Podczas tegorocznej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice czeka nas wiele niespodzianek. Przygotowaliśmy m.in. trzy strefy specjalne – Strefę Gamingu, Strefę AI oraz Strefę Kosmosu. Sprawdźcie, jakie atrakcje w nich znajdziecie!
Ósma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice odbędzie się już w dniach 7–9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W trakcie trzech festiwalowych dni będziecie mieli okazję do udziału w niemal tysiącu aktywnościach naukowych! Część z nich odbywać się będzie w nowych strefach specjalnych, w ramach których poruszymy zagadnienia związane z gamingiem, sztuczną inteligencją oraz przestrzenią kosmiczną.
Wejdź do świata gier w Strefie Gamingu
W trakcie 8. ŚFN Katowice uruchomimy Strefę Gamingu, której koordynatorami są naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – dr hab. Michał Kłosiński, prof. UŚ oraz dr Joanna Mercik. Strefa Gamingu odkryje przed Wami tajemnice świata gier wideo i planszowych. Wspólnie zagramy w wybrane tytuły i wybierzemy się w podróż po fantastycznych, multimedialnych krainach stworzonych przez twórców gier.
Dzięki aktywnościom przygotowanym w Strefie Gamingu dowiecie się m.in., jakie technologie i rozwiązania stoją za powstawaniem gier wideo i planszówek, jak można wykorzystywać gry do edukacji oraz mnóstwo innych ciekawostek, które z pewnością zainteresują nie tylko zapalonych fanów gamingu.
W Strefie Gamingu czekają na Was wyjątkowe stanowiska pokazowe:
● Plac Planszówek – rotacyjne stanowisko, gdzie każdego dnia Festiwalu znajdziecie inne gry planszowe;
● Gry wideo i rzeczywistość wirtualna – zobaczycie modelowanie 3D oraz rozmaite sposoby tworzenia światów w grach;
● Proces tworzenia modelu postaci do gry komputerowej – przekonacie się, jak wygląda proces kreowania bohaterów gier wideo;
● Salon gier sterowany ruchem oczu i głową – będziecie mogli wziąć udział w unikalnym doświadczeniu w świecie gier, bez sterowania myszką lub klawiaturą!
W Strefie Gamingu spotkacie również wyjątkowych gości z branży gamedev oraz edukatorów i pedagogów wykorzystujących gry w kształceniu, takich jak dr Krzysztof M. Maj, Mateusz Witczak, dr Wacław Kulczykowski czy dr Bartłomiej Kluska.
Partnerem Strefy Gamingu i Sceny Strefy Gamingu jest Urząd Miasta Katowice.
Zmierz się ze sztuczną inteligencją w Strefie AI
Czy sztuczne sieci neuronowe są mądrzejsze od człowieka? Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? A może nas od niej uwolni? Odpowiemy na te i inne pytania, zgłębiając wiedzę na temat technologii AI w Strefie AI, której koordynatorem jest badaczka mediów, technologii i kultury z Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Anna Maj, prof. UŚ. Partnerem Strefy AI jest Ars Electronica Linz – innowacyjna austriacka instytucja badawczo-artystyczno-edukacyjna, działająca na pograniczu sztuki, technologii i społeczeństwa.
W przestrzeni pokazowej Strefy AI, dzięki pracom i pokazom z zakresu art&science:
● zobaczycie, jak myślą sieci neuronowe i jak się mylą – dzięki niezwykłej instalacji Ars Electronica Futurelab „CNN – Object detection – This is where the AI fails”;
● będziecie sami trenować sieć neuronową oraz sprawdzicie, co i jak widzi – dzięki instalacji pioniera sztuki AI, Memo Aktena, „Learning to See: Gloomy Sunday”;
● dowiecie się, co łączy pracę przymusową i pracę dzieci, cenne surowce i metale ziem rzadkich, branżę IT i użytkownika asystenta głosowego Amazon Echo lub smartfona – dzięki wielkoformatowej mapie Kate Crawford i Vladana Jolera „Anatomy of an AI”;
● zobaczycie prace pioniera sztuki mediów i sztuki AI, Maurice’a Benayouna, rozważające pojedynek i dialog między człowiekiem i maszyną;
● zbadacie, jak działają wiralowe deep fake wykorzystujące AI – dzięki pracy Martyny Marciniak „Anatomy of Non-Fact”, analizującej przypadek papieża Franciszka w kurtce Balenciagi;
● będziecie mogli tworzyć potwory, grając w grę, która pokaże siłę AI i zjawiska hate speech w sieci – dzięki instalacji „Ephemera” Jiayanga Huanga;
● wcielicie się w pianistę-kaligrafia w ramach instalacji interaktywnej „Ink Sonata” Jiaqi Shi i zobaczycie piękno emocji tkwiące w muzyce – uwidocznione w wizualizacjach dzięki AI, która pozwala na dialog kulturom Wschodu i Zachodu;
● poznacie podstawy uczenia maszynowego, zasady budowania interfejsów oraz zasady działania inteligentnego domu i fabryki;
● a do tego na stanowiskach w Strefie będziecie mogli programować różne roboty, inteligentne urządzenia Internetu Rzeczy i smart home… a nawet zaprogramujecie genom!
