OFF i POP, czyli festiwalowe konkursy

Jako organizatorzy Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE cieszymy się bardzo, że dużą popularnością cieszą się konkursy towarzyszące ŚFN – OFF Science, czyli Przegląd Garażowych Wynalazków zyskał już własną renomę, a debiutujący podczas czwartej edycji POP Science z miejsca zyskał przychylność festiwalowej publiczności. Dziś przypominamy, o co chodzi w obu inicjatywach i kto okazał się w nich najlepszy w styczniu tego roku (materiał ukazał się także w specjalnym numerze Magazynu „Suplement” poświęconym czwartej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE).

Konkurs OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazków

Śląski Festiwalu Nauki KATOWICE niezmiennie promuje specyficzną kulturę techniczną, która zajmuje wyjątkowo ważne miejsce w technicznej tradycji Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. W tym celu już po raz trzeci zorganizowany został konkurs OFF Science. Wynalazcy amatorzy zaprezentowali autorskie konstrukcje, pomysły i koncepcje w swojej strefie podczas pierwszego dnia Festiwalu.

Spośród 11 wynalazków zwycięzcy zostali wyłonieni w 3 kategoriach. Przed rozpoczęciem Festiwalu w internetowym plebiscycie swoje głosy oddawali czytelnicy „Dziennika Zachodniego”. Werdykt w kolejnej kategorii należał do zgromadzonej w MCK publiczności, która na własne oczy mogła zobaczyć zgłoszone prace, a następnie wskazać najlepszy poprzez wrzucenie do szklanej urny piłeczki pingpongowej. Wśród odwiedzających strefę OFF Science można było także dostrzec członków Komisji Konkursowej (w składzie: Arkadiusz Gorzawski, Łukasz Lamża, Wiktor Niedzicki oraz Tomasz Rożek), którzy decyzję o przyznaniu nagrody podjęli po burzliwych obradach.

LAUREACI KONKURSU OFF SCIENCE:

  • Nagroda Komisji Konkursowej – Oskar Makowski (Innowacyjny model biodegradacji odpadów styropianowych przy użyciu larw Zophobas morio)
  • Nagroda Publiczności Festiwalowej – Kamil Kaliński, Tomasz Płóciennik i Filip Tomczyk (Robot humanoidalny NEO)
  • Nagroda Czytelników „Dziennika Zachodniego” – Adam Dobek i Dariusz Dobek (Rower elektryczny)

Konkurs POP Science

W ramach ŚFN KATOWICE po raz pierwszy odbył się skierowany do popularyzatorów nauki konkurs POP Science. Celem inicjatywy jest wyróżnienie osób i projektów, które w znaczący sposób pomagają w dotarciu do wiedzy naukowej i popularnonaukowej jak najszerszemu gronu odbiorców.

W pierwszym etapie konkursu każdy można zgłosić swoich kandydatów w odpowiednich kategoriach. Spośród 65 zgłoszeń jury konkursowe nominowało po 6 osób/inicjatyw w każdej z kategorii. Laureatów wybrali internauci, oddając swoje głosy za pośrednictwem strony internetowej ŚFN. Zainteresowanie konkursem było ogromne – łącznie oddano aż 20 586 głosów.

LAUREACI KONKURSU POP SCIENCE:

W kategoriach ogólnopolskich:

  • wideoblog: „Uwaga! Naukowy Bełkot” (kanał Dawida Myśliwca)
  • blog lub strona internetowa: „Crazy Nauka” (blog Aleksandry i Piotra Stanisławskich)
  • podcast lub audycja radiowa: „Homo Science” (audycja Aleksandry i Piotra Stanisławskich)

W kategoriach lokalnych (na terenie województwa śląskiego):

  • myśl globalnie, działaj lokalnie – naukowiec lub/i wykładowca akademicki: prof. dr hab. Piotr Skubała
  • myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkaniec województwa śląskiego: dr Ryszard Kulik

 

Piotr Kaszuba

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: