamknięcie dla ruchu ulicy Bankowej oraz ulicy Szkolnej (z wyjątkiem autobusów ZTM)

 

Postaramy się, aby wprowadzone zmiany były jak najmniej uciążliwe dla kierowców. Jednocześnie bardzo prosimy o wyrozumiałość oraz zwracanie uwagi na nowe oznakowanie pionowe i poziome.

Nagłówek: 
DARMOWY TRANSPORT ZTM 10.10
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

Przyjedź na ŚFN komunikacją miejską ZTM! I to za darmo!

Ponieważ piąta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbywa się w przestrzeni miejskiej, dla jej sprawnej i bezpiecznej organizacji konieczne będzie wprowadzenie zmian w organizacji ruchu w centrum Katowic. Dlatego najlepiej przyjechać na ŚFN komunikacją miejską Zarządu Transportu Metropolitalnego!

We współpracy z ZTM, jednym z partnerów festiwalu, przygotowaliśmy 7 000 darmowych biletów uprawniających do przejazdów środkami komunikacji w niedzielę 10 października. Bilet będzie można pobrać ze strony internetowej festiwalu od soboty 9 października – szukajcie odpowiedniego buttonu u góry strony!

Jeżeli jednak przyjeżdżasz na ŚFN samochodem, możesz go zostawić poza ścisłym centrum Katowic i skorzystać z jednego z Centrów Przesiadkowych. Korzystanie z nich jest darmowe, a komunikacja publiczna do centrum miasta jest bardzo wygodna. Centra można znaleźć w dzielnicach: Zawodzie, Brynów i Ligota. Szczegółowe informacje na temat centrów znajdują się TUTAJ.

Nagłówek: 
DOSTĘP DO PARKINGÓW MIEJSKICH 10.10
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

Parkingi w Katowicach na czas 5. ŚFN 

Wszystkie osoby, które planują korzystanie z samochodów w okresie organizacji plenerowego Miasta Nauki nad Rawą w ramach 5. ŚFN KATOWICE (10 października 2021 r.) informujemy, że na terenie miasta planowana jest zmiana organizacji ruchu. Zmiany dotyczące możliwości parkowania oraz dostępu do ulic obejmą: ulicę W. Pańki, ulicę Moniuszki (na odcinku od skrzyżowania z ulicą Bankową do skrzyżowania z ulica Szkolną), ulicę Szkolną oraz ulicę Bankową. Szczegółowe informacje o wyłączeniu możliwości parkowania oraz o zamknięciu dróg przedstawia mapa, którą można pobrać poniżej.

MAPA

 

Jeżeli musisz przyjechać do centrum Katowic samochodem, korzystaj z ogólnodostępnych parkingów, które można znaleźć m.in. na terenie Strefy Kultury (w pobliżu Międzynarodowego Centrum Kongresowego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskiego). UWAGA! Ilość miejsc jest w tym miejscu ograniczona. Zwykle w godzinach przedpołudniowych miejsca parkingowe są tu szybko zajmowane.

 

Jeżeli przyjeżdżasz samochodem, ale możesz go zostawić poza ścisłym centrum Katowic, zachęcamy do skorzystania z Centr Przesiadkowych. Korzystanie z nich jest darmowe, a komunikacja publiczna do centrum miasta jest bardzo wygodna. Centra można znaleźć w dzielnicach: Zawodzie, Brynów i Ligota. Szczegółowa lista centrów znajduje się TUTAJ.

 

Planowane zmiany obejmują:
● 7.10–12.10 – wyłączenie możliwości parkowania na ulicy W. Pańki
● 8.10–11.10 – zakaz wjazdu w ulicę W. Pańki
● 9.10–11.10 – wyłączenie możliwości parkowania na ulicy Moniuszki (na odcinku od skrzyżowania z ulica Bankową do skrzyżowania z ulicą Szkolną)
● 9.10–11.10 – wyłączenie możliwości parkowania na ulicy Teatralnej
● 10.10 – zamknięcie dla ruchu ulicy Bankowej oraz ulicy Szkolnej (z wyjątkiem autobusów ZTM)

Nagłówek: 
DOSTĘP DO FOODTRUCKÓW I JEDZENIA
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE zaspokaja przede wszystkim nieodparty głód wiedzy – niemniej nie zapominamy również o (ST)RAWIE dla ciała.

Podczas piątej edycji festiwalu posilisz się w dwóch strefach gastronomicznych – pierwsza z nich, większa, znajdzie się obok budynku UŚ przy ulicy Uniwersyteckiej 4, z kolei druga, mniejsza, umiejscowiona będzie w sąsiedztwie gmachu CINiB-y. Ponadto punkty gastronomiczne rozmieścimy nad Rawą.

