Jesteś tutaj

O festiwalu

Kiedy w 2016 roku organizowaliśmy pierwszą edycję Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, nawet najwięksi optymiści w naszym gronie nie przypuszczali, w jak szybkim tempie festiwal rozrośnie się i osiągnie europejski poziom organizacji. ŚFN to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie – pięć dotychczasowych edycji zobaczyło z bliska 185 tysięcy osób!

Co roku na program festiwalu składają się setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Przestrzeń festiwalowa podzielona jest na sześć stref poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także strefy specjalne.

Naszym festiwalowym domem jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – to właśnie tam przeprowadziliśmy pierwsze cztery odsłony ŚFN. Niestety niepewność wynikająca z pandemicznej rzeczywistości wpłynęła na zmianę lokalizacji piątej edycji ŚFN KATOWICE – w 2021 roku opuściliśmy gmach MCK i przygotowaliśmy festiwal w zupełnie nowej formule, aranżując Miasto Nauki nad rzeką Rawą, do którego zaprosiliśmy festiwalową publiczność w niedzielę 11 października. 

W tym roku wracamy do Międzynarodowego Centrum Kongresowego – szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się od 3 do 5 grudnia. Będzie ona jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach przygotowań stolicy województwa śląskiego do pełnienia funkcji Europejskiego Miasta Nauki w roku 2024 – ten prestiżowy tytuł przyznało Katowicom Stowarzyszenie EuroScience.

Od początku zależało nam, aby z roku na roku ŚFN stawał się wydarzeniem o coraz bardziej międzynarodowym charakterze, dlatego też do udziału w festiwalu zapraszamy naukowców i popularyzatorów nauki z zagranicy, a także odwiedzamy zagraniczne festiwale nauki i nawiązujemy z nimi współpracę. 

Śląski Festiwal Nauki jest członkiem sieci European Science Engagement Association (EUSEA), w ramach której jest promowany. ŚFN został wyróżniony „Złotą różą”, czyli pierwszą nagrodą dla najlepszej akcji marketingowej wśród wydarzeń popularnonaukowych podczas konferencji EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education), triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki 2020 organizowanym przez serwis „Nauka w Polsce” PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także został laureatem nagrody SuperMarka – Śląskie przyznawanej przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach.


6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE i Expo Festiwali Nauki dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Dofinansowanie 900 000 zł. Całkowita wartość 1 962 400 zł.

Polski
Edycja: 

Nazwa użytkownika