Nie byłoby Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE bez zaangażowania podmiotów oraz uczelni organizujących nasze naukowe święto. W ramach ósmej edycji Festiwalu po raz kolejny wspierające nas instytucje zaprezentują moc atrakcji i przybliżą uczestnikom swoją działalność na rzecz nauki i regionu. Zobaczcie, kto stoi za ŚFN!

 

Liderem Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest Uniwersytet Śląski w Katowicach. Podczas 8. ŚFN uczelnia pozwoli nam doświadczyć niemal każdej dziedziny nauki – będziemy mogli obserwować naukowe zjawiska, jak również ich doświadczać na wiele różnych sposobów. Poznamy lepiej zarówno samych siebie – spojrzymy w głąb ludzkiego ciała i umysłu – jak i otaczającą nas florę i faunę. Przekonamy się, jak działa nasz mózg, co robić, by żyć długo, zdrowo i szczęśliwie, a także jak nieustannie poszerzać horyzonty, przekraczać własne granice i sięgać gwiazd – dosłownie i w przenośni. W kontekście człowieka obok medycyny czy psychologii interesować nas będą również kultury i języki – te bliskie i znane oraz z najdalszych zakątków świata. Ponadto poznamy zaskakujące cechy roślin i zwierząt, a także dowiemy się, jak powinniśmy o nie dbać, by uczynić świat lepszym miejscem.

 

Gospodarzem wydarzenia jest Miasto Katowice – serce innowacji, zrównoważonego rozwoju oraz nowoczesnego kształcenia branżowego. W zeszłym roku mogliśmy odkrywać na ŚFN stoisko Miasta Katowice opowiadające o innowacjach, zrównoważonym rozwoju, przemyśle oraz kształceniu branżowym. Szczególną uwagę przyciągnęła ekspozycja Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 – odwiedzający mieli okazję nie tylko poznać bliżej tę świetną inicjatywę, ale także aktywnie uczestniczyć w tworzeniu programu EMNK 2024. Katowice były również gospodarzem festiwalowej sceny głównej. I tym razem nie zabraknie atrakcji z Miastem Nauki w roli głównej!

 

Współgospodarzem ŚFN po raz kolejny będzie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu stoisko Metropolii GZM, którego tematem przewodnim była mobilność miejska, przyciągało uwagę za sprawą żółtych Metrorowerów oraz nowoczesnego autobusu elektrycznego. Ponadto była ona partnerem festiwalowej strefy Technika, sceny „Nauka. To Lubię!” oraz sceny dziedzictwa przemysłowego i kulturowego w ramach rynku idei Miasta Nauki. Już teraz zapraszamy do odwiedzenia tegorocznych atrakcji!

 

Ponownie współgospodarzem wydarzenia będzie również Województwo Śląskie. W poprzednich latach mieliśmy okazję bliżej poznać działalność regionalnych instytucji i ośrodków naukowych, w tym Planetarium – Śląskiego Parku Nauki, Muzeum Śląskiego czy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Katowicach. Województwo Śląskie było partnerem festiwalowej strefy Medycyna i Zdrowie oraz sceny „Zdrowie i jakość życia” będącej częścią rynku idei Miasta Nauki, a także zaprezentowało wyjątkową strefę „Śląskie. Złapiesz swój rytm”, gdzie uczestnicy mieli okazję osobiście poznać producenta i DJ-a światowej klasy (Adam De Great) oraz spróbować własnych sił w tworzeniu ścieżki dźwiękowej. W tym roku również czeka nas mnóstwo atrakcji promujących naukę w naszym regionie.

 

Przedstawiamy uczelnie współorganizujące Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Na nadchodzący 8. ŚFN Politechnika Śląska przygotowuje moc atrakcji, które sprawią, że pokochacie nauki ścisłe jeszcze bardziej! Wykłady, warsztaty i stanowiska pokazowe przeniosą nas do różnych fascynujących światów – od mikroskali po wirtualną rzeczywistość i przestrzeń kosmiczną. Przekonamy się, że biologia, chemia i fizyka towarzyszą nam podczas codziennych czynności, a stopniowo w naszym życiu coraz większą rolę odgrywa sztuczna inteligencja. Zajrzymy jednak nie tylko w przyszłość, ale również do przeszłości, śledząc rozwój nauk ścisłych na przestrzeni wieków.