Nagłówek: 
DOSTĘP DO TOALET
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

Toalety oraz pokoje dla rodziców z dzieckiem podczas 5. ŚFN KATOWICE

W kilku miejscach Miasta Nauki nad Rawą będzie można skorzystać z toalet przenośnych. Każdy z czterech punktów będzie składał się z kilku kabin WC, w tym kabin przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością oraz umywalek. Poniżej spis punktów z toaletami:
● ulica Teatralna w pobliżu Sceny River Sound
● okolice strefy gastronomicznej (ST)RAWA w pobliżu siedziby Wydziału Humanistycznego UŚ
● okolice strefy gastronomicznej (ST)RAWA w pobliżu CINIB-y
● okolice obszaru nauk Humanistyczno-Społecznych w pobliżu Wydziału Prawa i Administracji UŚ

 

Jednocześnie przypominamy, że uczestnicy 5. ŚFN KATOWICE mogą korzystać z toalet publicznych dostępnych na terenie Rynku w Katowicach.  

 

Osoby, które będą chciały skorzystać z tzw. pokoju rodzica z dzieckiem, zapraszamy do skorzystania ze specjalnie przygotowanej przestrzeni, którą udostępniamy w Strefie Rodzinnej ŚFN. Strefę znajdziecie w pobliżu obszaru przyroda, na parkingu za budynkiem rektoratu UŚ (okolice ul. Moniuszki). O dostęp do pokoju można pytać obsługę ŚFN lub w dowolnym punkcie informacyjnym.

Nagłówek: 
STREFA DOSTĘPNOŚCI
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

Strefa dostępności i pokój wyciszenia

Dla wszystkich osób, które chcą się przekonać o tym, jak wygląda rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami, zapraszamy do Strefy dostępności zlokalizowanej w pobliżu budynku Wydziału Humanistycznego UŚ na skrzyżowaniu ulic Moniuszki i Uniwersyteckiej. Będzie się tam można m.in dowiedzieć, jak na rowerach jeżdżą osoby niewidome czy jak działają pętle indukcyjne dla niesłyszących, a  także przekonać, dlaczego z perspektywy osoby poruszającej się na wózku, tak ważne jest likwidowanie barier architektonicznych. Zapraszamy także do skorzystania z oferty punktów konsultacyjnych w zakresie doradztwa osób z niepełnosprawnością, a także ogólnego doradztwa zawodowego. 

 

Dla osób, które z różnych powodów będą potrzebowały chwili wytchnienia lub odcięcia się od nadmiaru bodźców związanych z wydarzeniami festiwalowymi, przygotowaliśmy także specjalny pokój wyciszenia. Pokój powstał przede wszystkim z myślą o osobach ze spektrum autyzmu, jednak do skorzystania z niego zapraszamy wszystkich, którzy podczas 5. ŚFN KATOWICE poczują taką potrzebę. Pokój znajdziecie na terenie budynku Wydziału Humanistycznego. O jego lokalizację można zapytać pracowników festiwalu w Strefie dostępności lub w dowolnym punkcie informacyjnym ŚFN.

Nagłówek: 
CZTERY KĄTY BEZDOMNOŚCI
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

Wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności podczas 5. ŚFN KATOWICE

Problem bezdomności jest wielowymiarowy i niezwykle trudny. Bardzo często nie wiemy, jak reagować na osoby w kryzysie bezdomności. Ponieważ 5. ŚFN KATOWICE po raz pierwszy organizowany jest w przestrzeni otwartej, postanowiliśmy otworzyć się na osoby w kryzysie bezdomności. Nawiązaliśmy współpracę z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, dzięki którym uruchomimy specjalną strefę pod nazwą „Cztery kąty bezdomności”. W namiocie umiejscowionym bezpośrednio za Strefą miasta i wody przy ulicy Bankowej osoby w kryzysie bezdomności będą mogły otrzymać pomoc, a także skorzystać z różnorodnych porad. Jednocześnie na terenie festiwalu będą działać streetworkerzy, których zadaniem będzie ułatwienie kontaktu uczestników festiwalu z osobami w kryzysie bezdomności. 

Mamy świadomość, że często kontakt z osobami w kryzysie bezdomności jest trudny. Często nie wiemy, jak się wobec takich osób zachować. Właśnie dlatego liczymy na Państwa współpracę ze streetworkerami. Pamiętajmy, że osoby bezdomne są ciekawe świata jak wszyscy ludzie. Pamiętajmy, że plenerowe Miasto Nauki nad Rawą jest miejscem dla wszystkich.

