Następne osoby ze świata nauki dołączają do grona gości specjalnych 8. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE! Prowadzone przez naszych polskich i zagranicznych gości wykłady, warsztaty oraz inne aktywności zachęcają do poszerzania wiedzy oraz odkrywania tego, co jeszcze nieznane. Podczas Festiwalu mistrzynie i mistrzowie nauki opowiedzą, jak realizują się w pracy badawczej, podzielą się swoim doświadczeniem oraz zainspirują uczestników do rozwijania pasji i zainteresowań.

Wśród gości polskich, których będziecie mogli spotkać podczas 8. ŚFN, znaleźli się m.in.:

    Filip Taterka – egiptolog, adiunkt w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, tłumacz i popularyzator nauki. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na obecności Egiptu w kulturze popularnej, a także władzy królewskiej, pisma i piśmiennictwa kraju faraonów. Od kilku lat prowadzi otwarte seminarium z metodologii badań nad starożytnością według autorskiego pomysłu. Autor licznych publikacji, m.in. książki „Opowieści znad Nilu. Opowiadania egipskie z okresu Średniego Państwa” (2017).

    ● dr Milena Ratajczak – doktor astronomii, zastępca dyrektora w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem grupy OGLE (wielkoskalowy przegląd nieba z użyciem polskiego teleskopu w Chile) oraz należy do projektu Solaris, który poszukuje egzoplanet za pomocą sieci robotycznych teleskopów na południowej półkuli. W 2020 roku znalazła się na liście Kobiety Roku Forbes Women. Zasiada w zarządzie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz fundacji New Space i MultiŚwiat.

    ● dr Maciej Płaza – prozaik, tłumacz, eseista. Autor monografii „O poznaniu w twórczości Stanisława Lema” oraz powieści „Skoruń”, „Golem” i „Robinson w Bolechowie”. Przekładał m.in. H.P. Lovecrafta, Mary Shelley, Fredrica Jamesona, Marjorie Perloff, Williama Faulknera, J.G. Ballarda. Za swoją twórczość został wyróżniony m.in. Nagrodą „Literatury na Świecie”, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Gdynią i Angelusem oraz nominacjami do „Nike”.

    ● Róża Hajkuś – lekarka, specjalistka pediatrii. Szeroko znana w internecie, gdzie opowiada o zdrowym stylu życia oraz chorobach i ich skutecznym zapobieganiu. Autorka książki dla dzieci „Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa” (2023), w której przybliża młodym czytelnikom nazwy oraz funkcje organów znajdujących się w ciele człowieka.

    ● prof. Antoni Dudek – profesor nauk humanistycznych, publicysta i komentator polityczny. Od 2014 roku związany z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2011–2016 był członkiem Rady Instytutu Pamięci Narodowej, a także jej ostatnim przewodniczącym. Jest autorem ponad 20 książek, m.in. najnowszej pt. „Narodziny III RP” (2024). Prowadzi także kanał na YouTubie Dudek o Historii, na którym opowiada o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski oraz popularyzuje wiedzę w tej dziedzinie.

Więcej informacji o gościach specjalnych, którzy pojawią się na 8. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE, znajdziecie w zakładce Goście 8. ŚFN na naszej stronie internetowej.

Zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych oraz zapisania się do Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami!

8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Edycja