 

Wraz ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym podczas ósmej edycji ŚFN będziemy zgłębiać tajemnice świata medycyny. Wspólnie przekonamy się, jak nowoczesne technologie przekraczają dotychczasowe granice w zakresie poznawania i udoskonalania ludzkiego organizmu. Naukowczynie i naukowcy przedstawią nam osiągnięcia inżynierii biomedycznej pozwalające odzyskać utracone funkcje ciała i pokażą, jak w zautomatyzowanej przyszłości będzie zmieniała się rola medyków. Co ciekawe, będzie nas interesował nie tylko człowiek, bo zajrzymy również do świata zwierząt i mikroorganizmów, by odkryć, jak wielki wpływ mogą one mieć na naszą rzeczywistość.

 

Bez względu na to, jakimi dziedzinami nauki interesujecie się najbardziej, z pewnością Waszą uwagę przyciągną festiwalowe atrakcje Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Stanowiska pokazowe, wykłady i warsztaty dotyczyć będą zarówno człowieka, jak i otaczającego go świata. Przekonamy się, jak bardzo mogą różnić się nasze punkty widzenia, co determinują nasze zmysły oraz wewnętrzne przekonania. Zaprosimy nauki ścisłe do naszych domów (np. do kuchni), a także wyjdziemy im naprzeciw, odkrywając ich obecność w wielu dziedzinach życia. Spojrzymy również na naukę artystycznym okiem, doceniając jej piękno, różnorodność i wyjątkowość na fotografiach z całego świata.

 

Wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach podczas 8. edycji Festiwalu odwiedzimy najbardziej strzeżone zakamarki inwestycji, pieniądza i nowoczesnych środków płatniczych. Nie zabraknie wątku projektowania innowacji i zarządzania, a podczas warsztatów dowiemy się, jak zostać świetnym przedsiębiorcą. Porozmawiamy też o nas samych jako konsumentach, nowoczesnych rozwiązaniach w zakresie inkluzywnych usług społecznych czy transformacji technologicznej i ekonomicznej naszego regionu. Wspólnie z ekspertami pobudzimy naszą kreatywność i samodzielnie podejmiemy próbę stworzenia innowacyjnych rozwiązań dla lepszej przyszłości.

 

Na nadchodzącym 8. ŚFN przekonamy się, że ruch to zdrowie – w różnej formie i okolicznościach. W ramach atrakcji przygotowanych przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach posłuchamy o zaletach aktywności fizycznej osób w każdym wieku – od dzieci po seniorów. Najmłodsi dowiedzą się, jak wypracować dobre nawyki ruchowe, i zwiększą świadomość swojego ciała, z kolei starsi poznają zalecenia dotyczące regularnej, umiarkowanie nasilonej aktywności. Co więcej, nauczymy się, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy, a także uświadomimy sobie, jak ważna dla nas, jako obywateli, jest partycypacja społeczna.

 

Artystyczną stronę Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE poznamy za sprawą Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, która pokaże nam naukę widzianą przez pryzmat różnych dziedzin sztuki. W ramach ubiegłorocznej odsłony Festiwalu mogliśmy obejrzeć wystawy dotyczące współczesnych sposobów kreacji rzeczywistości i naszego zdrowia, a także posłuchać o emocjach i wartościach kryjących się w krojach pism. Zachęcamy do udziału w atrakcjach, które katowicka ASP przedstawi na 8. ŚFN!

 

Z kolei muzyczno-naukowych wrażeń podczas Festiwalu dostarczy nam po raz kolejny Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Podczas ubiegłorocznej edycji ŚFN osoby związane z uczelnią miały swój udział m.in. w organizacji widowiska KATOPOLIS oraz spotkaniu dotyczącym morskiego musicalu w ramach Sceny Premier Naukowych. Cieszymy się, że Akademia Muzyczna znów będzie z nami i na 8. ŚFN nie zabraknie muzycznych akcentów! 

 

Dziękujemy naszemu liderowi, miastu gospodarzowi, współgospodarzom oraz współorganizatorom za to, że wspólnie tworzymy kolejne święto śląskiej nauki!

 

8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

 

grafika z napisem: 8. Śląski Festiwal Nauki Katowice 7-9.12.2024
Edycja