Nagłówek: 
MAPA I PROGRAM FESTIWALU 10.10
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

Mapa i program festiwalu w wersji analogowej i cyfrowej

Bogactwo programowe 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE skłoniło nas do przygotowania co najmniej kilku form dostępu do informacji o wydarzeniach ŚFN. 

Opcja 1:
Program papierowy, który był dołączony do piątkowego wydania katowickiej „Gazety Wyborczej” oraz „Dziennika Zachodniego”. Program będzie można również znaleźć w katowickich lokalach oraz bezpośrednio na terenie festiwalu. Będziemy go również rozdawać w sobotę 9 października na rynku w Katowicach.

 

Opcja 2:
Strona internetowa – na naszej stronie znajdziecie program w kilku formach. Można przeglądać poszczególne aktywności, filtrując je z uwzględnieniem ich formy czy tematyki. Można również przeglądać program poszczególnych stref, scen i obszarów, wyświetlając ich harmonogram godzinowy. Zachęcamy również do oglądania informacji o aktywnościach gości specjalnych 5. ŚFN oraz do przeglądania informacji o wydarzeniach online zaplanowanych od 11 do 15 października. A co, jeśli interesuje Was szerszy przegląd wydarzeń z podziałem na miejsca i godziny? Nic prostszego! Czy widzieliście już nas harmonogram festiwalowy? Ten dla plenerowego Miasta Nauki nad Rawą 10 października dostępny jest tutaj: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/program.

 

Opcja 3:
Nasza aplikacja mobilna zawiera wszystkie możliwości opisane powyżej dostępne bezpośrednio na Waszym urządzeniu mobilnym. Aplikację można pobrać na urządzenia z Androidem ze sklepu Google Play oraz na urządzenia marki Apple.

Nagłówek: 
TELEWIZJA FESTIWALOWA
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

5. ŚFN KATOWICE na żywo i online

5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizujemy w tym roku w formie hybrydowej. Zapraszamy wszystkich chętnych do pojawienia się w plenerowym Mieście Nauki nad Rawą już w niedzielę 10 października. Przy okazji przypominamy, że w tym celu należy pobrać bezpłatną wejściówkę. Jeżeli jednak tego dnia nie będziecie mogli do nas dołączyć lub postanowicie opuścić teren festiwalu, czując jednak pewien niedosyt, to zapraszamy do naszej Telewizji Festiwalowej! 

 

10 października na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl będziecie mogli znaleźć linki do transmisji ze wszystkich scen festiwalowych, w tym do transmisji ze Sceny doliny Rawy (pełniącej funkcję sceny głównej)! 

 

Od 11 do 15 października zapraszamy z kolei do oglądania wykładów w ramach Telewizji Festiwalowej, a także do uczestniczenia w warsztatach dostępnych w ramach dwóch cykli: A oraz B. Przypominamy, że każdy dzień spotkań online poświęcony jest innemu obszarowi wiedzy: 
● poniedziałek 11.10 – przyrodzie
● wtorek 12.10 – technice
● środa 13.10 – naukom humanistyczno-społeczne
● czwartek 14.10 – naukom ścisłe
● piątek 15.10 – medycynie i zdrowiu

 

Zachęcamy do rejestracji na wykłady online! Rejestracja na ten rodzaj wydarzeń nie jest wymagana, jednak skorzystanie z tej opcji umożliwi państwu dostęp do specjalnej platformy z dodatkowymi treściami. 

 

W przypadku warsztatów online w ramach cyklu A i B od 11 do 15 października rejestracja jest obowiązkowa. Link do rejestracji można znaleźć TUTAJ.

Nagłówek: 
FESTIWAL KROK PO KROKU
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE krok po kroku

Ze względu na ogrom oferty programowej 5. ŚFN KATOWICE postanowiliśmy zebrać dla was pigułkę informacyjną o wszystkich strefach i obszarach, które udostępnimy w ramach plenerowego Miasta Nauki nad Rawą.

 

Zapraszamy w podróż, którą rozpoczniemy na rynku w Katowicach, a zakończymy w pobliżu Wydziału Prawa i Administracji UŚ!

