Jedną z ponad dwudziestu scen 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice będzie Scena Doliny Rawy, na której realizowany będzie m.in. program Sceny Fulbrighta. Dzięki współpracy z Komisją Fulbrighta przedstawimy naukowe osiągnięcia stypendystek i stypendystów tego prestiżowego programu.

Scena Fulbrighta jest organizowana we współpracy z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta – niezależną organizacją pozarządową, której celem jest wspieranie wymiany akademickiej i kulturowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. W ramach sceny wystąpią zarówno polscy, jak i amerykańscy stypendyści i stypendystki Programów Fulbrighta; będzie to również okazja do poznania śląskich Fulbrighterek i Fulbrighterów. W trakcie spotkań i wykładów gościnie i goście opowiedzą o swoich badaniach, pobytach na stypendium oraz o tym, jak doświadczenia naukowe w Stanach Zjednoczonych wpłynęły na ich kariery.

Wśród prelegentów Sceny Fulbrighta znaleźli się: prof. Lynn W. Zimmerman, dr Anna Fiń, dr Kasper Hanus, dr Cherise Northcutt, Zoey Grant, Stephen Proski, Devon Stackonis, dr hab. Michał Choiński, prof. UJ oraz Dominika Wojcieszek. W ramach wystąpień posłuchamy m.in. o antropocenie w perspektywie archeologicznej, fotografii migracyjnej i produkcji wiedzy, kulisach pracy w archiwach „New Yorkera”, tłumaczeniu dzieł Witolda Gombrowicza, grafice warsztatowej w odpowiedzi na przemysł wydobywczy czy relacji sztucznej inteligencji i edukacji, a także obejrzymy występ Cieszyńskiej Orkiestry Dętej Uniwersytetu Śląskiego pod kierunkiem Karola Pyki.

Wydarzeniom związanym ze sceną towarzyszyć będzie również koncert „Kalifornijskie  impresje” w wykonaniu dr hab. Andrzeja Ślązaka, prof. UJK i dr hab. Wojciecha Stępnia, prof. AM.

Scena Fulbrighta będzie dostępna w ramach Sceny Doliny Rawy w Holu Dolnym Międzynarodowego Centrum Kongresowego w sobotę 7 grudnia. Zapraszamy na Scenę Doliny Rawy również w pozostałe festiwalowe dni, by obejrzeć wystąpienia na Scenie Akcji i Scenie Silesian Hall of Fame.

Informacje o aktywnościach odbywających się na 8. ŚFN można znaleźć w zakładce „Zobacz program 8. ŚFN” na naszej stronie. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, strony internetowej oraz wydarzenia na Facebooku, a także do subskrypcji Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Grafika z napisem: Poznaj stypendystów Fulbrighta na festiwalowej scenie Fulbrighta!

Edycja