Wręczenie nagród laureatkom i laureatom Nagrody POP Science 2025 odbyło się w sobotę 6 grudnia na Scenie Głównej 9. ŚFN w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Ceremonię poprowadzili Aleksandra Stanisławska i Piotr Stanisławski. Nagrody wręczali Dyrektor Generalny ŚFN Katowice prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Dyrektor Wykonawcza ŚFN Katowice dr Justyna Szostek-Aksamit oraz Maciej Biskupski, Wiceprzewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – partnera konkursu o Nagrodę POP Science.
Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia dwóch Nagród Specjalnych POP Science – tytułów Wybitny Popularyzator Nauki dla portalu popularnonaukowego Pulsar oraz dla Jarosława Juszkiewicza.
Pulsar został uruchomiony w 2022 roku jako pierwszy w Polsce tego typu portal popularnonaukowy. Nie tylko przekazuje informacje o najnowszych wynikach badań naukowych, ale również zwraca uwagę na to, czym i po co jest nauka.
Jarosław Juszkiewicz od ponad 30 lat jest dziennikarzem radiowym – pracował dla Polskiego Radia Katowice, a następnie Radia 357. Stworzył bogactwo audycji radiowych popularyzujących naukę. Od 2020 roku prowadzi autorski kanał na YouTubie Jarosław Juszkiewicz – Kieruj się na południe.
Więcej informacji o tegorocznych laureatach Nagrody Specjalnej można znaleźć na naszej stronie.
Po wręczeniu Nagród Specjalnych ogłoszone zostały wyniki szóstej edycji konkursu o Nagrodę POP Science ŚFN Katowice 2025.
Laureatem Nagrody POP Science 2025 w kategorii wideoblog został Mateusz Kalisz, twórca kanału AstroLife istniejącego od 2017 roku. Regularnie prowadzi on transmisje na żywo z obserwacji nieba przy użyciu profesjonalnych teleskopów oraz w przystępny sposób tłumaczy zjawiska astronomiczne, astrofizyczne i kosmologiczne. AstroLife angażuje społeczność widzów, inspirując do własnych obserwacji i pogłębiania wiedzy o Wszechświecie.
W kategorii strona lub blog laureatem POP Science 2025 został dr Sebastian Szklarek, który wraz z zespołem tworzącym blog Świat Wody od 2017 roku objaśnia meandry wiedzy o zasobach wody, abyśmy nie utonęli w morzu fake newsów i dezinformacji. To pierwszy w Polsce blog o zasobach wody.
Laureatem Nagrody POP Science 2025 w kategorii podcast lub audycja radiowa został podcast POP Science nadawany od 2021 roku przez Piotra Koska oraz dr. hab. Leszka Błaszkiewicza, znanych szerokiej publiczności również z kanału Astrofaza. Zadają oni inspirujące pytania, takie jak: Gdzie leży granica tego, co możliwe? Ile jest science w science fiction i co z tego, co oglądaliśmy i czytaliśmy, pojawi się w naszym życiu?
W kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – województwo śląskie Nagrodę POP Science 2025 otrzymał Damian Jabłeka, astronom, popularyzator nauki i twórca projektu Dotknij Nieba. Od lat przybliża kosmos szerokiej publiczności. Jest związany również z Planetarium – Śląskim Parkiem Nauki.
W kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – województwo śląskie (uczelnie) zatriumfowała dr hab. Katarzyna Wyrwas, która działa jako popularyzatorka nauki od 21 lat. Od 2004 roku prowadzi Poradnię Językową UŚ, doradza internautom w kwestiach poprawności, publikuje odpowiedzi na pytania użytkowników polszczyzny, jak również upowszechnia wiedzę o języku polskim w tradycyjnych mediach – a to tylko część jej bogatej działalności.
Na scenach i w przestrzeniach 9. ŚFN będzie można spotkać większość dotychczasowych laureatek i laureatów pięciu edycji tego ogólnopolskiego konkursu oraz osoby nominowane w tegorocznej edycji.
Partnerem konkursu POP Science jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
O Nagrodzie POP Science
Przypomnijmy, że konkurs o Nagrodę POP Science został przeprowadzony po raz pierwszy pod koniec 2019 roku, a pierwsze Nagrody wręczono w styczniu 2020. Co roku w pierwszym etapie spośród nadesłanych zgłoszeń, dzięki punktom przyznawanym przez Jury, wyłaniane są nominacje w trzech kategoriach ogólnopolskich oraz w dwóch kategoriach regionalnych. Następnie odbywa się głosowanie Jury oraz publiczności za pośrednictwem strony Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice z zachowaniem proporcji 50% głosów internautów i 50% głosów Jury (które tworzą w głównej mierze laureatki i laureaci dotychczasowych edycji Nagrody).
W tegorocznym głosowaniu, trwającym do początku listopada, łącznie we wszystkich kategoriach oddano 12 449 głosów. Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu!






