O Sienkiewiczu i o Europie, czyli webinarium prof. R. Koziołka

Tym razem podczas wieczornego środowego webinarium głos zabierze prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dyrektor generalny ŚFN i prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. kształcenia i studentów. Jego wystąpienie zatytułowane będzie – jak na wybitnego znawcę twórczości Henryka Sienkiewicza przystało – „Sienkiewicz i porwana Europa”.

Link do wydarzenia na Facebooku dostępny jest TUTAJ.

Prof. Ryszard Koziołek jest literaturoznawcą, eseistą, pracownikiem Instytutu Literaturoznawstwa UŚ. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za książkę Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy. Wydał również prace Zdobyć historię. Problem przedstawienia w „Twarzy księżyca” Teodora Parnickiego (1999) i Znakowanie trawy albo praktyki filologii (2011), opracował edycję powieści Tylko Beatrycze Teodora Parnickiego w serii „Biblioteka Narodowa (2004)”. W latach 2012–2015 byłem członkiem jury Nagrody Literackiej Nike. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. W 2016 jego książka Dobrze się myśli literaturą została uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim. W 2017 roku otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Link do nagrania pojawi się w środę 6 maja o godz. 20.00.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Podczas ostatniej edycji zaproponowano kilkaset atrakcji naukowych, a wśród nich: 215 stanowiska pokazowe, 165 wykładów i 133 warsztatów, ponad 152 różnorodnych wydarzeń na 6 scenach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Za prezentowanie różnych oblicz nauki odpowiedzialnych było ponad 2200 wystawców i 330 prelegentów. 4. edycję ŚFN odwiedziło w ciągu dwóch dni w MCK ponad 50 tysięcy uczestników, a 38 300 odbiorców oglądało transmisje online. Dotychczasowe edycje przyciągnęły już ponad 150 tysięcy osób.

Zapraszamy do obejrzenia filmowego podsumowania 4. ŚFN KATOWICE:

#Zostańwdomu i zobacz, że #naukajestbliżej.

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: