W ramach 8. ŚFN po raz kolejny zapraszamy do strefy OFF Science, w której udostępnione zostaną wynalazki zgłoszone w tegorocznej edycji konkursu. Odwiedzający będą mogli z bliska przyjrzeć się pomysłowym projektom, porozmawiać z ich twórcami, a także wysłuchać, jakie były ich inspiracje oraz zastosowane metody i rozwiązania techniczne.
Uczestnicy
W finale konkursu zmierzą się autorzy sześciu wynalazków (wg kolejności zgłoszeń):
◼️ Wielkoformatowa obrabiarka CNC (Antoni Ciesielski)
◼️ AiBach (Paweł Obsadny)
◼️ Brudełkomierz (Marcin Łukomski)
◼️ Pomóż! Uratuj psiaka (Emilia Szweda, Maja Szweda, Juliusz Szweda)
◼️ FIT – Forma Inspiracja Trening (Sławomir Surowiec, Małgorzata Ostrowska, Julia Szerszeń, Karol Czekaj, Julian Kowalski)
◼️ Busiarznik – bagażnik do przewozu rowerów (Michał Nawrocki, Fabian Gabzdyl)
Nagrody
Dla laureatek bądź laureatów konkursu przewidujemy nagrody pieniężne w trzech kategoriach:
Nagroda Komisji Konkursowej,
Nagroda Publiczności Festiwalowej,
Nagroda Internautów.
Serdecznie zachęcamy do oddania głosu na swojego faworyta w ostatniej z kategorii do 8 grudnia (niedziela) do godz. 10:00.
O konkursie
Przegląd Garażowych Wynalazków OFF Science jest wyjątkową częścią programu Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Co roku spotyka się z dużym zainteresowaniem festiwalowej publiczności oraz wynalazców-amatorów, do których jest kierowany.
Celem przyznania nagrody OFF Science jest docenienie młodych twórców oraz ich innowacyjnej działalności, w ramach której konstruują autorskie wynalazki i rozwiązania techniczne. Projekty tworzone przez uczestników to niejednokrotnie genialne, oryginalne i pomysłowe koncepcje, dające szansę na poprawę warunków życia mieszkańców regionu. Co więcej, poprzez stawianie ważnych pytań i odkrywanie nowych rozwiązań aktualnych problemów nie tylko pobudzają kreatywność, ale także poszerzają możliwości i dokonania w zakresie różnych dziedzin nauki. Konkurs pomaga również wynalazcom dostrzec potencjał własnych odkryć oraz wspiera ich w stawianiu pierwszych kroków w naukowym świecie.
OFF Science realizuje misję ŚFN – rozwijając zainteresowanie twórczymi projektami i nowoczesnymi odkryciami, udowadnia, jak wielki wpływ ma nauka na nasze codzienne życie w śląskiej aglomeracji. Pokazuje niezaprzeczalną wartość badań naukowych oraz cennych korzyści, jakie niesie za sobą zdobyta w ich wyniku wiedza.
Partnerem konkursu OFF Science jest Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), Urząd Patentowy RP oraz Polska Izba Rzeczników Patentowych, która ufunduje nagrodę specjalną.