Na Scenie AI spotkacie badaczy i praktyków, którzy poprowadzą wykłady i wezmą udział w dyskusjach na temat sztucznej inteligencji w nauce, sztuce, medycynie, edukacji i projektowaniu przyszłości, etyce i obszarach ryzyka, ekonomii i prawie, biznesie i dizajnie, a także wiedzy i społeczeństwie. Spotkacie tu ekspertów AI z różnych dziedzin, m.in. inżynierów, informatyków, astrofizyków, matematyków, kulturoznawców, medioznawców, socjologów, psychologów, filozofów techniki i ekonomistów, a także przedstawicieli biznesu AI oraz artystów i dizajnerów, którzy zajmują się sztuką AI i projektowaniem interakcji człowieka ze sztuczną inteligencją.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prof. Horst Hörtner, prof. Derrick de Kerckhove, prof. Cosimo Accoto, prof. Maurice Benayoun, prof. Ryszard Tadeusiewicz, Sebastian Kondracki, dr hab. Jacek Pyżalski prof. UAM czy Mateusz Chrobok. Razem z nimi przyjrzymy się, jak sztuczna inteligencja zmienia świat wokół nas, a także przekonamy się, czego powinniśmy się nauczyć i jak musimy się zmienić.
Partnerami Strefy AI i Sceny Strefy AI są PKO Bank Polski, Ars Electronica Linz oraz Wikimedia Polska.
Gwiazdy i planety na wyciągnięcie ręki w Strefie Kosmosu
Wybierzcie się z nami w międzyplanetarną podróż po najdalszych zakamarkach kosmosu! Kolejną ze stref specjalnych, które przygotowaliśmy dla Was na 8. ŚFN Katowice, jest Strefa Kosmosu. Dowiecie się w niej mnóstwa ciekawych rzeczy o najnowszych technologiach i odkryciach w tej dziedzinie. Koordynatorami strefy są dr Milena Ratajczak i Jan Pomierny.
W Strefie Kosmosu Wszechświat zbliży się na wyciągnięcie ręki! Będziecie mogli m.in. odwiedzić Jowisza, czyli największą planetę w Układzie Słonecznym, oraz zobaczyć z bliska łaziki marsjańskie. Twórcy strefy zaplanowali dla Was mnóstwo angażujących aktywności i stanowisk pokazowych. W przygotowanej w Strefie Kosmosu przestrzeni warsztatowej zbudujecie m.in. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba z klocków Lego oraz kosmiczne rakiety z papieru.
Na Scenie Twardowskiego posłuchacie wyjątkowych gości związanych z naukami o przestrzeni kosmicznej, którzy opowiedzą m.in. o poszukiwaniu życia na Marsie oraz trwających i przyszłych misjach kosmicznych. Strefa Kosmosu to niepowtarzalna okazja do spotkania takich postaci jak astrobiolog prof. Lewis Dartnell oraz historyk, filozof nauki i biolog molekularny Samuel McKee.
W ramach Sceny Twardowskiego będziemy również celebrować 150. rocznicę urodzin Jerzego Żuławskiego – prekursora polskiej literatury fantastycznonaukowej i autora trylogii księżycowej.
Partnerem Strefy Kosmosu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Weź udział w 8. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice!
Przypominamy, że trwa rejestracja na 8. ŚFN Katowice! Aby wziąć udział w Festiwalu, należy zarejestrować się na wydarzenie i pobrać bezpłatną wejściówkę (indywidualną lub dla grupy zorganizowanej).
Bezpłatna wejściówka pozwala na skorzystanie z większości aktywności podczas Festiwalu. Wybrane sceny, warsztaty i część wykładów objęte są dodatkowymi zapisami z uwagi na konieczność wprowadzenia limitu miejsc. Formularze rejestracyjne znajdziecie w zakładce „Zarejestruj się na 8. ŚFN”.
Informacje o aktywnościach, które odbędą się w ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, są dostępne w zakładce „Program Festiwalu”.
Dołączcie do wydarzenia na Facebooku i bądźcie z nami w dniach 7–9 grudnia!