1) Strefa miasta i wody na rynku. To strefa podzielona na dwie części – druga znajduje się w pobliżu Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ przy ulicy Bankowej. Na rynku znajdziecie m.in:
● Scenę wody (liczne interesujące wykłady! program: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/scena-wody)
● stanowisko Urzędu Miasta Katowice dotyczące celów zrównoważonego rozwoju
● stanowiska pokazowe związane z badaniami wody
● animacje dla dzieci, m.in. wodowanie statków na sztucznej Rawie
● punkt informacyjny


2) Ulica Teatralna. Znajdziecie tu m.in.:
● grę terenową Via Ad Scientiam (gra oparta o liczne zabawki wykorzystujące zjawiska fizyczne)
● przystanek końcowy/początkowy naszego systemu meleksów wożących osoby zainteresowane po terenie wydarzenia
● Scenę River Sound – jedną z najważniejszych scen festiwalowych; tu 9 października odbędzie się uroczysta Gala otwierająca 5. ŚFN KATOWICE, a 10 października spotkacie gości festiwalu i posłuchacie wybranych koncertów (zobacz pełny program tej sceny)
● plaża Rawa – miejsce w pobliżu inkubatora Rawa INK. Na naszej plaży będziecie mogli skorzystać z mebli chilloutowych oraz napić się kawy 


3) Strefa dostępności. Znajduje się bezpośrednio przed wejściem do Wydziału Humanistycznego UŚ od strony skrzyżowania ulic Moniuszki i Uniwersyteckiej. Znajdziecie tu m.in.:
● poradnictwo zawodowe
● stanowiska pokazowe informujące o życiu osób z niepełnosprawnością
● pokój wyciszenia 
● punkt informacyjny


4) Obszar sztuki. Podzielony pomiędzy kilka lokalizacji, m.in. siedzibę Wydziału Humanistycznego przy ulicy Uniwersyteckiej, CINIB-ę (gmach biblioteki) oraz Wydział Prawa i Administracji UŚ. Pomiędzy poszczególnymi punktami prowadzi was Ścieżka sztuki, którą można znaleźć na naszej festiwalowej mapie. W obszarze znajdziecie:
● wystawy
● artystów i ich instalacje
● wiele inspiracji :)


5) Strefa OFF Science to królestwo garażowych wynalazców i ich dzieł. W tym roku zapraszamy do oglądania prac zgłoszonych do konkursu nieopodal Instytutu Chemii Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ przy ulicy Szkolnej. Znajdziecie tam:
● garażowe wynalazki zaprezentowane w prawdziwych garażach
● inspirujących ludzi, którzy przygotowują ciekawe rozwiązania rzeczywistych problemów
● głosowanie publiczności na najlepszy wynalazek
● punkt informacyjny


6) (ST)RAWA to nasza strefa gastronomiczna, którą podzieliliśmy na kilka punktów. Dwa największe znajdziecie na parkingu pomiędzy Wydziałem Humanistycznym a budynkiem rektoratu UŚ oraz za budynkiem CINIB-y. Dodatkowo na terenie festiwalu działać będzie kilka mniejszych punktów gastronomicznych.


7) Obszar i scena przyrody oraz strefa i scena rodzinna. Znajdziecie tam:
● pokazy
● wykłady (zobacz program sceny przyrody, zobacz program sceny rodzinnej)
● animacje i warsztaty dla dzieci 


8) Drzewo opowieści – wspólny projekt Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz Festiwalu Słowa im. J. Pilcha w Wiśle. Plan wydarzeń w tym miejscu znajdziecie TUTAJ.  W tym miejscu czekają na Was:
● goście specjalni festiwalu czytający twórczość Stanisława Lema
● wykłady


9) Ulica Bankowa pomiędzy rektoratem UŚ a Wydziałem Nauk Społecznych UŚ. Znajdziecie tutaj:
● Strefę Stanisława Lema
● Scenę Lema (zobacz program tej sceny)
● Mobilne stanowisko Planetarium Śląskiego
● Przystanek Nauka im. Marii Skłodowskiej Curie, gdzie będzie można porozmawiać twarzą w twarz z naszymi festiwalowymi gośćmi (zobacz program tego przystanku)
● dwa punkty informacyjne


10) Okolice CINIB-y (Centrum Informacji i Biblioteka Akademicka Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego). Znajdziecie tutaj:
● Scenę doliny Rawy (scena główna), na której czekają was spotkania z gośćmi specjalnymi 5. ŚFN KATOWICE, a wieczorem występ Artura Andrusa (zobacz program tej sceny)
● Obszar i scenę techniki (zobacz program tej sceny)
● Obszar i scenę Nauk Ścisłych (zobacz program tej sceny)
● Scenę CINIBA dostępną w budynku biblioteki (zobacz program tej sceny
● Scenę COVID Impact, na której będziemy poruszać tematy związane z pandemią i zdalnym życiem (zobacz program tej sceny
● stanowiska partnerów, m.in. Gornośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii czy stanowisko „Zielone Śląskie” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
● kawiarnię Radia 357, które będzie prowadziło audycję na żywo z terenu festiwalu
● centralny punkt informacyjny


