Kosmos, klimat, technologie. A przede wszystkim człowiek, który musi odnaleźć się w tych przestrzeniach. Scena Nauka. To Lubię!, będąca autorską inicjatywą dr. Tomasza Rożka, po raz kolejny zaproponuje uczestnikom naukowe treści na najwyższym poziomie, podane w przystępny i zrozumiały sposób. Aktywności odbywające się na niej podczas 8. ŚFN to inspirujące wykłady, rozmowy z gośćmi specjalnymi, a przede wszystkim niepowtarzalna okazja do zadawania pytań specjalistom w swoich dziedzinach.

Scena Nauka. To Lubię! to wyjątkowa część programu 8. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, którą organizujemy wspólnie z dr. Tomaszem Rożkiem oraz Fundacją Nauka. To Lubię. Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach tej sceny będą miały miejsce w sali audytoryjnej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. 

Na Scenie Nauka. To Lubię! dr. Tomasza Rożka wystąpią znamienici goście, wśród których znaleźli się m.in.:

    dr Ada Florentyna Pawlak – antropolożka technologii, prawniczka i historyczka sztuki, wykładowczyni akademicka na wielu polskich uczelniach, spikerka w obszarze nowych technologii. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się m.in. na sztucznej empatii i symulacji emocjonalnej przez maszyny. Według „Forbes Women” jedna z 22 najbardziej wpływowych Polek w obszarze nauki i biznesu w 2022 roku, wyróżniona również w rankingu Top 100 Woman in AI in Poland. Na Scenie Nauka. To Lubię! wygłosi wykład pt. „Sztuczna empatia i technointymność”.

    ● dr Dawid Myśliwiec – chemik, który od 10 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy i walką z naukowymi fake newsami. Prowadzi kanał na You Tubie pn. Uwaga! Naukowy Bełkot, na którym publikuje materiały wyjaśniające zagadnienia z szeroko rozumianych nauk przyrodniczych, filmy z naukowymi ciekawostkami oraz podcast „Przegadana godzina”. Na Scenie Nauka. To Lubię! w rozmowie z dr. Tomaszem Rożkiem opowie o mądrym korzystaniu z narzędzia, jakim jest sztuczna inteligencja.

    ● Rafał Kucharski – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie kieruje grupą badawczą złożoną z 10 naukowców z siedmiu krajów świata. Wspólnie z nimi tworzy algorytmy, symulatory oraz modele, których celem jest bliższe poznanie m.in. działania systemu transportowego i pojazdów przyszłości wyposażonych w sztuczną inteligencję. Jego badania są finansowane ze środków NCN (Opus) i Komisji Europejskiej (ERC Starting Grant oraz Horizon Europe). Na Scenie Nauka. To Lubię! wygłosi wykład pt. „Miasto Inne niż je Widzimy”.

    ● dr Anna Łosiak  – popularyzatorka nauki i geolożka planetarna zajmująca się badaniem małych kraterów uderzeniowych na Ziemi oraz procesów kształtujących powierzchnię Marsa. Tworzyła projekty kilku misji kosmicznych, obecnie pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN. Otrzymała liczne granty, m.in. Fundacji Nauki Polskiej, Europlanet i Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowship. Na Scenie Nauka. To Lubię! wygłosi wykład pt. „Powrót na Księżyc. Czemu, jak i kiedy?”.

    ● Mateusz Osęka – pasjonat lotnictwa i pilot z ponad 10-letnim doświadczeniem. Z wykształcenia psycholog, interesuje się stosowaniem psychologii w lotnictwie oraz psychologicznymi aspektami lęku przed lataniem. Na co dzień zasiada za sterami Boeinga 737 w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z młodymi pilotami, których uczy zasad rządzących w przestworzach; pomaga także odkrywać tajniki taniego i wygodnego podróżowania. Na Scenie Nauka. To Lubię! wygłosi wykład pt. „Tajemnice lotnictwa – o czym nie wiedzą pasażerowie”.

    ● dr Mariusz Gogól – biolog, biochemik, popularyzator nauki, edukator związany ze Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki. Redaktor działu nauk biologicznych w czasopiśmie „Academia” Polskiej Akademii Nauk. Współpracował z wieloma podmiotami, m.in. Fundacją Nauka. To Lubię i Centrum Nauki Kopernik. Jest laureatem nagrody „Naukowiec Przyszłości” 2024 oraz finalistą konkursu „Popularyzator Nauki” 2024. Na Scenie Nauka. To Lubię! wygłosi wykład pt. „Śmierć potrzebna do życia”.

    ● prof. Piotr Sankowski – informatyk. W latach 2015–2021 był prezesem spin-outu MIM Solutions, obecnie pełni funkcję głównego doradcy naukowego w tej firmie. Jego praca badawcza wnosi istotny wkład w dziedzinę optymalizacji i algorytmów. Jest ponadto pierwszym Polakiem, który otrzymał cztery granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC): Starting Grant (2010), Proof of Concept Grant (2015), Consolidator Grant (2017) oraz Proof of Concept Grant (2023). Na Scenie Nauka. To Lubię! wygłosi wykład pt. „Przyszłość sztucznej inteligencji i jak do niej dotrzeć?”.

    ● prof. dr hab. med. Michał Wszoła – chirurg transplantolog, oddany lekarz i naukowiec wizjoner. Prezes Zarządu Polbionica sp. z o.o., Dyrektor Naukowy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, Dyrektor Medyczny MediSpace sp. z o.o. Kieruje zespołem prowadzącym innowacyjne badania oraz poszukującym nowatorskich rozwiązań w medycynie – jest pomysłodawcą biodrukowania bionicznej trzustki, która zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy oraz przewlekłego zapalenia tego narządu. Wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP. Na Scenie Nauka. To Lubię! wygłosi wykład pt. „Kiedy wydrukujemy serce? Wyzwania związane z rozwojem biodruku narządów do transplantacji”.

Partnerem Sceny Nauka. To Lubię! jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Obecnie trwają rejestracje na 8. ŚFN Katowice! Aby wziąć udział w Festiwalu, należy zarejestrować się na wydarzenie i pobrać bezpłatną wejściówkę (indywidualną lub dla grupy zorganizowanej). Bezpłatna wejściówka pozwala na skorzystanie z większości aktywności podczas Festiwalu. Uwaga! Wybrane sceny, warsztaty i część wykładów objęte są dodatkowymi zapisami z uwagi na konieczność wprowadzenia limitu miejsc.

Formularze rejestracyjne można znaleźć w zakładce „Zarejestruj się na 8. ŚFN” na stronie Festiwalu. Z kolei informacje o aktywnościach, które odbędą się w ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, są dostępne w zakładce „Program Festiwalu”.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, mediów społecznościowych oraz wydarzenia na Facebooku, a także do subskrybowania Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco!

8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Edycja