Na zbliżającą się ósmą edycję Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice przygotowaliśmy wiele nowości, wśród których znalazły się aż trzy nowe strefy specjalne. Jedną z nich jest Strefa AI, gdzie spotkamy badaczy i praktyków prowadzących wykłady i biorących udział w dyskusjach na temat obecności sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach nauki i sztuki. Razem z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się, jak AI zmienia świat wokół nas – porozmawiamy m.in. o tym, jakie będą następstwa dalszego rozwoju technologii oraz czego powinniśmy się jeszcze nauczyć o interakcji człowieka z maszyną.
Wśród gości polskich, którzy pojawią się w Strefie AI, znaleźli się m.in.:
● prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz – informatyk, automatyk i biocybernetyk, profesor oraz trzykrotnie wybrany rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Członek rzeczywisty PAN, w latach 2010–2015 prezes Krakowskiego Oddziału PAN. Jest doktorem honoris causa 15 uczelni, popularyzatorem nauki oraz autorem wielu publikacji naukowych, monografii i książek.
● prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski – profesor na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest inicjatorem, kierownikiem i realizatorem ponad 60 projektów badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w tym prestiżowych programów, m.in. EU Kids Online oraz Lights4Violence (Horyzont 2020). Autor licznych publikacji, w tym pierwszej polskiej monografii naukowej o cyberprzemocy.
● Rafał Charłampowicz – tester, konsultant i instruktor, od ponad 20 lat zajmujący się zawodowo technologiami asystującymi i dostępnością cyfrową. Pracuje w australijskiej firmie AccessibilityOz oraz Credit Agricole Bank Polska. Szczególnie interesuje się pomocami w orientacji przestrzennej i rozwiązaniami technicznymi ułatwiającymi niewidomym dostęp do sztuki i rozrywki.
● dr hab. Piotr Siuda – profesor na Wydziale Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Interesuje się społecznymi aspektami internetu, groznawstwem i wykorzystaniem AI w działalności badawczej. Jest członkiem The Association of Internet Researchers, prowadzi ponadto projekt Narodowego Centrum Nauki OPUS 22 pt. „Sieci kłącza, obieg znaczeń i treści oraz konteksty offline internetowego handlu narkotykami”.
● Sebastian Kondracki – ekspert ds. transformacji cyfrowej, zwłaszcza w obszarze procesów innowacyjnych i sztucznej inteligencji. Szef innowacji Deviniti.com – jednej z najdynamiczniej rozwijających się firm tworzących oprogramowanie w Polsce. Specjalizuje się w obszarze dużych modeli językowych (LLM), a także wykorzystaniu generatywnych systemów AI w biznesie.
● Mateusz Chrobok – twórca kanału na YouTubie, na którym dzieli się swoim doświadczeniem w pracy w działach Research & Development. W publikowanych materiałach porusza tematykę tworzenia startupów, podejmowania kluczowych decyzji oraz budowania produktów i weryfikacji ich zasadności. Opowiada także o nowych technologiach związanych ze sztuczną inteligencją (m.in. explainable AI), które mogą wpłynąć na ich adaptację w życiu codziennym.
● dr Karol Jędrasiak – akademik, nauczyciel i manager, autor ponad 80 publikacji naukowych. Jest specjalistą m.in. w dziedzinie wizji komputerowej, rzeczywistości wirtualnej i narzędzi sztucznej inteligencji. Obecnie zajmuje stanowisko koordynatora NATO DEEP eAcademy VR i uczestniczy w tworzeniu globalnej inicjatywy mającej na celu standaryzację wykorzystania nowych technologii w edukacji – GETES.
Z kolei spośród gości zagranicznych w Strefie AI pojawią się m.in.:
● Cosimo Accoto – filozof technologii, pracownik naukowy i stypendysta (MIT Boston), adiunkt (UNIMORE), doradca i instruktor start-upów. Jest autorem cenionej trylogii filozoficznej na temat cywilizacji cyfrowej. Ponadto projektuje i wdraża innowacyjne laboratoria philtech (laboratoria filozofii inżynierii) dla instytucji, stowarzyszeń i firm. Jego obecne zainteresowania badawcze to m.in. filozofia kodu i kodowania, automatyzacja robotów, teorie sztucznej inteligencji czy obliczenia kwantowe.
● Maria Pia Rossignaud – starsza wiceprezes Osservatorio TuttiMedia – wydawcy pierwszego włoskiego magazynu o kulturze cyfrowej „Media Duemila”, ekspertka dziennikarska w dziedzinie technologii stosowanych w mediach i społeczeństwie. Jest jednym z 25 ekspertów cyfrowych Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Włoszech. Zasiada ponadto w zarządzie „Stati Generali delle donne” i jest zaangażowana w GTWN (Global Telecom Women's Network).
● Maurice Benayoun – znany także jako 莫奔 MoBen, pionier sztuki mediów, teoretyk, kurator, profesor w Hongkongu i Paryżu. Wyróżniony ponad 20 międzynarodowymi nagrodami – od Ars Electronica Golden Nica po Siggraph. Jego prace, swobodnie przekraczające granice mediów (od wirtualnej rzeczywistości po wielkoskalowe instalacje sztuki publicznej), były wystawiane w najważniejszych międzynarodowych muzeach w ponad 30 krajach na całym świecie.
● prof. Horst Hörtner – wybitny artysta medialny, badacz specjalizujący się w interakcji człowiek-maszyna. Posiada kilka patentów w tej dziedzinie, w szczególności na technologie związane z lotami roju dronów (plenerowe pokazy dronów „Spaxels”). Jego praca w roli menedżera, artysty, technika i autora koncentruje się na przyszłych interfejsach mieszczących się pomiędzy sztuką, (techno)nauką i społeczeństwem.
● prof. Derrick de Kerckhove – jeden z najbardziej znaczących badaczy na świecie w dziedzinie nowych mediów, relacji społeczeństwa, kultury i technologii (STS). Wieloletni dyrektor McLuhan Center for Culture and Technology założonego przez Marshalla McLuhana na University of Toronto. Obecnie, z pomocą Small Language Model „Derrick”, rozwija projekt Personal Cognitive Capital, który zaprezentuje na 8. ŚFN.
● prof. Tiziano Margiotta – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Lecce i Bolonii w dziedzinie metodologii i technik komunikacji, profesor wizytujący na Uniwersytecie Shenyang oraz w Heilongjiang Sanjiang Arts Vocational College. Jest członkiem Komitetu Naukowego Sztuki i Sztucznej Inteligencji obejmującego Centralną Akademię Sztuk Pięknych (Pekin, Chiny), Uniwersytet Minas Gerais (Brazylia) oraz Akademię Sztuk Pięknych w Lecce (Włochy).
● dr Wolfgang Muench – artysta medialny, pedagog sztuki, dziekan ds. nauki, nauczania i badań w LASALLE College of the Arts, University of the Arts Singapore. W swoich badaniach skupia się na kwestiach związanych ze społeczno-kulturowym wpływem technologii medialnych oraz interfejsów człowiek-komputer. Jego interaktywne prace (m.in. „Bubbles” i „Small Fish”) były pokazywane na międzynarodowych wystawach i festiwalach sztuki mediów w Europie, Ameryce i Azji.
Partnerami Strefy AI i Sceny Strefy AI są PKO Bank Polski, Ars Electronica Linz oraz Wikimedia Polska.
Obecnie trwają rejestracje na 8. ŚFN Katowice! Aby wziąć udział w Festiwalu, należy zarejestrować się na wydarzenie i pobrać bezpłatną wejściówkę (indywidualną lub dla grupy zorganizowanej). Bezpłatna wejściówka pozwala na skorzystanie z większości aktywności podczas Festiwalu. Uwaga! Wybrane sceny, warsztaty i część wykładów objęte są dodatkowymi zapisami z uwagi na konieczność wprowadzenia limitu miejsc.
Formularze rejestracyjne można znaleźć w zakładce „Zarejestruj się na 8. ŚFN” na stronie Festiwalu. Z kolei informacje o aktywnościach, które odbędą się w ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, są dostępne w zakładce „Program Festiwalu”.
Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, mediów społecznościowych oraz wydarzenia na Facebooku, a także do subskrybowania Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco!
8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.