11) Strefa warsztatów pomiędzy CINIB-ą a Wydziałem Prawa i Administracji UŚ. Znajdziecie tu kilka namiotów warsztatowych –  na wydarzenia w tym miejscu obowiązuje rejestracja dostępna TUTAJ: Lista namiotów warsztatowych wraz ich programem:
● Merkury (zobacz program tego namiotu)
● Wenus (zobacz program tego namiotu)
● Ziemia (zobacz program tego namiotu)
● Mars (zobacz program tego namiotu)
● Jowisz (zobacz program tego namiotu)


12) Parking Wydziału Prawa i Administracji to miejsce, w którym znajdziesz kilka interesujących pojazdów:
● naukobus PGNIG z licznymi eksperymentami
● szczepionkobus z możliwością zaszczepienia się przeciwko COVID-19
● wóz strażacki
● punkt informacyjny


13) Tzw. „drugi brzeg Rawy” od strony ulic Pawła, Wodnej, Górniczej oraz od Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ przy ulicy Bankowej. Znajdziesz tutaj:
● Obszar i scenę nauk humanistyczno-społecznych (zobacz program tej sceny
● strefę sportu „Śląsk się rusza”
● Akademicką strefę książki i filmu, gdzie znajdziesz wydawnictwa uczelni organizujących ŚFN, a także kino festiwalowe i księgarnię
● Obszar i scenę medycyna i zdrowie (zobacz program tej sceny)
● Strefę miasta i wody (to jej druga odsłona)
● Scenę miasta, która będzie rozłożona pomiędzy dwoma brzegami Rawy (zobacz program tej sceny

Nagłówek: 
DARMOWY TRANSPORT PO TERENIE FESTIWALU 10.10
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

Wiemy, że teren festiwalu w tym roku jest wyjątkowo rozległy – obejmuje odcinek o długości ok. 1 km!

Dlatego też, aby ułatwić Wam poruszanie się między różnymi festiwalowymi atrakcjami, na trasie ulica Teatralna – ulica Moniuszki – ulica W. Pańki – ulica J. Dudy-Gracza kursować będzie pięć meleksów, z których będzie można skorzystać za darmo.

Nagłówek: 
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA FESTIWAL W PLENERZE
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

Zorganizujemy dla Was plenerowe Miasto Nauki nad Rawą niezależnie od pogody.

W związku z tym trzeba być przygotowanym na różne jej warianty, tym bardziej że mamy już jesień. Choć większość atrakcji zostanie ulokowana w zbudowanych na tę okazję halach namiotowych, warto mieć ze sobą parasol, cieplejsze ubranie i okulary przeciwsłoneczne.

 

Teren festiwalu to blisko 1 km wzdłuż brzegów Rawy – zadbaj o wygodne obuwie i małe obciążenie. Z uwagi na ilość uczestników rekomendujemy pozostawienie rowerów oraz hulajnóg przed wejściem. Dostępne będą parkingi rowerowe, pamiętaj jednak żeby zabrać ze sobą blokadę! Rowerki dziecięce będą dopuszczalne wyłącznie pod okiem dorosłych będą dopuszczalne, ale wyłącznie na terenie otwartym (nie w halach!). Na terenie festiwalu należy poruszać się pieszo lub z użyciem oferowanego transportu bezpłatnego.

 

Jeśli chcesz przyjść na festiwal z psem – zadbaj o jego dobre samopoczucie i unikaj tłoku, który mógłby wywołać stres u Twojego pupila oraz innych uczestników festiwalu. Koniecznie zaopatrz się w woreczki do sprzątania! 

Nagłówek: 
PIJ WODĘ!
Stan domyślny: 
Zamknięte
Zawartość: 
Treść: 

Na terenie festiwalu znajdziesz stanowisko z wodą pitną, którą każdy będziesz mógł nalać do swojego bidonu, butelki czy kubka. 

Dzięki temu wspólnie będziemy mogli zadbać o nawodnienie organizmu podczas dłuższego pobytu nad Rawą. Zatroszczymy się także o środowisko, korzystając z pojemników wielokrotnego użytku.

Accordion mode: 
Tylko jedna zakładka otwarta jednocześnie
Konfiguracja bloku: 
Widoczność: 
Widoczny
Nazwa (niewidoczna na stronie): 
Najważniejsze informacje

Nazwa użytkownika