#NaukoweWyzwanieŚFN – zbuduj z rodziną domową maszynę Goldberga!

Podejmij pierwsze #NaukoweWyzwanieŚFN, którym jest stworzenie samodzielnie działającej maszyny! Swoje propozycje możecie przysyłać do 31 maja!

Zaproś całą rodzinę do wspólnej zabawy – wraz z rodzicami, rodzeństwem i pozostałymi domownikami zbuduj niepowtarzalną maszynę, która po uruchomieniu będzie działać samodzielnie, w wyniku ciągu przyczynowo-skutkowego zjawisk i procesów fizycznych.

Jak wielka ma być maszyna? Z czego ją zbudować? Pozostawiamy w tych kwestiach pełną dowolność – jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia! Może to być konstrukcja zarówno niewielka, jak i bardziej rozległa. Może być zaprezentowana na tablicy, planszy lub ramie, z wykorzystaniem tektury z pudeł. Możesz wykorzystać do jej stworzenia artykuły biurowe (zeszyty, kredki, kleje, pisaki, plastelinę, taśmy klejące itp.), książki, zabawki (m.in. samochody, piłki, kulki, klocki, kolejki, tory, elementy z gier planszowych, karty), przyrządy kuchenne (np. patelnie, garnki, wałki, chochle, kubki...), narzędzia (młotki, gwoździe, taśmy izolacyjne, śrubokręty itp.), niezliczone ilości wężyków, sznurków i gumek recepturek… słowem – wszystko, co tylko masz pod ręką! 

Jeśli potrzebujesz inspiracji, zajrzyj do filmiku:

Zasady wyzwania są proste:

  • nakręć krótki filmik (do 90 s.), na którym pokażesz działanie maszyny. Pamiętaj, by pojawił się na nim napis #NaukoweWyzwanieŚFN;
  • prześlij nam filmik na adres sfn@us.edu.pl z tytułem #NaukoweWyzwanieŚFN do 31.05.2020 r.

Filmy opublikujemy na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl oraz na fanpage’u ŚFN. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone!

Życzymy dobrej zabawy i czekamy na Wasze materiały!

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: