Piętnasty tydzień w Mieście Nauki poświęcony był nowoczesnym technologiom – ich wpływowi na rozwój nauki oraz naszą codzienność. Podczas Tygodnia Nowych Technologii odbyły się liczne wykłady i warsztaty dla niemal wszystkich grup wiekowych, dyskusje naukowe, a także inne cieszące się dużym zainteresowaniem wydarzenia, takie jak otwarcie wystawy „Accelerating Science” poświęconej CERN-owi czy darmowe badania wzroku.
Zajrzyj do naszego podsumowania i zobacz, czym jeszcze wypełniony był Tydzień Nowych Technologii! https://us.edu.pl/multimedia/podsumowanie-tygodnia-nowych-technologii/
PODCAST
O nowatorskich rozwiązaniach technologicznych w informatyce, inżynierii materiałowej oraz biomedycynie, a także wydarzeniach, które odbyły się w ramach Tygodnia Nowych Technologii, w naszym najnowszym podcaście opowiedziały nam dr Katarzyna Schmidt (kuratorka tygodnia) oraz dr inż. Izabela Matuła z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Posłuchaj, jak nowe technologie zmieniają świat!
BADANIA NAUKOWE
Trudno wyobrazić sobie współczesną pracę badawczą w dziedzinie nauk ścisłych bez pomocy nowych technologii. Na śląsku odgrywają one szczególną rolę m.in. w Instytucie Fizyki im. Augusta Chełkowskiego na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego – grupa fizyków pod kierunkiem prof. dr. hab. Jana Kisiela oraz dr hab. Arkadiusza Bubaka, prof. UŚ uczestniczy w międzynarodowych badaniach własności neutrin, które są możliwe właśnie za sprawą innowacyjnej technologii, z kolei kuratorka Tygodnia Nowych Technologii, dr Katarzyna Schmidt, prof. UŚ, zajmuje się łączeniem potencjału sztucznej inteligencji z fizyką cząstek.
Nowe technologie odgrywają nie mniejsze znaczenie w pracy zespołu badawczego z Katedry Techniki Cieplnej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej pod kierownictwem prof. Jacka Smołki – naukowczynie i naukowcy wykorzystują innowacyjne metody na rzecz zmniejszania energii potrzebnej do transportu i magazynowania żywności.
Zobacz, jak nowoczesne technologie przyczyniają się do rozwoju badań na śląskich uczelniach!