W ramach minionego Tygodnia Dźwięku uważniej wsłuchiwaliśmy się w odgłosy nauki. Umożliwiły nam to warsztatowe „spacery dźwiękowe”, koncerty, konferencja naukowa i wiele innych atrakcji.

Zajrzyj do podsumowania i zobacz, jak minął nam trzynasty tydzień w Mieście Nauki!

https://us.edu.pl/multimedia/podsumowanie-tygodnia-dzwieku/
 

PODCAST

Tydzień Dźwięku dał nam okazję, by zastanowić się nad znaczeniem odgłosów w naszym otoczeniu oraz ich wpływem na różne dziedziny życia. W naszym najnowszym podcaście dr Sara Knapik-Szweda, kuratorka tygodnia, opowiedziała m.in. o tym, jaką rolę odgrywają wrażenia słuchowe w kulturze, sztuce i terapii. Posłuchajcie rozmowy i przekonajcie się, co jeszcze kryje się w bogatym świecie dźwięków!


 

BADANIA NAUKOWE

Dźwięk pełni ważną funkcję terapeutyczną, o czym przekonują nas badaczki z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Muzycznej. O iluzji dźwiękowej, zwanej dźwiękiem Sheparda, możemy dowiedzieć się od naukowców z Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. Z kolei w Katedrze Kompozycji i Teorii Muzyki na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki AM szczególną uwagę warto zwrócić na badania dotyczące krajobrazów dźwiękowych i psychologii słuchania, w tym wpływu hałasu na nasze samopoczucie. Zobaczcie, czym dokładnie zajmują się naukowczynie i naukowcy na śląskich uczelniach!

https://us.edu.pl/dzwieki-punkt-wyjscia-do-muzykoterapii-i-zrozumienia-splatania-kwantowego/

Edycja